Basta Digital logo

Dá sa vôbec zapojiť fanúšikov do konverzácie na Facebooku?

5 min čítania
Monika Sedliaková
Senior PPC špecialistka

Mať na Facebook stránke stovky fanúšikov je pekné. Čo ale, keď na naše príspevky reaguje len pár z nich? Wildfire, spoločnosť zaoberajúca sa marketingom na sociálnych sieťach, vo svojom nedávnom webinári ponúkla niekoľko stratégií, ako komunikovať na Facebooku tak, aby sa k vám vaši fanúšikovia vracali. To ma inšpirovalo k zozbieraniu viacerých tipov aj z iných zdrojov.

Pri písaní príspevkov vás obmedzuje, okrem Facebook-ových pravidiel, v podstate len vaša predstavivosť. Nezáleží na tom, v akom odvetví podnikáte, všade sa dá zapojiť vašich fanúšikov do konverzácie a v konečnom dôsledku zlepšiť ich pohľad na vás.

Spoznajte svojich fanúšikov

Viete, akí sú vaši fanúšikovia? Poznáte ich záľuby, čo ich najviac zaujíma, koľko príspevkov týždenne im vyhovuje? Ak nie, ako prvé preštudujte Facebook štatistiky. Zistíte, koľko ľudí vaše príspevky videlo, koľkí reagovali, na akom zariadení si vašu Facebook stránku prezerali a podobne.

Prispievajte podľa toho, čo zaujíma vašich fanúšikov. Zamerajte sa na to, čo majú spoločné – ak ste e-shop s oblečením, pravdepodobne majú radi módu. Ak ste reštaurácia, je možné, že radi varia, pečú… Zamerajte sa na ich vášne, budú sa tak zapájať do konverzácie s väčším entuziazmom a zvýšite tým aj pravdepodobnosť objavovania sa vašich príspevkov ich news feede.

České pivo Kozel vie, čo majú radi jeho fanúšikovia

Komunikujte jednoducho

Dlhé príspevky ľudí odrádzajú a znižujú aj pravdepodobnosť reagovania na ne. V skratke – sú dlhé. Nikomu sa ich nechce čítať. Máte toho veľa na srdci? Porozmýšľajte nad blogom. V jednom príspevku vyjadrite vždy len jednu informáciu. V jednoduchej vete, nie v štvorriadkovom súvetí.

Ako zaujať fanúšikov jednoduchým a pritom príťažlivým spôsobom?

1. Fotkami

Fotkami zvieratiek (ak ste chovateľské potreby), fotkami rôznych netradičných jedál (ak ste reštaurácia), fotkami zaujímavých outfitov (ak ste e-shop s oblečením) atď. Skúste zapojiť aj vašich fanúšikov, aby pridávali ich fotky domácich miláčikov/večere/. Pozor však na pravidlá Facebooku, ktoré zakazujú “lajkovacie” súťaže, to znamená, že s fotkami sa nesmie súťažiť.

Slovenský hand-made web Sashe.sk
Slovenský hand-made web Sashe.sk

2. Otázkami

Pýtajte sa ich na ich obľúbené veci, čo si myslia, a pod. Aj tu využívajte jednoduchosť. Nenúťte ich k dlhým odpovediam, pýtajte sa tak, aby sa dalo odpovedať jedno – dvojslovne. Pozor na uzavreté otázky, jednoduchšie ako napísať „áno“ je dať like. Skúste radšej položiť otázku tak, aby like tvoril odpoveď – „Páči sa vám……?“

Liptovský výrobca mliečnych produktov
Liptovský výrobca mliečnych produktov

3. Zaujímavými faktami

…alebo vtipnými informáciami o vašej firme, odvetví, ktoré možno nevedeli.

Kofola vtipne, alebo keď neviete, čo dať na Facebook
Kofola vtipne, alebo keď neviete, čo dať na Facebook 🙂

4. Videami

– zábavnými, poučnými, zaujímavými.

Video webhostingu Websupport, v ktorom sa vytvára report pre klienta
Video webhostingu Websupport, v ktorom sa vytvára report pre klienta

5. Pozdravmi

Pripomeňte fanúšikom Deň matiek, Deň zvierat, a pod. a poprajte im všetko dobré, určite si to budú vážiť.

Vianočné prianie od značky minerálnych vôd Rajec

6. Anketami

Potrebujete niečo vedieť? Skúste sa spýtať vašich fanúšikov. Je to jednoduché a navyše uvidia, že vám na ich názore záleží.

do ankety DM Drogerie Markt (sieť drogérií) sa zapojilo vyše 340 ľudí
Do ankety DM Drogerie Markt (sieť drogérií) sa zapojilo vyše 340 ľudí

7. Správajte sa k fanúšikom ako k VIP

Podľa agentúry Razorfish, hlavným dôvodom, prečo vás ľudia na Facebooku „lajkujú“ je, že chcú mať prístup k exluzívnemu obsahu, informáciám, ponukám a zľavám. Máte nejakú informáciu, ktorú ste ešte nezverejnili na stránke? Alebo zaujímavú fotku „zo zákulisia“? Máte kupóny na nákup alebo „giveaway“ produkty? Doprajte svojim fanúšikom pocit výnimočnosti a podeľte sa s nimi o informácie z prvej ruky.

Angažovanosť fanúšikov zvýšite napríklad mini súťažami o produkt, ktorý ste dostali ako vzorku od dodávateľa alebo kupónmi na nákup. Vytvorte súťaž s jednoduchou otázkou, ktorá bude trvať dva dni a sledujte, koľko fanúšikov sa do nej zapojí. Pozor však, aby to bolo v súlade s pravidlami Facebooku, inak vašu stránku môžu zrušiť.

"Pravá tvár" Pizze SEO :-)
“Pravá tvár” Pizza SEO 🙂

Vytvorte si s vašimi fanúšikmi osobný kontakt. Pri odpovediach oslovujte fanúšikov podľa mena (ak je to možné) a odpisujte na každú reakciu samostatne. Dáte tak ľuďom pocit dôležitosti a vidia, že čítate každý jeden ich názor alebo postreh. Pýtajte sa ich na podrobnosti, ich názor alebo myšlienky. Ukážte im, že sú pre vás dôležití, určite to ocenia.

Osobný kontakt DM k fanúšikom
Osobný kontakt DM k fanúšikom

8. Poľudštite svoju značku

Podľa spoločnosti Wildfire, jeden z najdôležitejších spôsobov, ako poľudštiť značku, je ukázať fanúšikom vaše pravé ja. Teda, pravé „ja“ vašej firmy. Ukážte im, kto s nimi komunikuje. Ukážte im fotky zo zákulisia diania. Akékoľvek príspevky, ktoré poľudšťujú vašu značku, vám nielen zvýšia dôveryhodnosť v očiach vašich fanúšikov, ale posunú váš vzťah s nimi na vyššiu úroveň.

Nebojte sa priznať chybu. Sme predsa len ľudia a každý robí z času na čas chyby. Vaši fanúšikovia to vedia, preto sa nebojte ospravedlniť sa. Príspevky od fanúšikov mažte len v krajnom prípade. A aj vtedy to radšej ešte zvážte. Nič nedokáže človeka na Facebooku nahnevať viac, ako zmazaný príspevok, o ktorom je presvedčený, že je dôležitý.

Časť diskusie on-line banky Zuno, v ktorej sa ospravedlnila hneď dvakrát
Časť diskusie on-line banky Zuno, v ktorej sa ospravedlnila hneď dvakrát

Krátke zhrnutie – alebo ako zvýšiť obľúbenosť vašich príspevkov?

Myslite na to, že v jednoduchosti je krása – píšte krátke príspevky, na ktoré nie je ťažké reagovať, prípadne im naznačte, ako reagovať na ten-ktorý príspevok (napríklad „ak sa vám … páči, dajte like“). Uistite sa, že sa vaši fanúšikovia cítia výnimočne. Či už je to vďaka novinkám, špeciálnym ponukám, alebo len poďakovaním. Ukážte ľudskú tvár vašej firmy – buďte k vašim fanúšikom priateľský, osobný, zamerajte sa na to, čo majú spoločné. Nebojte sa s nimi rozprávať o ich záľubách, ktoré vás spájajú.

Nebojte sa učiť sa od lepších. Všímajte si, ako komunikujú veľké značky a skúšajte, aké typy komunikácie sú vhodné s vašimi fanúšikmi. Koho komunikácia na Facebooku sa vám páči a ako komunikujete vy?

Páči sa vám tento článok?
Dostávajte nové články a dôležité novinky o marketingu v digitálnom svete priamo na mail.
Prihláste sa na odber noviniek v online marketingu
newsletter