Po kratšej prestávke Vám prinášame ďalší videocast zo série “Veľký test použiteľnosti Internet bankingu slovenských bánk 2008 od Pizza SEO”. Predchádzajúci sme venovali OTP banke. Tento sa venuje ČSOB.
Po kratšej prestávke Vám prinášame ďalší videocast zo série “Veľký test použiteľnosti Internet bankingu slovenských bánk 2008 od Pizza SEO“. Predchádzajúci sme venovali OTP banke. Tento sa venuje ČSOB.
Opäť opakujeme, že cieľom videocastu nie je prejsť všetky aspekty, ktoré sme pri hodnotení použiteľnosti Internet bankingu brali do úvahy, ale len vypichnúť a názorne ukázať niektoré z nich. Kompletný zoznam 60 ukazovateľov, prostredníctvom ktorého testujeme aplikácie jednotlivých bánk bude zverejnený až na konci tejto série videocastov spolu s rebríčkom nášho hodnotenia použiteľnosti Internet bankingu týchto bánk.
Pozitíva Internet bankingu ČSOB
- existuje zapamätateľná adresa “ib24.csob.sk”
- na stránke je bezpečnostný časový limit pre automatické odhlásenie používateľa
- odkazy v menu majú nastavené užitočné titulky
- na každej stránke je možnosť tlačiť, alebo exportovať do .txt alebo .slk
- na každej stránke je špecifický pomocník. ale je možné zobraziť aj všeobecný pomocník (“Užívateľská príručka”)
- veľa možností nastavenia
- odhlásenie dostupné na 1 kliknutie
Negatíva Internet bankingu ČSOB
- neexistuje presmerovanie z http na https (adresu so zvýšenou bezpečnosťou) – používateľ musí písat https v URL adrese
- problém s bezpečnostným certifikátom
bezpečnostný časový limit nie je možné zmeniť(viď. komentáre pod článkom)- po odoslaní nesprávne vyplneného formulára sa zobrazí vyskakovacie okno popisujúce len 1 chybu
- v užívateľskej príručke chýba prepojenie medzi jednotlivými časťami
- keď používateľ obnoví stránku, systém ho odhlási
Pre tých, ktorí z technických, či akýchkoľvek iných príčin nemôžu, resp. nechcú spúšťať nasledujúce video, sme pripravili textový prepis tohto videocastu, ktorý nájdete nižšie.
Textový prepis videocastu:
Zdravím Vás pri ďalšom videocaste Pizza SEO, ktorý bude o použiteľnosti Internet bankingu ČSOB banky.[00:08] Opäť začnem s tým, že existuje celkom jednoduchá URL adresa ib24.csob.sk. Neexistuje však presmerovanie nezabezpečenej http adresy na zabezpečenú https. Používateľ teda musí vpisovať aj https. Zároveň, ak však aj zadá celú adresu https://ib24.csob.sk, tak sa mu zobrazí informácia o tom, že táto stránka používa nejaký neplatný certifikát a používateľ musí udeliť výnimku, ak chce túto službu používať. Myslím si, že toto nie je veľmi dobrá vizitka elektronického bankovníctva.
[01:00] Keď sa prihlásim, tak na úvodnej stránke sa mi zobrazí zostatok na účte, čo však, ako o chvíľku ukážem, nemusí platiť pre každého používateľa. Na stránke sa taktiež nachádza tzv. bezpečnostný limit, ktorý je nastavený na 20 min., po uplynutí ktorých je používateľ automaticky odhlásený. Tento limit je možné reštartovať, nie je však možné ho zmeniť napr. na 15, alebo 10 min. a podobne.
[01:27] V hornej časti stránky sa nachádza hlavné menu, ktoré si myslím, že je celkom prehľadné a pri jednotlivých položkách sa tiež nachádzajú titulky, napr. “Zadanie tuzemského príkazu v SKK”, “Zadanie tuzemského hromadného príkazu v SKK” a pod.
[01:44] Ak chcem vykonať nejakú platobnú operáciu, tak ak nevyplním správne príslušný formulár, zobrazí sa mi vyskakovacie okno o tom, ktorú položku som nevyplnil správne. Vždy je to však len k jednej položke, teda, ak ja ju vyplním a iné zas nevyplním, zobrazí sa mi ďalšie takéto vyskakovacie okno. Myslím si, že užitočnejšie by bolo, keby sa naraz zobrazovali všetky takéto informácie niekde nad týmto formulárom a zároveň tieto položky by boli zvýraznené.
[02:19] Stránku je možné vytlačiť, alebo je možné ju exportovať do súboru pre MS Excel, alebo do textového súboru. Takisto sa na každej stránke nachádza špecifický pomocník, ktorý je vždy určený pre danú službu, ktorú mám zobrazenú, napríklad tuzemský platobný príkaz a pod. Taktiež je možné zobraziť všeobecný pomocník, ktorý je nazvaný užívateľská príručka. Ten sa zobrazí v novom okne. Chýba mi tu prepojenie medzi jednotlivými časťami. Ak si zobrazím prvú časť, nie je tu odkaz prejsť na ďalšiu, ale len prejsť späť.
[03:04] Na tomto Internet bankingu je celkom zaujímavé, že má pomerne veľa možností nastavenia, cez tzv. “Vlastné nastavenia služby”. Je možné napr. nastaviť jazyk aplikáce z ponuky slovenčiny, češtiny, angličtiny, nemčiny a maďarčiny. Je možné nastaviť, aký má byť výstup po vykonaní nejakej akcie – či sa má informácia len zobraziť na stránke, alebo má byť odoslaná SMS-kou, alebo e-mailom. Ako som už spomínal, každý používateľ si môže nastaviť, čo sa mu má zobrazovať na úvodnej stránke, teda, či prázdna stránka, zostatok na účte, pohyby na účte a pod. Pri filtrovaní pohybov na účte je možné napr. nastaviť počet položiek na stránke, či chcem, aby sa mi zobrazovalo 10, alebo všetky naraz a pod. Taktiež je možné nastaviť tzv. alias účtu, ktorý sa potom zobrazuje v tomto systéme. Ja som si nastavil “ucet pizza seo” a keď si zobrazím hlavnú stránku, tak tam mam alias účtu “ucet pizza seo”.
[04:30] Možnosť odhlásenia je na dvoch miestach. Je tam button “Odhlásiť”, ktorý je celkom viditeľný, prípadne sa v hornej časti nachádza ikona, ktorá už je menej viditeľná. V každom prípade, odhlásenie je možné na jedno kliknutie.
Ďakujem Vám za pozornosť.
Máte vlastné skúsenosti s používaním Internet bankingu ČSOB? Vyjadrite sa k nemu v komentároch.
celkom dobre, CSOB nepoznam, mam par pripomienok, nemiesajte slovenske a anglicke vyrazy ak nemusite “tento button”, dalej “bezpečnostný časový limit nie je možné zmeniť” nemozete povazovat nieco za negativum ak to chyba nejakej funkcii co je oproti inym naviac, tj. mate to v pozitivach “na stránke je bezpečnostný časový limit pre automatické odhlásenie používateľa”, to spominane negativum je podla mna navrh na zlepsenie, nie negativum, neplatny certifikat fatalna bezpecnostna vec, nikdy by som tam nic neplatil, dalsie SEO prkotinky tym stracaju vyznam, chybajuce presmerovanie na HTTPS je dobry postreh
v com vyrabate videocast? a co to mate za prehravac? teda ak sa mozem opytat 🙂
@vajco: Vďaka za komentár. To s tým buttonom som si ani neuvedomil, nabudúce si dám pozor. 😉 Čo sa týka zmeny bezpečnostného časového limitu, tak myslím, že máš pravdu, že je to skôr návrh na zlepšenie. Odstránim to z negatív.
Pre nahrávanie a úpravu videocastov používam camtasia studio (http://www.techsmith.com/camtasia.asp). To generuje aj ten flashový prehrávač.
Z pohľadu bezpečnosti je zaujímavý certifikát, ktorý používajú. Ak používate Firefox 3.x tak upozornenie na certifikát hneď vidíte (čo je samozrejme dobré). Potom stráca zmysel celá SEO optimalizácia, pretože stránka nespĺňa základné kritériá na bezpečnosť. A v IB je bezpečnosť na prvom mieste. Presmerovanie na https je už len druhotný dôsledok nedokončenej práce správcu webu.
Poviem uprimne: osobne pouzivam 4 internet bankingy. Manzelka ma zial CSOB. Nic hroznejsie som asi este nevidel. Uz len to, ze nie su schopni dat na titulku jedno tlacitko ktore zakaznika prenesie priamo k prihlasovaciemu oknu, hovori za vsetko. Osobne som vela pozitiv v CSOB bankingu veru nenasiel…
ja na titulke vidim odkaz na ibanking
Naozaj je to hrozné. Stále a stále s tým mám problém. Naozaj ČSOB nevie urobiť kvalitný i-banking?
neviem co si stazujete je to super.
je to katastrofa.
napriklad jazyk si sice nastavim slovencinu,ale v takom kalendari su nazvy mesiacov stale v cestine aj dalsie vyrazy tam najdete po cesky
s tymi certifikatmi je to dalsi problem, odflaknute nedotiahnute
uzivatelsky to nie je prijemne. to ale zistite az ked zacnete pouzivat nieco lepsie v inej banke/bankach
Ja som narazil na zvlastnu chybu.
Ak sa pomylite pri zadavani kodu ktory vam prisiel cez sms a date refresh….pride vam cca 60 sms s kodom.Kazdu sekundu jeden……