Basta Digital logo

(Ne)nechajte na vaše YouTube reklamy klikať deti 👼

3 min čítania
Ján Laurenčík
Senior konzultant
Viktória Kajanovičová
Konzultantka
Silvia Balejčíková
Konzultantka
Ušetrite peniaze vylúčením YouTube kanálov zameraných na deti z vašich kampaní na YouTube. Článok obsahuje zoznam vyše 2000 detských YouTube kanálov.
(Ne)nechajte na vaše Youtube reklamy klikať deti

Vaše kampane na Youtube možno vyklikávajú aj deti. Pokiaľ na ne zámerne necielite vašu reklamu, môžete prichádzať o peniaze. Prinášame vám zoznam najsledovanejších detských YouTube kanálov, ktoré pozerajú deti na Slovensku a v Českej republike. Vylúčte ho z vašej kampane a ušetrite.

Hovoríte si, že máte predsa v nastavení cielenia obmedzený vek na vašu cieľovú skupinu? OK, ale čo ak deti  pozerajú rozprávky na mobile svojho rodiča alebo na „spoločnom“ zariadení, kde má Google miš-maš v určení čo i len pohlavia diváka, nieto veku. Podľa štatistík z USA až 81 % rodičov detí vo veku 11 rokov a menej ich necháva pozerať YouTube videá.

Výskum: až 81 % rodičov detí vo veku 11 rokov a menej ich necháva pozerať Youtube videá
Výskum: až 81 % rodičov detí vo veku 11 rokov a menej ich necháva pozerať YouTube videá (zdroj: Pew Research Center)

Najspoľahlivejší spôsob, ako vylúčiť detských divákov z cielenia vašej kampane, je prácne vylučovať videá alebo kanály, ktoré prioritne pozerajú deti.

Môžete prezrieť Placement report v Google Ads, otvoriť si každý placement (video, kanál) s podozrivými štatistikami (extrémy, príliš vysoká alebo nízka miera interakcie). Ako často? Podľa trvania kampane. Pri krátkej nárazovej kampani to budete robiť každý deň.

Znie to ako otrava. Ušetríte však klientovi potenciálne veľa peňazí, ktoré by minul na zvýšenie povedomia u cieľovky, ktorá uňho bude nakupovať tak o 10+ rokov.

Niektoré agentúry a PPC špecialisti si začali tvoriť a udržiavať zoznamy umiestnení na YouTube, ktoré pozerajú prioritne deti. Takéto zoznamy potom automaticky vylúčia z každej kampane, ktorá nie je cielená na detského konzumenta a šetria tak peniaze už od spustenia kampane.

Spojili sme sily, zoznam YouTube kanálov s obsahom cieleným na deti sme zjednotili a obohatili o niekoľko užitočných parametrov (jazyk kanála, názov kanála…). Tento zoznam budeme v pravidelných intervaloch udržiavať aktuálny. Rozhodli sme sa ho s vami zdieľať, aby ste peniaze klientom alebo sami sebe šetrili aj vy.

Zoznam najsledovanejších Youtube kanálov s obsahom cieleným na deti 👼

Verzia: 1.1
Aktualizované: 27. 8. 2020
Počet YouTube kanálov: 2573
K vytvoreniu prispeli: Basta digital, MarketUP, ecake, CLIX
Zoznam YouTube kanálov zameraných na deti je v prehľadnej tabuľke v Google SpreadSheet. Zoznam obsahuje informácie ako názov kanálu, počet nahraných videí, počet odberateľov, počet videní videí, krajina, druh kanálu, dátum vytvorenia kanálu, hodnotenie Social Blade a napokon YouTube URL kanálu.

➡️ Zoznam detských YouTube kanálov

Po kliknutí na tlačítko vytvoríte vašu vlastnú kópiu zoznamu. Ak disponujete ďalšími YouTube kanálmi, ktoré sú zamerané na deti, pošlite nám ich na kajanovicova@bastadigital.com 🙂

Ako hromadne vylúčiť umiestnenia z kampaní na YouTube?

Umiestnenia môžete vylúčiť na úrovni celého účtu v Google Ads, kampane alebo reklamnej skupiny.

 1. V Tools & Settings choďte na Shared Library a Placement exclusion lists.
  Vylúčenie umiestnení v Google Ads
 2. Kliknite na + a potom na New list.
  Vytváranie zoznamu vylúčení umiestnení
 3. Zadajte meno zoznamu vylúčení (napr. Detské YouTube kanály) a kliknite na Enter multiple placements.
  Zadávanie názvu zoznamu vylúčení umiestnení
 4. Skopírujte zoznam detských YouTube kanálov z tabuľky a vložte (1 kanál na 1 riadok).
  • Choďte na konkrétnu kampaň a v ľavom menu kliknite na Placements, potom hore na Exclusions.
   Priradenie zoznamu vylúčení konkrétnej časti kampane
  • Kliknite na modré pero pre úpravu vylúčení. Vyberte Use placement exclusions list. Zvoľte kampaň, v ktorej chcete umiestnenia vylúčiť. Zvoľte zoznam (v tomto prípade Detské YouTube kanály).
   Pripradenie zoznamu vylúčení umiestnení konkrétnej kampani
  • Ak poznáte kampane, v ktorých chcete umiestnenia vylúčiť, môžete tak urobiť aj priamo pri zadávaní zoznamu vylúčení.
   Kampane môžete zadať rovno pri zadávaní zoznamu vylúčení
 5. Uložte so Save.

Čo ak kampane cielite na deti?

Určite vám napadlo opačné využitie tohto zoznamu. Niektoré reklamné kampane sa vyslovene na deti zameriavajú. Zoznam detských YouTube kanálov je možné použiť ako pozitívne cielenie a s vhodne vybraným jazykom (príp. lokalitou) máte zaručený zásah správneho detského publika. Google však pravdepodobne pod tlakom zákonov znemožní cielenie reklamy na deti.

Páči sa vám tento článok?
Dostávajte nové články a dôležité novinky o marketingu v digitálnom svete priamo na mail.
PPC
int(10)
Prihláste sa na odber noviniek v online marketingu
newsletter