Môj prvý kontakt s online marketingom nastal pred viac ako 15-timi rokmi. Čo ma v tomto svete stále drží? Dozviete sa, keď si prečítate môj článok.
Prvý web? Na základnej.
Prvý web som vyrobil na prvom stupni základnej školy. Už si vôbec nepamätám, ktorý to bol, pretože ich neskôr boli desiatky. Môj otec založil niekedy po revolúcii IT firmu a už keď som prvýkrát „videl“ internet, zaujímalo ma nielen to, čo na ňom „visí“ ale aj ako to funguje. Niektoré z webov, ktoré som vyrobil, naozaj zarábali. Kto robil v 90-tych rokov weby, vie, že som musel byť programátor (hoci som začal s MS FrontPage, ako skoro každý), kóder, grafik (cracknutý Photoshop), serverový admin a neskôr aj online marketér a podnikateľ v jednej osobe. Nároky na grafiku, programátorské možnosti a konkurencia neboli také veľké ako v súčasnosti, dnes je to samozrejme úplne nereálne.
Študoval som na „matfyze“ na UK a videl som, že lepší v tvorbe webov už nebudem. Môj dobrý prehľad vo veciach okolo webu bol určujúci, keď sa ma niekedy v roku 2006 spolužiak Juraj Kerhát opýtal, či nechcem robiť SEO.
Nechceš robiť SEO?
Prečo nie? Pizza SEO boli v roku 2006 tri a pol človeková firma, ktorá doslova vytvárala trh v oblasti SEO. SEO (práca na tom, aby váš web bol vyššie v Googli) si vyžadovalo človeka s mojím profilom. Vedel som plávať vo vodách internetu, ako fungujú weby (aj kód), poznal som snáď všetky katalógy webových stránok (vtedy podstatná časť online marketingu).
Ostatné som sa naučil od kolegov Daniela a Andreja. Možnosť učiť sa od skúsenejších ma na práci v Pizza SEO vtedy bavila najviac.
SEO v tej dobe dopytovali najmä tí, pre ktorých bol internet už vtedy zaujímavý zdroj zákazníkov. Spomeniem letenkového kráľa Pelikán alebo Tatra banku. Pracovali sme ale aj na zahraničnom trhu. Pomáhali sme predávať apartmány Neocleous na Cypre, šírili povedomie o svetoznámom výrobcovi husľových strún Warchalovi a zlepšovali použiteľnosť poprednej európskej SMS bráne TextMagic z Estónska.
Viete si predstaviť, že pre študenta či čerstvého absolventa je toto dosť zaujímavé portfólio klientov.
Od železiarstva po banku
V Pizza SEO sme sa nikdy nebránili pracovať pre žiadny segment firiem, doslova. Robili sme pre malé bratislavské železiarstvo v Slimáku s rovnakým nadšením ako pre najväčšieho poskytovateľa pôžičiek Cetelem. Jedna z tých najobohacujúcejších vecí na práci v agentúre typu Pizza SEO je fakt, že za tie roky máte šancu pracovať pre relatívne veľký počet klientov. Aby ste klientovi pomohli s marketingom, musíte detailne poznať, čo ponúka, ako to funguje a kto sú jeho zákazníci. Naučil som sa napríklad kontraindikácie pre minerálnu vodu v Kúpeľoch Dudince, alebo ako sa vyrába Popradský čaj. Vďaka našim klientom spomedzi očných kliník je v Pizza SEO najväčšia koncentrácia amatérskych očných lekárov.
V menších a stredných firmách často poznáme aj majiteľa a jeho podnikateľský príbeh. V korporáciách sa učíme pochopiť štruktúru a spôsob schvaľovania a spoznávame odlišný spôsob komunikácie a motivácie napríklad sales vs. marketingových riaditeľov. Ako konzultanti často vidíme do firiem aj dovnútra s rôznou úrovňou detailu.
To všetko sú skúsenosti pre vedenie vlastnej firmy na nezaplatenie.
Dobre hovorí?
Keď sme začínali, online marketing bol na Slovensku v plienkach. Klienti, ktorí to s nami riskli, boli ochotní do online marketingu investovať sumy v stovkách eur. Počúvali čo hovoríme, niekedy s nepochopením a štipkou nedôvery. Nečudo, keď pred nimi sedel „ítečkár“ 1 rok po škole aj s cestou. Teší ma, že dnes viacerí klienti považujú samotné konzultácie od najskúsenejších v Pizza SEO ako veľkú hodnotu a rozširujú ich aj na nemarketingové témy ako vedenie firmy, nábor ľudí atď. Sami máme firmu, viac ako 30 ľudí a skúsenosti s rýchlym rastom. Keď nám niekto dôveruje, je to zaväzujúce ale príjemné.
Ako to dopadlo? Vieme.
Je výborné, že v oblasti online marketingu sa dá merať aj to, čo by vám ani nenapadlo. Bez veľkých rečí vieme zistiť, či sme klientovi pomohli a ako veľmi. Čo sa zvyklo točiť okolo konverzií a iných online marketingových metrík sa dnes často točí okolo naozajstného prínosu pre biznis klienta. Napĺňa ma spokojnosťou, keď vidím, ako sme niekomu pomohli stať sa lídrom trhu alebo významne zvýšili obrat.
Žiadna raketová veda? Nie úplne.
(Digitálny) marketing sa rozvojom technológií posúva tam, kde si nevystačíte len s kreatívnymi marketérmi. Potrebujete aj ľudí zdatných v práci s dátami a programovaním. V práci, kde sa rok čo rok dajú robiť sofistikovanejšie veci, nemáte pocit, že stagnujete.
Ak sme kedysi mohli argumentovať tým, že výsledky našej snahy pre klienta sa prejavia v jeho kamennej predajni, dnes to vieme podložiť tvrdými dátami. Prieniky aktivity ľudí medzi smartfónom a desktopom sú dnes merateľnejšie ako kedykoľvek predtým. Objem manuálnej práce marketérov sa vďaka učiacim sa strojom znižuje a na výslnie sa namiesto odpracovaných hodín dostala rukolapná hodnota pre klienta.
Do kedy?
Pri plánovaní sa pozerám nanajvýš 5 rokov do budúcnosti, aj to už trochu preháňam. Pokiaľ bude platiť:
- mám sa v práci od koho učiť (rozumej „najhlúpejší v miestnosti“);
- máme ambicióznych klientov, ktorým naozaj pomáhame rásť a ktorí nám dôverujú;
- som obklopený ľuďmi, ktorí sa chcú neustále zlepšovať;
nemám dôvod meniť.