Basta Digital logo

Dexia banka v teste použiteľnosti Internet bankingu slovenských bánk

3 min čítania
Juraj Kerhát

Internet banking Dexia bankyVitajte pri ďalšom zo série videocastov s názvom “Veľký test použiteľnosti Internet bankingu slovenských bánk 2008 od Pizza SEO”. Sériu sme plánovali ukončiť ešte pred Vianocami, no napokon sa prehupla aj do roku 2009. Posledný videocast roku 2008 bol venovaný použiteľnosti Internet bankingu Tatra banky. Prvý tohtoročný je zameraný na Internet banking Dexia banky.

Internet banking Dexia bankyVitajte pri ďalšom zo série videocastov s názvom “Veľký test použiteľnosti Internet bankingu slovenských bánk 2008 od Pizza SEO“. Sériu sme plánovali ukončiť ešte pred Vianocami, no napokon sa prehupla aj do roku 2009. Posledný videocast roku 2008 bol venovaný použiteľnosti Internet bankingu Tatra banky. Prvý tohtoročný je zameraný na Internet banking Dexia banky.

Už tradične opakujeme, že cieľom videocastu nie je prejsť všetky aspekty, ktoré sme pri hodnotení použiteľnosti Internet bankingu brali do úvahy, ale len vypichnúť a názorne ukázať niektoré z nich. Kompletný zoznam 60 ukazovateľov, prostredníctvom ktorého testujeme aplikácie jednotlivých bánk bude zverejnený až na konci tejto série videocastov spolu s rebríčkom nášho hodnotenia použiteľnosti Internet bankingu týchto bánk.

Pozitíva Internet bankingu Dexia banky

 • existuje zapamätateľná adresa “eb.dexia.sk”
 • po prihlásení používateľ okamžite vidí stav svojho účtu
 • v nesprávne vyplnenom formulári sú zvýraznené nesprávne vyplnené položky
 • pri jednotlivých položkách formulára sa nachádza nápoveda
 • odhlásenie je dostupné na jedno kliknutie a je viditeľne zvýraznené

Negatíva Internet bankingu Dexia banky

 • neexistuje presmerovanie z http na https (adresu so zvýšenou bezpečnosťou) – používateľ musí písat https v URL adrese
 • v menu nie je zvýraznená položka, ktorá predstavuje práve zobrazovanú stránku
 • menu je rozbaľovacie, a teda je v mnohých prípadoch potrebné klikať dva krát, kým sa používateľ dostane k požadovanej službe
 • povinné položky formulára nie sú vôbec zvýraznené
 • informácia o nesprávne vyplnených povinných položkách formulára sa zobrazuje až pod formulárom
 • nefunguje odkaz na pomocník
 • pri odkazoch na stránke “Príručky” nie je uvedené, že smerujú na súbory .doc a .pdf


Pre tých, ktorí z technických, či akýchkoľvek iných príčin nemôžu, resp. nechcú spúšťať nasledujúce video, sme pripravili textový prepis videocastu, ktorý nájdete nižšie.

Textový prepis videocastu:

Juraj Kerhát, konzultant
Vitajte pri prvom videocaste spoločnosti Pizza SEO v roku 2009, v ktorom sa pozrieme na Internet banking Dexia banky. Tento Internet banking je dostupný na adrese eb.dexia.sk. Nesmiete však zabudnúť zadať najskôr https. Ak by ste zadali len http, prípadne len eb.dexia.sk, dostali by ste chybovú stránku. Pre prihlásenie slúži prihlasovací formulár, ktorý je na úvodnej stránke celkom dobre viditeľný.

[00:38] Po prihlásení sa používateľovi zobrazí zoznam jeho účtov, aj s jeho zostatkami (disponibilný, účtovný, aktuálny). V ľavej časti sa nachádza navigačné menu. Toto má pomerne veľa položiek, preto je toto menu rozbaľovacie a škoda je, že sa v tomto navigačnom menu nezvýrazňujú položky, ktoré sú práve vybrané. Keďže je menu rozbaľovacie, tak pre prechod na tuzemský platobný príkaz je potrebné klikať dva krát z úvodnej stránky. Tiež si myslím, že samotný odkaz “Tuzemský príkaz” mohol byť v časti “Platby” posunutý úplne hore, pretože predpokladám, že je to položka častejšie používaná, ako “Import súboru príkazov”.

[01:31] Pre zadanie platby je potrebné vyplniť formulár, v ktorom nie sú zvýraznené povinné polia. Ak odošlem prázdny formulár, až vtedy sa zvýraznia tie polia, kroré sú nesprávne vyplnené, resp. nevyplnené. Taktiež sa zobrazí informácia o tom, kroré polia sú nevyplnené, alebo zle vyplnené. Táto informácia mohla byť skôr posunutá nad formulár a nie až pod tento formulár. Celkom užitočné je, že pri výbere účtu platiteľa sa zobrazuje tiež zostatok na tomto účte. Pri jednotlivých položkách sa taktiež nachádza nápoveda, kde je bližšie určené, ako má vyzerať zadaná položka.

[02:28] Všeobecný pomocník (odkaz “Pomoc”), sa nachádza v hornom menu, odkaz však nefunguje, bohužiaľ. Funguje odkaz na “Príručky”, kde sú odkazy na dva súbory, pričom jeden je súbor formátu .doc a druhý je súbor s príponou .pdf. To však nie je nikde pri týchto odkazoch spomenuté.

[03:02] Odhlásiť sa je možné kliknutím na tlačidlo pod ľavým navigačným menu, ktoré je dosť viditeľné a pre odhlásenie stačí jeden krát kliknúť. Netreba už nič viac potvrdzovať.

Ďakujem za pozornosť.

Používate Internet banking Dexia banky? Napíšte nám do komentárov, čo na ňom vyhovuje, či nevyhovuje práve Vám!

Páči sa vám tento článok?
Dostávajte nové články a dôležité novinky o marketingu v digitálnom svete priamo na mail.
Nezaradené
int(192)

0 responses to “Dexia banka v teste použiteľnosti Internet bankingu slovenských bánk

 1. vyhody Dexia IB su podla mna templates (predvyplnene prikazy na platbu) mozu byt uplne alebo je vyplneny len prijemca.
  Dalsou velkou vyhodou je moznost sortovat polozky, (kreditne, debetne, vsetky, prikaz z daneho uctu, podla velkosti atd.)
  najskor som sa po prechode z TB IB bal ze to bude zle ale povedal by som ze je to lepsi IB ako TB. Teda aspon na veci ktore ja pouzivam

Prihláste sa na odber noviniek v online marketingu
newsletter