Basta Digital logo

Digitálny marketing – o čom sa bude točiť v 2017

4 min čítania
Andrej Salner
Senior konzultant

Vy nechcete poznať top online marketingové trendy pre 2017? Zanalyzovali sme ich za vás, aby ste vedeli, čomu sa oplatí venovať. Nečítajte na vlastné riziko!

Digitálny marketing už neexistuje!

Paradoxne, najväčším trendom v digitálnom marketingu je, že prestáva ako kategória existovať.

Digitálny marketing či online marketing vznikol oddelene od “tradičnej” reklamy a marketingu preto, že využíval nové médiá. Rástli rýchlejšie ako tradičné kanály a vyžadovali si nové zručnosti (tvorba webu a aplikácií, online reklamné systémy, sociálne siete, SEO…), ktoré “starí” marketéri nemali.

Bolo obdobie, keď sa dal celý marketing niečoho postaviť len na digitálnych kanáloch a preto mohol existovať digitálny marketing ako samostatná disciplína.

Dnes musia mať digitálne zručnosti všetci marketéri, pokiaľ práve nepredávajú plienky pre seniorov na predajných akciách v domovoch dôchodcov. Všetky brandingové aj predajné aktivity sa dejú v digitálnom kontexte.

Digitálny marketing dáva zmysel ako súčasť marketingovej stratégie (populárne je hovoriť o omnichannel – teda využití všetkých dostupných kanálov) ale nie v izolácii!

UX je CX

Ešte ste nestihli porozumieť jednej buzzwordovej skratke – UX ako User eXperience – a je tu ďalšia.

Totiž UX pokrývala celú skúsenosť používateľa v interakcii s tým, čo používal. Ukazuje sa, že to nestačí a marketéri začínajú pracovať so širším konceptom Customer eXperience.

Dôraz v tomto koncepte je na kanály mimo web a online, teda to, že skúsenosť zákazníka s vami je skúsenosťou na webe, v telefóne, na mieste…

Všetky interakcie s vami sú dôležité pre budúce nákupné správanie a všetky môžeme optimalizovať.

Iný pohľad na mobile

Články o trendoch na 2016, 15 a určite aj 14 hovorili o mobile. Mobile first, mobile only. Samozrejme, aj 2017 bude o mobile ale v pohľade na mobile nastáva dôležitý posun.

Už viete o responzívnom dizajne – jeden obsah a ten sa prispôsobí veľkosti obrazovky. Lenže vo svete, kde väčšina návštev prichádza z mobilu, responzivita nie je optimálnym riešením.

Prináša priveľa kompromisov. Na mobiloch chcú ľudia iné veci, v inej podobe, inom poradí ako na desktope. Namiešať ich tým, že roztiahneme alebo skryjeme časti používateľskej skúsenosti navrhnutej pre desktop je toporné.

V 2017 sa preto treba zamýšľať nad riešeniami, ktoré z mobilu vyťažia maximum a zafungujú aj na desktope.

Nastúpili AMP – Accelerated Mobile Pages. Využíva ich Google vo výsledkoch vyhľadávania na mobile. Sú zmenšené natoľko, že obsahujú len nosnú informáciu (text a foto) a samozrejme reklamu. Nahrávajú sa teda tak rýchlo, že hneď ako na ne kliknete, zobrazia sa.

Facebook má na podobný účel svoj formát – Instant Articles. Po novom ich popri malej ikonke blesku označuje aj animovaným prvkom.

Roky počúvame o tom, ako nebudú ľudia ochotní čakať 3 sekundy, aby sa natiahla webová stránka. Politológovia poznajú jav revolúcie rastúcich očakávaní a tá sa nepochybne týka aj času nahrávania. AMP aj Instant Articles nás naučia, ako Pavlovových psov, že označené web stránky dostaneme hneď a preto ich budeme preferovať.

Či sa vám tieto formáty páčia alebo nie, mali by ste ich seriózne zvážiť, lebo budú znamenať istú výhodu.

Venujte sa dátam, ale teraz už naozaj!

Ďalšia téma, ktorá sa opakuje vo výročných predpovediach, sú dáta – big data, testovanie, vyhodnocovanie a všetko okolo toho, čo sa ľahko spomína ale ťažko realizuje.

2017 je samozrejme opäť o dátach – o machine learningu, ktorý umožňuje analyzovať veľa dát bez veľa ľudskej práce a s výsledkami, ku ktorým by sa človek bez stroja nebol schopný dopracovať.

Marketéri sa postupne prebúdzajú z dátovej opice spôsobenej prehnaným množstvom dostupných dát a viac sa sústreďujú na dáta, s ktorými sú schopní niečo urobiť.

Popri brutálnom bezplatnom nástroji v podobe Google Analytics zverejnil Google úplne nanovo vyrobenú “profi verziu”. V minulosti sa platené verzie Analytics líšili najmä tým, že nevzorkovali, t.j. aj u veľkých webov zbierali všetky dáta. Teraz ale ponúkajú viac odlišností a za nemalé peniaze sa dá dostať nemalá suita nástrojov pod značkou Google Analytics 360.

“Omrvinky” sú k dispozícii aj pre neplatiacich zákazníkov.

Google zďaleka nie je “jediným kinom v meste” v oblasti dátovej analytiky. Množstvo nástrojov robí na tom, aby vytiahli z dát niečo použiteľné, využiteľné pre lepšie obchodné výsledky z online kanálov.

Marketingová automatizácia

To nás privádza k ďalšiemu dôležitému trendu – marketingovej automatizácii. Nadväzuje na trendy personalizácie z rokov minulých ale personalizáciu škáluje.

Keď už o vás marketéri všetko vedia (viď dáta) a zaoberajú sa každou interakciou s vami (viď CX), potrebujú personalizovať bez toho, aby sa tomu museli individuálne venovať.

Trendom je preto marketingové interakcie automatizovať. Príkladom je proliferácia chat botov, automatizované riešenia pre personalizáciu webu a pre mailové kampane.

Načím tu spomenúť slovenskú Exponeu, riešenia pre veľkých klientov od Adobe či SAS a desiatky iných čiastkových riešení, ktoré sú dnes na trhu dostupné.

V tejto oblasti príde k množstvu inovácii príchodom nových a aktualizáciou súčasných nástrojov. Znamená to, že technológie na marketingovú automatizáciu sa stanú omnoho dostupnejšími a automatizovať budú popri veľkých podnikoch aj tie menšie.

Nepôjde to bez videa

Toto je ďalší seriózny trend, ktorý ale nie je nový – čím ďalej, tým viac videa všade.

YouTube u mladých cieľoviek už aj na Slovensku poráža televíziu ako najsledovanejší poskytovateľ videoobsahu.

Facebook dáva extra priestor videám a prináša v tejto oblasti neustále ďalšie inovácie – od živého vysielania cez videá na výšku až po nové reklamné video formáty.

Aj keď bude videa stále viac, bude na cene stúpať – vyniknúť v záplave video obsahu si bude vyžadovať ešte kvalitnejší video obsah s ešte viac experimentáciou, serióznym meraním a testovaním.

Potvrdí to hodnotu silných marketingových stratégií a kreatívy, teda vecí, na ktorých záležalo dávno pred “dobou digitálnou”.

Záver

Tak šup, šup, naplánovať a začať realizovať, aby vás nepredbehli.

Páči sa vám tento článok?
Dostávajte nové články a dôležité novinky o marketingu v digitálnom svete priamo na mail.

2 responses to “Digitálny marketing – o čom sa bude točiť v 2017

  1. Super článok. Chcel by som sa opýtať ak máme na našej wordpress stránke pluginy AMP aj Facebook Instant Articles. Je to v poriadku? Viete mi poradiť čo by možno bolo ešte vhodnejšie.
    Dik

  2. AMP aj FB Instant Articles sú, samozrejme, v poriadku. FB Instant Articles treba aj prepojiť s Facebookom (Publisher). AMP sa časom podľa našej skúsenosti začne zobrazovať vo výsledkoch vyhľadávania na mobiloch.

Comments are closed.
Prihláste sa na odber noviniek v online marketingu
newsletter