Basta Digital logo

Čo povedať o SEO optimalizácii vášmu CEO?

5 min čítania
Ján Laurenčík
Senior konzultant
Basta digital je jedna z najskúsenejších výkonnostných marketingových agentúr na Slovensku. Vybraným občianskym organizáciám a aktivitám ponúkame v programe nazvanom DigiGrants svoje služby bez nároku na odmenu.

Ak chcete presvedčiť vášho CEO na zmyslupnú investíciu do SEO, tu je pre vás niekoľko pomôcok. Váš CEO, šéf, riaditeľ marketingu alebo ten, kto rozhoduje o tom, ako sa rozdelí rozpočet na marketing, by argumentom v tomto článku mal rozumieť.

„Náš priestor v Google je menší ako priestor konkurencie“

Každý CEO je citlivý na konkurenciu. Keď mu ukážete screenshoty výsledkov Google pri hľadaní 5 najprirodzenejších kľúčových fráz pre váš biznis so zvýrazneným priestorom, ktorý zaberá váš web a weby konkurencie, zbystrí pozornosť.

Priestor Pizza SEO vs. priestor konkurencie v Google pri hľadaní "SEO Bratislava"
Priestor Pizza SEO vs. priestor konkurencie v Google pri hľadaní „SEO Bratislava“. Skúste si pripraviť takúto vizualizáciu pre vyhľadávanie vašich kľúčových slov. Pomôžete si aj s obyčajnými zvýrazňovačmi.

Tabuľka s pozíciami vášho webu a webov konkurentov vo vyhľadávačoch tiež môže byť nápomocná. Ak váš web nie je všade na prvej strane výsledkov, môžete mu ukázať aj graf hovoriaci o tom, že na druhú a ďalšie stránky výsledkov Google pokračuje len pár percent ľudí.

Koľko návštev získate z 2. strany výsledkov Google? Málo.
Koľko návštev získate z 2. strany výsledkov Google? Málo. Na grafe vidno výsledky troch rôznych zahraničných prieskumov. 1. a 2. stranu Google oddeľuje červená čiara. Zdroje: Seochat.com, SearchEngineWatch.com, Chitika.com

„Zlepšíme viditeľnosť našej značky a dobré meno“

Ak sa aj vaše produkty alebo služby zriedka alebo ťažko predávajú online, branding priamo vo výsledkoch vyhľadávania nie je na zahodenie. Dobré pozície v Google pri hľadaniach súvisiacich s vašim biznisom pomôžu vryť vašu značku do hláv potenciálnych zákazníkov. Užitočné bude aj vyvážiť prípadné menej pozitívne zmienky o vašej firme vlastným pozitívnym alebo neutrálnym obsahom. Ako test skúste vyhľadávať názov vašej firmy, jej kľúčových zamestnancov (áno, aj meno CEO) a produktov a taktiež v spojení so slovami ako „recenzie“ alebo „problémy“.

Predajný lievik (sales funnel) pri B2B je obzvlášť dlhý, často môže trvať mesiace až roky. Vhodnou tvorbou obsahu na firemnom blogu, fórach či sociálnych sieťach môžete vašu firmu a/alebo kľúčových členov tímu zaviesť ako autoritu vo vašom segmente. Aj toto pomôže, aby z dlhého predajného lievika niečo kvaplo aj vám.

Tvorbou kvalitného obsahu na vašom webe
Tvorba kvalitného obsahu z vás spraví autoritu vo vašom segmente.

„Znížime náklady na akvizíciu klienta“

Aj keď sa investícia do SEO môže javiť na začiatku vysoká, na rozdiel od platenej internetovej reklamy nemusí ísť o „doživotnú“ platbu za pozície v Google. Po dosiahnutí uspokojivých výsledkov je (v závislosti od aktivity konkurencie) možné priebežné náklady na SEO výrazne zredukovať. Viac o tomto v ďalšom mojom článku. Tým pádom je očakávaný náklad na akvizíciu klienta v dlhodobom horizonte nižší ako pri iných typoch online reklamy.

„Výsledky budeme vedieť presne merať“

Na vášho CEO určite zapôsobíte aj touto online marketérmi veľmi často opakovanou frázou. Ale je pravdivá. Efektivitu vašej SEO agentúry budete vedieť veľmi presne odmerať. Google Analytics vám v prehľadoch návštevnosti webu vysegmentuje samostatne organickú návštevnosť, teda tú, ktorá je priamo ovplyvniteľná optimalizáciou. Ak máte správne nastavené merania konverzií (cieľov, ecommerce a pod. – predaj, dopyt…), viete dokonca vývoj organickej návštevnosti dať do súvislosti s inými ukazovateľmi výsledkov. Čo by za takéto niečo dal váš CEO pri billboardovej kampani?

Príklad vývoja organickej návštevnosti aj s prepojením na ekonomické výsledky
Príklad vývoja organickej návštevnosti webu aj s prepojením na ekonomické výsledky (v tabuľke stĺpec Revenue).

„Získame kvalitnú návštevnosť“

Návštevnosť z organických výsledkov Google je spravidla kvalitnejšia, ako návštevnosť z rôznych online kampaní. Je to dôsledkom faktu, že optimalizácia neposilní pozície v Google len na konkurenčné slová, na ktoré sa primárne zameriavate, ale často aj na desiatky až tisícky ďalších spojení (2 a viac slovné), ktoré sú síce menej hľadané, ale zasa vysoko relevantné. Výsledkom je teda väčšinou väčší počet prezretých stránok za návštevu, nižšia miera odchodu, dlhší čas strávený na webe v priemere pri návštevníkoch z organických výsledkov Google. Ak vášmu CEO spomeniete aj vyššiu očakávanú mieru konverzie znamenajúcu vyšší obrat, nebudete sa určite mýliť.

„Odhadujem, že mesačne strácame vyše 9 tisíc eur“

Vďaka rôznym online nástrojom (skúste Google Keyword Tool) viete relatívne presne predpovedať, koľko návštev získa váš web, keď sa bude v Google umiestňovať na popredných pozíciách vďaka optimalizácii. Alebo lepšie, viete vyčísliť, koľko peňazí stráca vaša firma mesačne, ak chýba v popredí výsledkov Google.

Povedzme, že podnikáte v oblasti realít v Bratislave. Viete pomerne presne zistiť počet ľudí, ktorí chcú kúpiť byt v Bratislave:

[ws_table id=“5″]

Po niekoľkých ďalších odhadoch viete pripraviť pre vášho CEO odhad, o koľko viac by ste mohli mesačne zarobiť, keby ste sa nachádzali v popredí výsledkov Google:

[ws_table id=“6″]

*Tabuľku som prebral z prezentácie na webmarketing 1|2|3 a upravil pre modelovú situáciu

Predpokladajme, že z vyše 44 tisíc hľadaní „vašich“ kľúčových slov mesačne na váš web po úspešnej optimalizácii webu príde 7 % (prvý riadok druhej tabuľky). Povedzme, že z týchto asi 5 % vyplní na vašom webe kontaktný formulár (druhý riadok druhej tabuľky). Z celkového počtu dopytov bude kvalifikovaných (odfiltrujete tých, ktorí nehľadali presne vaše služby, nevedia ich zaplatiť a pod.) možno 15 % (tretí riadok druhej tabuľky). Z výsledných 23 kvalifikovaných dopytov získate cca 2 zákazníkov (štvrtý riadok druhej tabuľky). Ak na jednom zarobíte v priemere 4 tisíc eur, dá sa ľahko vyrátať, že mesačne kvôli neaktivite v tejto oblasti (Cost of the problem) stratíte vyše 9 tisíc eur.

Čísla a odhady mám samozrejme vymyslené, dosaďte si do tabuľky vaše vlastné hodnoty. Jednoznačne sú iné segment od segmentu.

Pripravil som pre vás podobnú tabuľku na stiahnutie z Google Drive, v ktorej stačí vyplniť niekoľko hodnôt a zistíte, koľko mesačne strácate vy.

Po týchto argumentoch by váš CEO nemal váhať ani sekundu a mal by sa s vami radiť o tom, aký rozpočet na SEO vyčleníte.

Páči sa vám tento obsah?
Dostávajte nový obsah a dôležité novinky o marketingu v digitálnom svete priamo na mail.
Prihláste sa na odber noviniek v online marketingu
newsletter