Basta Digital logo

Čo si na nás vymysleli uchádzači o prácu

3 min čítania
Michal Knor

Možno ste už zaregistrovali „rapídny“ nárast členov tímu Pizza SEO. Prednedávnom k nám pribudla nová copywriterka/linkbuilderka Kristína, nový stážista Jakub a onedlho pribudne aj špecialista na sociálne siete. Pripraviť výberové konanie na tieto pozície bola jedna z mojich posledných úloh ako stážistu a zároveň moja prvá príležitosť zahrať sa na „HR-istu“. Vzišla z toho vcelku zaujímavá skúsenosť.

Pri výbere nových ľudí sú, samozrejme, dôležité ich skúsenosti a vzdelanie, no nemenej dôležitá je ich šikovnosť a nápady. Keďže zo životopisu sa toho mnoho o nich človek nedozvie, rozhodli sme sa pohovor najprv riešiť formou dotazníka s reálnymi úlohami pre uchádzačov. A môžem povedať, že nakoniec zavážilo predovšetkým ich riešenie. Vybrať sme, bohužiaľ, mohli len dvoch ľudí, no šikovných uchádzačov bolo omnoho viac. Dôkazom toho je aj fakt, že sme sa nakoniec rozhodli aj pre tretieho stážistu. Preto by som sa chcel podeliť s niektorými zaujímavými nápadmi z klávesnice úspešných aj neúspešných uchádzačov.

Špecialisti na sociálne siete

Jednou z úloh pre pozíciu „špecialista na sociálne site“ bolo vymyslieť facebookovú súťaž, pre fiktívneho klienta, ponúkajúceho outdoorové športové oblečenie a potreby. Práve turistické a cyklistické vybavenie boli aj hlavné ceny súťaže.

Mnoho uchádzačov malo skvelé nápady, spojené predovšetkým s aktivitou priamo v teréne. Napríklad posielanie fotografií priamo z akcie, a samozrejme, v oblečení výrobcu. Dobrý nápad mal Miro, ktorý navrhoval súťaž o najlikovanejšiu turistickú trasu, či náš nový stážista Kubo, ktorý vymyslel koncept aplikácie, kde by ľudia hádali, z akých miest pochádzajú fotografie.

Outdoorová súťažS najlepším nápadom však prišla Monika (nie tá naša), ktorá navrhovala zapojiť ľudí do súťaže prostredníctvom geocachingu. Ceny by boli reálne ukryté v blízkosti turistických a cyklistických trás a indície ako ich nájsť, by boli zverejňované práve na Facebook profile klienta. Myslím, že toto je naozaj skvelý nápad ako ľudí motivovať k pravidelnému sledovaniu profilu a predovšetkým ich zapojiť do aktivity.

Ďalšia úloha súvisela s novým Facebook coverom Pizza SEO, ktorý sa nestretol s nadšením u každého. Náš fiktívny „fanúšik“ s príznačným menom Tomáš Roll napísal, že podobný cover by spravil aj jeho 5-ročný brat. Táto úloha bola asi trocha ľahšia, ako som predpokladal. Až päť uchádzačov oslovilo Tomáša a jeho brata s ponukou na tvorbu nového coveru. Asi najvtipnejší nápad mala Natália, ktorá ponúkla Tomášovmu bratovi za nový cover miesto v tíme Pizza SEO.

Jednou z uchádzačiek, ktoré ma prekvapili, bola Martina. Úlohou bolo prostredníctvom Facebooku oznámiť prichádzajúci redizajn v spoločnosti. Ona odpovedala „sťažnosťou“ na málo informácií. Aj keď ma to najprv trocha zaskočilo, Maťa si to skvele obhájila a poukázala na možnosť spojiť odkomunikovanie nového dizajnu spoločnosti s inými faktormi. Od ročného obdobia či spojenia so zaujímavými udalosťami, nadobudnutím nového klienta až po nového grafika, ktorého sme nechali „vyšantiť sa“. Pre niekoho možno trochu vyhýbavá odpoveď. Nás však okamžite zaujala vďaka tomu, že sa Martina nad úlohou hlbšie zamyslela, snažila sa ju obohatiť o niečo navyše, predovšetkým sa na to ale nebála upozorniť.

Chyták pre copywriterov

Zdroj: sk.Wikipedia.orgCopywriterské úlohy spočívali skôr v štylistickej zdatnosti ako v hľadaní zaujímavých nápadov. Spolu s Monikou sme si však pripravili menšiu fintu. Do nášho motivačného blogu k pracovnej ponuke, sme (v spolupráci s reláciou Slovenčina na slovíčko) rafinovane zakomponovali nenápadné štylistické a gramatické chyby (zúžitkovať/zužitkovať, môžme/môžeme a podobne). Aby sme sa však neprezradili, posledná otázka v našom dotazníku znela trochu narcisticky: „Čo hovoríš na náš motivačný článok od stážistov?“ Milo nás prekvapilo, koľkým ľuďom sa náš blog páčil. Jedna z osôb, ktorej sa až tak úplne nepáčil, bola naša nová copywriterka Kristína. Tá dokonca zašla tak ďaleko, že upozornila nielen na chyby v blogu, ale aj na chyby v dotazníku, ktoré sme rozhodne neplánovali :).

Benefit pre obe strany

Príkladov zaujímavých riešení tu bolo samozrejme oveľa viac. Na druhú stranu sa však našli aj odpovede, ktoré ničím nevynikali a bolo z nich cítiť trocha strachu z invencie a vyjadrenia vlastného názoru. To je, samozrejme, pochopiteľné, pretože ľudia nemôžu tušiť, čo sa od nich očakáva a preto radšej „idú na istotu“. S týmto problémom sa často stýkam aj ja a práve pohľad z „druhej strany“ mi objasnil, aké dôležité je vyvarovať sa tomuto prístupu.

A na záver ešte malá čerešnička. Takto si pri riešení úlohy, ako na Facebooku poradiť majiteľovi webu, na ktorý sa valia sťažnosti, pomáhal náš budúci špecialista na sociálne siete Patrik.

Patrikova úloha

Poznámka: Riešenie úloh a krstné mená boli zverejnené so súhlasom uchádzačov.

Páči sa vám tento článok?
Dostávajte nové články a dôležité novinky o marketingu v digitálnom svete priamo na mail.

0 responses to “Čo si na nás vymysleli uchádzači o prácu

  1. Kedy bude dalšie náborové kolo? Brúsil som si zuby na stáž a prepásol som šancu..

Prihláste sa na odber noviniek v online marketingu
newsletter