Basta Digital logo

Čo je zač Instagram a je užitočný pre biznis?

2 min čítania
Andrej Salner
Senior konzultant
Instagram, sociálna sieť vlastnená Facebookom zameraná na vizuálny obsah, prilákal mesačne v júni 2018 miliardu aktívnych používateľov! Je to druhá najväčšia sociálna sieť na svete a aj preto mu venujeme v marketingu veľkú pozornosť.

Čo potrebujete vedieť o Instagrame, keď ho chcete zmysluplne zapojiť do vašej biznis stratégie?

Instagram ako mladá sieť

Instagram je mladou sieťou – jeho penetrácia je vo svete najvyššia u ľudí od 18 do 34 rokov, kde sa pohybuje okolo 15 %. Pri 35-44 ročných sa blíži k desiatim, pre všetky ostatné vekové skupiny je pod 5 %.

Pri porovnávaní používanosti sociálnych sietí vo svete sa dnes niekedy v spoločnom rebríčku za Facebookom ale pred Instagramom ocitajú aj YouTube a komunikačné platformy Facebook Messenger, Whatsapp a WeChat. Aj ony totiž slúžia sociálnej interakcii (skupinové diskusie, kanály so zdieľaným obsahom). V takomto rebríčku robí miliarda používateľov Instagram globálnou šestkou.

V marci 2018 zverejnila čerstvé prieskumy o využívaní sociálnych sietí slovenská agentúra 2Muse. U ľudí nad 15 rokov využívalo Instagram v októbri 2017, keď agentúra zbierala dáta, približne 17 % (oproti 55 % u Facebooku). Vyše 80 % používateľov Instagram využívalo aspoň niekoľkokrát týždenne.

V porovnaní so svetom je u nás u mladých používateľov a používateliek Instagam veľmi populárny – používalo ho 44 % 15-19 ročných, 39 % 20-29 ročných a 21 % 30-39 ročných. U 40-49 ročných dosahovalo využívanie stále slušných 14 %.

Instagram ako rýchlo rastúca sieť

Instagram dosiahol za posledné obdobie veľmi rýchly rast – za dva roky do júna 2018 sa počet používateľov vo svete viac než zdvojnásobil!

Za rastom je popri atraktívnych funkciách Facebook, ktorý v roku 2012 Instagram kúpil. Postupným prepájaním sietí dokázal na Instagram pritiahnuť veľkú časť svojho publika.

Instagram ako vizuálna sieť

Všetky príspevky na Instagram obsahujú jednu alebo viac fotografií alebo video.

Veľká časť príspevkov jednotlivcov je motivovaná obvyklými pohnútkami pre zdieľanie na sociálnych sieťach (vtipne ich pomenoval pred niekoľkými rokmi Tim Urban):

  • Budovanie imidžu.
  • Narcizmus.
  • Túžba po pozornosti.
  • Snaha vyvolať závisť.
  • Osamelosť.

Predsalen, rozdiel v správaní používateľov pri zdieľaní na Instagrame oproti Facebooku existuje. Príspevky na Instagrame sú starostlivo vyberané pre svoju vizuálnu hodnotu a podobne do “stories” používatelia dávajú menej ale atraktívnejšieho obsahu.

Instagram ako sieť pre biznis

Instagram začal ako sieť na zdieľanie pekných fotografií s peknými filtrami. Facebook sieť niekoľko rokov po akvizícii prepojil so svojím samoobslužným reklamným systémom, čím ju otvoril veľkému množstvu inzerujúcich firiem. Aktuálne je vo feede približne každý šiesty príspevok reklamný.

Zároveň sa relatívna atraktivita Instagramu pre biznis zvyšovala aj vďaka klesajúcim možnostiam zasiahnuť na Facebooku používateľov bez potreby použiť platenú reklamu.

Kým Facebook ohlasoval pokles organického zásahu obzvlášť pre stránky firiem a inštitúcií a na Slovensku nás frustroval experiment s Prieskumníkom (Explore Feed-om), marketéri začali vnímať Instagram ako potenciálnu náhradu.

Je Instagram pre marketérov vhodnou náhradou alebo doplnkom k Facebooku?

Podobne, ako v minulosti na Facebooku, mnoho firiem sa vrhlo živelne na rýchlo rastúci Instagram – bez jasnej stratégie a cieľov relevantných pre biznis. Slovenské B2C firmy ale čím ďalej, tým viac aj firmy v B2B, komunikujú cez Instagram. Rastie aj reklamná aktivita.

Máte pokušenie ísť so svojou firemnou komunikáciou na Instagram? V najbližšom článku vám ukážem, ako môže Instagram zapadnúť do zákazníckej cesty! Prihláste sa k odoberaniu informácií o nových článkoch na Basta digital blogu, aby vám ďalšie články o Instagrame neunikli!

Chcete sa nad Instagramom zamyslieť strategicky? Pozvite si ma do firmy na workshop.

Páči sa vám tento článok?
Dostávajte nové články a dôležité novinky o marketingu v digitálnom svete priamo na mail.
Social media
int(12)
Prihláste sa na odber noviniek v online marketingu
newsletter