Basta Digital logo

10 druhov príspevkov, ktoré sa hodia na firemný Facebook

5 min čítania
Andrej Salner
Senior konzultant

Na firemný Facebook patrí to, čo prináša čitateľovi/divákovi hodnotu. V tomto článku ponúkame nápady, ako urobiť z niektorých bežne používaných potenciálne otravných druhov obsahu efektívne príspevky na firemný profil.

Keď sme nedávno písali o tom, čo vašich fanúšikov na sociálnych sieťach nudí a otravuje, viacerí komentujúci nás vyzvali, aby sme namiesto posmechu napísali, čo teda na firemný Facebook patrí. Robíte si správu firemných profilov na sociálnych sieťach sami? Tu je desať nápadov na obsah, ktorý publikum ocení.

Rečník, ktorého všetci počúvajú (ilustrácia)

1. Nie čo sa stalo, ale čo sa ešte len stane

Stačí „fázový posun“ o pár hodín a vaše príspevky sa zrazu stanú pre vašu cieľovku hodnotnejšími: na Facebook napíšte, čo sa ešte len stane a nie čo sa už stalo (tweetnuť).

Vystúpenie, konferencia, stretnutie? Napíšte o nich vo chvíli, keď sa ľudia ešte môžu zapojiť. Ak má byť predstaviteľ spoločnosti vo večernom vysielaní, napíšte na Facebook vopred kde a o čom bude hovoriť a pripomeňte to aj pár minút pred vystúpením.

2. Už sa to stalo? Čo to znamenalo?

Ak sa dostanete do situácie, že chcete napísať o tom, kto kde vystúpil alebo s kým sa stretol, napíšte aj niečo z toho, čo tam zaznelo. Viac ako to, že sa XY zúčastnil na konferencii alebo na nej vystúpil, bude ľudí zaujímať, čo užitočné alebo zábavné povedal.

Jedna zaujímavá informácia z vystúpenia, ktorú vypichnete, dá čitateľom viac ako sebapropagujúca informácia o tom, kto kde bol.

Ešte lepšie, ak máte k dispozícii video – uploadnuté na Facebook ponúka momentálne jeden z najefektívnejších formátov z hľadiska nádeje na organický dosah (reach).

3. Podporte partnera namiesto samochvály

Ak sa chcete pochváliť získaným klientom či vzťahom s váženým dodávateľom, urobte to tak, aby vaša samochvála bola obalená do úprimnej chvály partnera.

Získali ste za klienta poisťovňu? Napíšte, v čom je super.

Mali ste prednášku na vysokej škole? Napíšte podrobnejšie o katedre, predmete či pedagógovi, alebo s ním dokonca urobte krátky rozhovor.

Získate viac z hľadiska zaujímavého obsahu, ale aj z hľadiska budovania vzťahov!

4. Upozornite na zaujímavý obsah z iných zdrojov

Obsah propagujúci iné zaujímavé zdroje môže byť cenný a poteší nielen publikum, ale aj propagovaného partnera.

Ak vo vašej oblasti nevychádza veľa dobrého po slovensky alebo sú za dobrým obsahom vaši konkurenti, skúste krátky slovenský sumár s odkazom na zaujímavý anglický obsah.

5. Čo ak sa chcete pochváliť vnútrofiremným dianím?

Sústreďte sa na to, čo to bude znamenať pre klienta. Zamestnanci sa chutne stravujú? Pre ich klientov to môže znamenať, že dokážu byť tvorivejší. Máte nový kávovar? Klienti k vám budú s väčšou radosťou chodiť na rokovania.

Pamätajte, status je mikropríbeh. Pokiaľ nemáte zmysel pre poetický žáner, dajte do statusu o vnútrofiremnom dianí obligátne novinárske:

  • kto,
  • kde,
  • kedy,
  • komu,
  • čo urobil
  • a (najmä) prečo ma to má zaujímať.

Ak si trúfate na poetický žáner, pokojne o sebe píšte poeticky (taký Marek Maďarič to zvládal na jednotku, než ho nejaký píarista donútil statusy schovať):

madaricDá sa opísať chuť marhuľového lekváru? Len veľmi približne. Najlepšie by bolo ochutnať ho. Ale čo, ak sa už minul? Slovami môžeme nanajvýš čosi naznačiť z tej chuti a potom dúfať, že v predstave sa prinavráti spomienka na ňu. A na starý svet, ktorého bola súčasťou. Po babke ostalo pár pohárov marhuľového lekváru. Nedávno som dojedol posledný. Farba lenivého ohňa. Prenikavá sladkastá vôňa, až z nej tŕpne nos. Vláčna hutnosť na lyžičke. V ústach jemne kyselkavý, sviežo trpkastý a sýto sladký. V buchtách, palacinkách, na maslovom chlebe. Posledný raz sa mi na jazyku rozlievala tá plná, vláčna, jasná sladkosť. Naposledy som si oblízal tú sladko-oranžovú lepkavosť z prsta. Nenapodobiteľná chuť definitívne doznela. Ďalšia z maličkostí života je preč. No som si istý, že pri záverečnom účte budú mať práve takéto maličkosti najväčšiu cenu.

6. Zrecenzujte literatúru zaujímavú pre vašu cieľovku

Ak vo vašej oblasti vychádzajú knihy, pre vašich čitateľov bude zaujímavá ich recenzia. Predstaví vašu odbornosť a zároveň poslúži.

Zmienka o niekoho diele môže, samozrejme, opäť pomôcť aj s budovaním vzťahov.

7. Zdieľajte časti z kvalitného obsahu

Produkujete kvalitný obsah pre akékoľvek kanály (napríklad off-line časopis, propagačné materiály)? Na sociálne siete sa hodí výňatok z ebooku či prezentácie, infografika, obrázok…

Máte článok na blogu s 10 odporúčaniami? Teoreticky sa z neho bude dať vyťažiť 10 prínosných facebookových statusov.

8. Súťaže – in alebo out?

Ešte vždy sa raz za čas stretneme so súťažou bez zjavnej protihodnoty, ktorá sa len uchádza o vašu pozornosť či dokonca sa snaží donútiť vás zdieľať a promovať pre nič za nič.

Súťaž ale môže predstavovať kvalitný obsah – v princípe platí, že odmena musí byť vtipná alebo hodnotná (môže to byť niečo zriedkavé bez priamej vysokej finančnej hodnoty).

Ak nemáte k dispozícii niečo hodnotné, dobrá cena je napríklad aj skutočná zľava na vaše služby (skutočná!).

9. Čo s ďakovačkami za počty likeov?

O ďakovačkách sme písali ako o mimoriadne otravnom jave. Existujú ale spôsoby, ako sa pochváliť decentne a tak, že pritom prinesiete fanúšikom hodnotu.

Ďalšia háklivá otázka: keď prekročíte magické hranice okrúhlych čísel počtu likeov, čo urobiť?
A. Poďakovať.
B. Vytvoriť obrázok s palcom hore a zodpovedajúcou číslovkou.
C. Oslavovať trojpercentnou „zľavou“.

D je správne! Komunikujte o likeoch tak, aby v tom bolo niečo pre vašich fanúšikov (okrem pocitu, že sú súčasťou zväčšujúceho sa stáda). Ak ho dokážete identifikovať, predstavte 5 000. fanúšika vašej stránky – dajte mu vecnú cenu alebo ho pozvite na dobrý obed s CEO, zverejnite profil, foto, rozhovor… Alebo nejakú numericky súvisiacu sumu venujte na charitu.

Čím menej bude táto oslava o vás a čím viac o vašich fanúšikoch, tým bude pre vás prínosnejšia.

10. Hovorte o ľuďoch

Hovorte o svojich ľuďoch. Je to výborná príležitosť prepojiť s firmou tváre, posilniť u zamestnancov pocit vlastníctva a formovať firemné hodnoty. Obsah o ľuďoch sa má šancu dostať do ich sietí – medzi príbuzných, priateľov, spoluhráčov…

Podľa Daniela Rotha z Linkedinu, vaši zamestnanci majú v priemere 10-krát toľko prepojení na sociálnych sieťach ako vaša firma! Ak chcú komunikovať za vás, znásobujete svoje potenciálne publikum.

To je všetko?

Nie, samozrejme, že nie. Obsahu pre firemné Facebook stránky sa do podrobností venujú viaceré zahraničné zdroje. Zoznam 67 možností ponúka Scarlett Darbyshire. Ak sa vám máli, pozrite si tento vyčerpávajúci zoznam 100 nápadov na obsah pre sociálne siete.

Ešte jedna rada na záver. To, že niektorý príspevok vygeneruje engagement (či ako to Facebook nazýva po slovensky, angažovanosť), neznamená, že plní vaše komunikačné ciele. Hľadajte teda nielen obsah, ktorý budú ľudia likeovať, ale obsah, z ktorého si odnesú to, čo im chcete o sebe povedať!

Kontaktný formulár

  • Toto pole je pre validačné účely a mal by zostať nezmenený.
Páči sa vám tento článok?
Dostávajte nové články a dôležité novinky o marketingu v digitálnom svete priamo na mail.
Social
int(226)
Prihláste sa na odber noviniek v online marketingu
newsletter