Google v októbri 2012 spustil nový nástroj vo Webmaster Tools nazvaný Disavow links (v preklade „dištancovanie sa od odkazov“). Google tvrdil, že tým dáva majiteľom webov do rúk dobrý nástroj na hlásenie spamu, resp. spätných odkazov, ktoré by mohli webom uškodiť. Nástroj rozbehol diskusie, niektorí vyzývali k opatrnosti pri používaní tejto funkcie.
Google popisuje túto funkciu nasledovne:
Ak sa domnievate, že hodnotenia vašich stránok poškodzujú nekvalitné odkazy, nad ktorými nemáte kontrolu, môžete spoločnosť Google požiadať, aby tieto odkazy pri posudzovaní vašich stránok nebrala do úvahy. Aj v tomto prípade by ste mali vynaložiť maximálne úsilie na odstránenie neprirodzených odkazov, ktoré smerujú na vaše stránky. Iba sa od nich dištancovať nestačí. Prečítajte si viac informácií.
Rozhodli sme sa preto tento nástroj vyskúšať a zistiť, aké sú jeho efekty na v Google sa umiestňujúci web. Pre porovnanie efektov sme sa rozhodli vytvoriť dva weby s tým, že na jeden neskôr použijeme nástroj Disavow links a druhý ponecháme bez zmeny.
Pre tento experiment sme začiatkom novembra 2012 založili dva weby na Blogspote cielené na nízkokonkurenčnú frázu „lesné hospodárstvo“:
- cervenamodra.blogspot.com (pre tento neskôr použijeme Disavow links)
- modrazelena.blogspot.com (tento ponecháme bez zmeny)
Na oba weby sme umiestnili rozdielny text o lesnom hospodárstve a druhý novembrový týždeň vykonali ich registráciu do niekoľkých slovenských katalógov rôznej kvality ako napr. Azet.sk, Vsevedko.sk alebo Topindex.sk. Spätné odkazy poslúžili na rýchlejšiu indexáciu webu a neskoršie porovnanie. Google weby zaindexoval a tie sa začali umiestňovať na sledovanú frázu lesné hospodárstvo.
V priebehu novembra sme priebežne zaznamenávali ich pozície a pripravovali sa na použitie funkcie označenia odkazov za škodlivé. Na začiatku decembra mali oba weby presne 7 odkazov z katalógov. 13.12. sme cez Google Webmaster Tools nahrali textový súbor so štyrmi odkazmi do nástroja Disavow links pre web cervenamodra.blogspot.com a následne sledovali vplyv na pozície tohto webu. Ešte 2.1.2013 sa označenie odkazov za škodlivé neprejavilo a oba weby oscilovali na prvej stránke výsledkov.
Až 3.1. došlo k zmene, pričom sa dovtedy lepšie umiestňujúci web cervenamodra.blogspot.com prepadol hlbšie pod pozíciu webu modrazelena.blogspot.com. Zároveň sa webu modrazelena.blogspot.com zhoršili pozície – pripisujeme to faktu, že mal podobnú štruktúru spätných odkazov a zároveň bol pridaný v rovnakom konte Webmaster Tools. Algoritmy Google pravdepodobne urobili záver, že ak sú odkazy z daných webov škodlivé pre jeden web, môžu byť škodlivé aj pre iný web rovnakého správcu.
Čo sa dá z výsledkov tohto pokusu vyvodiť?
- Ide o experiment na jednom webe, výsledky treba brať s rezervou.
- Nástroj Disavow links slúži ako núdzový v prípade, ak začnú na váš web odkazovať podozrivé stránky a vy neviete inak dosiahnuť ich odstránenie (diskutovať môžeme o tom, čo sú to podozrivé weby a či sem napr. patria aj rôzne weby replikujúce obsah z Google tzv. scrapeovaním).
- Chybné použitie Disavow links môže mať za následok destabilizáciu (či radikálny prepad) dovtedajších pozícií webu na rôzne frázy.
- Nástroj Disavow links môže mať dlhšiu odozvu, nečakajte preto od neho rýchle zmeny.
- Ak sa dištancujete od odkazov pre jeden web vo Webmaster Tools, môže to mať dôsledky aj pre ostatné weby zaradené vo Webmaster Tools, ktoré majú odkazy z rovnakých (škodlivých) webov.
Prehľad vývoja pozícií
[ws_table id=“2″]
myslím si, že strata pozícií nie je výsledkom dištancovania od odkazoy. Podla mňa by to nastalo aj bez tejto akcie. Nie je prirodzené mať dlhodobo prvé miesto aj na menej konkurenčné slová pomocou jedného blogspotu bez pokračovania v získavaní odkazov
Plánujeme ešte pozície ďalej sledovať a neskôr zrušiť nahratý súbor s odkazmi v Disavow links, či dôjde opäť k zmene.
DOPLNENÉ: Dôležitá je nielen celková zmena, ale aj „relatívna vzdialenosť“ medzi oboma webmi, ktorá sa významne zmenila.