Basta Digital logo

Čo som sa naučil za 12 rokov v online marketingu

6 min čítania
Ján Laurenčík
Senior konzultant

Ako začinajúci online marketér som robil viacero vecí inak. Pozrite si 6 zásadných rozdielov v mojej práci dnes v porovnaní s časmi, keď som bol online marketingovým elévom. Tento text bol pôvodne publikovaný v roku 2016 a aktualizovaný v roku 2018.

Juraj Kerhát a Ján Laurenčík na prednáške pre neziskovky organizovanej Voices
Na prednáške pre neziskovky (2008)

Už ako študent Matfyzu som v Pizza SEO začal v roku 2006 ako brigádnik. S Jurom Kerhátom sme pod vedením Daniela Duriša a Andreja Salnera vyrábali SEO audity webov ako na páse, budovali spätné odkazy a vytvárali prvé kampane v Google AdWords. Veľmi skoro nato som mal príležitosť začať sa stretávať s existujúcimi a potenciálnymi klientami. V dynamicky rastúcej firme Pizza SEO som postupne prešiel rôznymi manažérskymi rolami.

Dnes je mojou úlohou viesť celú firmu. Veľmi rád sa s vami v tomto článku podelím o skúsenosti, ktoré som za 12 rokov získal.

1. S každým klientom sa chcem na začiatku stretnúť osobne. Potom si s ním vybudovať dobrý vzťah.

Čím kratší čas od prvého kontaktu s potenciálnym klientom po začatí prác ubehol, tým viac som sa tešil. Keď sme to celé vybavili cez maily, bez osobného stretnutia či dokonca telefonátu, tešil som sa o to viac.

Nie že by som nemal rád kontakt s ľuďmi, páčila sa mi tá flexibilita.

Dnes nám to odklepnete, zajtra beží kampaň.

Teraz už viem, že mail ani online zadanie nenahradí osobné stretnutie (či prinajhoršom videohovor alebo telefonát):

  • Aké má klient očakávania a ktoré formuluje ako prvé?
  • Aké má klient silné stránky?
  • Funguje medzi nami komunikácia?

V rámci neformálnej komunikácie sa dozvieme o klientovi aj niečo mimopracovné – aké má záľuby, kam ide na dovolenku alebo či má deti.

Úvodné osobné stretnutie nám pomôže urobiť si lepší obraz o klientovi a rozhodnúť sa, či mu vieme a chceme pomôcť naplniť cieľ, takisto pomôže budovať vzťah s klientom. 1-2 hodiny času sú pre obe strany dobrou investíciou, ktorá sa vráti v kvalite spolupráce aj výsledkoch.

Všimol som si, že nevyhnutnou podmienkou pre dlhotrvajúcu a pre obe strany úspešnú spoluprácu s klientom je dobrý vzťah medzi klientom a ľuďmi na strane Pizza SEO. Nevyhýbame sa preto stretnutiam s klientom. Naopak. Organizujeme eventy pre klientov, na ktorých ich vzdelávame a aj sa s nimi zabavíme.

Pracovné stretnutia s klientom v jeho sídle (niekedy dokonca víkendový pobyt, ak ide o kúpele) umožnia našim špecialistom lepšie pochopiť, čo klient ponúka a aká je jeho konkurenčná výhoda.

S klientami sa bavíme aj o veciach úzko nesúvisiacich s online marketingom. Eshopovému klientovi sme napríklad pomohli obsadiť pozíciu eshop manažéra.

Párty pri príležitosti 10. narodenín Pizza SEO (2016)

2. Musím hovoriť jazykom, ktorému klient rozumie.

Ján Laurenčík a Stanislav Kukučka na Google Agency Day
Google Agency Day (2013)

Veľakrát som stretnutie začal tým, že „Naša kampaň priniesla v apríli 20 konverzií, čo je o 15 % viac ako v marci!“ Prípadne som hovoril niečo ako „Cena za klik klesla vďaka našej práci o 20 centov!“. Používal som slová, pod ktorými si klient ťažko vedel predstaviť niečo hmatateľné a metriky, ktoré nevedel oceniť.

Spýtavé pohľady na stretnutí a neúspešné spolupráce ma prinútili začať sa s klientom rozprávať o metrikách, ktoré sú čo najbližšie tomu, čo on považuje za úspech.

Je iné, rozprávať sa s majiteľom realitky (ktorému ide v prvom rade o záujemcov o kúpu nehnuteľnosti) a s majiteľom eshopu (ktorému ide v prvom rade o predaj v eshope). Áno, obom ide o zisk, ale v oboch prípadoch k zisku vedie v online prostredí iná cesta.

Celoživotná hodnota zákazníka > Zárobok z prvého kontaktu >  Kvalifikovaný kontakt > Akýkoľvek kontakt > Mikrokonverzie

Závisí už len od toho, akú sofistikovanú infraštruktúru klient má, či bude možné merať celoživotnú hodnotu zákazníka, alebo sa budeme musieť uspokojiť s meraním počtu odoslaných formulárov (akýkoľvek kontakt), či dokonca so stiahnutím cenníka alebo technického listu (mikrokonverzia).

Ak klient nedokáže bez našej konzultácie prečítať a porozumieť reportu a výsledkom, stále nehovoríme jedným jazykom a máme čo zlepšovať.

Úprava 10.11.2016: Viac o tejto téme som napísal v článku s názvom Prečo si klient a agentúra nerozumejú a čo s tým?

3. Neprijímam nerealistické výzvy a nesľubujem, čo neviem dodržať.

Nikdy som nespochybňoval ambície klienta. Či chcel nový eshop s rozpočtom v stovkách pokoriť Alzu, alebo inzertný portál vedený tínedžerom predbehnúť Bazoš. Takáto práca má zväčša vopred určený koniec a žiadneho víťaza – buď klientovi dôjdu peniaze alebo trpezlivosť.

Dnes sa nehrnieme do všetkého. Každej ponuke predchádza aspoň jednoduchá analýza konkurencie. Nehanbíme sa zreálňovať klientove očakávania alebo navrhovať zmenu smerovania projektu.

Ak sa počas spolupráce s klientom začneme rozchádzať v očakávaniach, povieme to na rovinu. To, čo stačilo pred dvoma rokmi, nemusí stačiť dnes, a platí to pre obe strany. Niekedy klient narástol a odrazu potrebuje špecializovanejšiu agentúru, alebo Pizza SEO začala byť pre pomalšie rastúceho klienta príliš drahá.

4. Hľadám to, čo klient naozaj potrebuje. Nie je to vždy to, čo chce.

V zmysle hesla náš zakazník – náš pán som často nechal na klienta, čo si z nášho „jedálneho lístka“ vyberie. Ak ten považoval SEO za momentálne najprínosnejšie, servírovali sme mu to, kým nepovedal dosť. Veľakrát by stačilo po zisteniach za prvé 2-3 mesiace spolupráce zmysluplnosť jednotlivých služieb prehodnotiť.

V súčasnosti častejšie improvizujem. Ak počas práce na SEO zistíme, že klient nemá kapacitu na tvorbu nového obsahu na webe, našu prácu podľa potreby presmerujeme na copywriting, prípadne robíme obe aktivity súčasne. Na pravidelných stretnutiach s klientom vždy debatujeme o tom, čo ďalšie by sme v online marketingovom mixe klienta mohli vyskúšať.

5. Viem, že za neúspechom nie je vždy agentúra.

Ak výsledok kampane nespĺňal klientove očakávania, najčastejšie si to „zlízla“ agentúra. Pri všetkej snahe som nevedel argumentovať, prečo napr. eshop podporený PPC reklamou nepredáva.

Dnes vieme, že problém s neefektivitou sa môže  skrývať aj niekde v päťuholníku

  • produkt / služba klienta (Spĺňa očakávania nakupujúcich?)
  • servis klienta a obslúženie zákazníka (Má klient produkt na sklade? Dokedy ho dodá? Má kapacitu na poskytnutie služby? Má kvalitu?)
  • konkurencia (Koľko stojí produkt či služba v porovnaní s konkurenciou? Aké aktivity robí konkurencia v porovnaní s klientom?)
  • nejednoznačné zadanie (Hovorí šéf klientskej firmy niečo iné ako marketingový riaditeľ? Mení sa zadanie?)
  • protistrana (Čo ak si nový člen marketingového tímu u klienta osobnostne vôbec nesedí s ľuďmi v Pizza SEO prípadne má inú preferovanú agentúru, tým pádom spolupráca nefunguje?)

Ak sa problém naozaj skrýva v tomto trojuholníku, snažíme sa o tom klienta presvedčiť a poskytnúť mu jasné dôkazy.

6. Mojou úlohou je dotlačiť klienta, nech urobí svoju časť.

Ján Laurenčík na prednáške Pizza SEO Community o Google Tag Manager
Pizza SEO Community (2015)

Moje očakávanie, že klient niečo z našich odporúčaní zapracuje do svojho webu, sa ukázalo ako veľmi naivné. Často návrhy zo SEO auditu zostali visieť vo vzduchoprázdne aj po 6 mesiacoch práce. Alebo kampaň bežala mesiac bez toho, aby sme vedeli merať jej efekt. Pritom išlo o nevyhnutné podmienky, aby online marketingové aktivity zafungovali. Môj postoj však bol alibistický. Mal som čisté svedomie, veď klient odporúčania dostal.

Naučil som sa, že je našou zodpovednosťou, aby klient pochopil dôležitosť zmien na webe, landing stránkach, v meraní efektivity alebo v obsahu webu či v celkovej stratégii. Ak klient nečíta pravidelné reporty, možno nemá čas, alebo im nerozumie. Je na nás nájsť lepší spôsob ako s klientom vyhodnotiť napredovanie spolupráce. Či už by to malo znamenať iný typ reportu, alebo vymeniť report za pár minútový telefonát s klientom.

Nepúšťame klienta ďalej, aj keď veľakrát nedočkavo nástojí na rýchlejšom tempe.

Niekedy to trvá aj mesiace, ale vo výsledku sa to prejaví vždy.

Muselo to trvať tak dlho?

Dnes už teda viem, že pri dodržaní týchto šiestich bodov je oveľa vyššia šanca, že spolupráca Pizza SEO s klientom bude win-win. Ako dlho robíte v online marketingu a čo z toho, čo viete dnes, ste nevedeli na začiatku?

Páči sa vám tento článok?
Dostávajte nové články a dôležité novinky o marketingu v digitálnom svete priamo na mail.
Uncategorized
int(200)

One response to “Čo som sa naučil za 12 rokov v online marketingu

Comments are closed.
Prihláste sa na odber noviniek v online marketingu
newsletter