Basta Digital logo

Lokálne SEO: čo je a prečo na ňom záleží?

8 min čítania
Natália Gibasová
Junior špecialistka na dáta a lokálny marketing
Lucia Krupová
Junior SEO špecialistka
Pri hľadaní miestnych obchodov a služieb zaberajú v Googli väčšinu priestoru lokálne výsledky. Ak ponúkate čokoľvek miestne a v lokálnych výsledkoch sa nezobrazujete, prichádzate o množstvo zákazníkov. Ako ich získate? Zamerajte sa na profil v Google Business Profile a lokálne SEO.

Čo je lokálne SEO?

Lokálne SEO sa v porovnaní s tradičným SEO odlišuje tým, že sa snaží o zlepšenie umiestnenia v lokálnych výsledkoch vyhľadávania, a to na kľúčové slová, ktoré súvisia s polohou používateľa.

Lokálne SEO je preto nevyhnutné pre biznisy, ktoré sú naviazané na polohu, napríklad kaderníctva, autoservisy či potraviny. Je dôležité aj pre tých, ktorí poskytujú služby – právnici, projekčné kancelárie, finanční poradcovia pre konkrétne mesto. Pre ich biznis je totiž kľúčové získavať zákazníkov z ich okolia. 

Aký prínos má lokálny firemný profil a lokálne SEO?

Prínos pre firmy lokálneho SEO a vlastnenia profilu v Google Business Profile vhodne vykreslili štatistiky, ktoré priniesol prieskum spoločnosti Semrush. Uvedieme niekoľko z nich:

  1. Vyhľadávanie dopytu „otvorené blízko mňa“ vzrástlo o 400 % (september 2019 – august 2020 a september 2020 – august 2021).
  2. 60 % percent ľudí kontaktovalo firmy priamo z lokálnych výsledkov vyhľadávania.
  3. 76 % ľudí navštívia firmu v deň jej vyhľadávania vo vyhľadávači.
  4. 46 % používateľov vyhľadávania hľadajú lokálne firmy.
  5. 74 % zvýšenie návštev na webstránke a 83 % nárast telefónnych hovorov po využití možností lokálneho marketingu.

Preto ak vlastníte lokálnu firmu či poskytujete lokálne služby, profil na Google Business Profile a optimalizácia vašej webstránky sú vhodnými kanálmi na získanie ďalších zákazníkov.

Lokálny firemný profil: Ako ho založiť?

S lokálnym firemným profilom v Mapách Google máte okamžite šancu vo výsledkoch vyhľadávania pútať viac pozornosti súvisiacich s vašou činnosťou a miestom pôsobnosti. Tieto výsledky tiež využijete, ak ste spoločnosť s viacerými pobočkami – môžete profil vytvoriť pre každú z pobočiek.

Pri vytváraní vášho firemného profilu zadajte:

  • správny názov firmy, 
  • presnú adresu (s overením polohy na mape), 
  • telefónne číslo, 
  • opis činnosti, 
  • výberu kategórie pôsobnosti (napr. servis počítačov, kaviareň a pod.), 
  •  aktuálne otváracie hodiny, 
  • svoje logo či iné fotky prevádzky.

Nezabudnite tiež na overenie, pretože bez neho sa vaša firma nebude zobrazovať v Mapách Google. Momentálne overíte profil pomocou poštovej zásielky, SMS kódu, hovoru, videohovoru, videa a e-mailom. Pokiaľ chcete overiť 10+ profilov rovnakej značky, môžete využiť formulár pre hromadné overenie, ku ktorému sa viete dostať priamo v rozhraní Google Business Profile v sekcii Overenia.

Príklad zobrazenia overeného profilu vo vyhľadávaní Google.

Ak už máte firemný profil vytvorený, vaša práca nekončí – výsledok sa môže zobrazovať niekde pod vašou konkurenciou. Ako zabezpečiť, aby ste sa vo výsledkoch lokálneho vyhľadávania nachádzali na prvých priečkach?

Lokálne SEO: Na aké kľúčové slová cieliť

Pozrime sa na optimalizáciu webu na miestne frázy, čo sú výrazy s lokálnym zacielením, napríklad:

  • Účtovníctvo Bratislava,
  • Právne služby Bratislava,
  • Projektová kancelária Bratislava a pod.

Tieto typy kľúčových slov častejšie prinášajú relevantných návštevníkov v porovnaní so všeobecnými kľúčovými slovami typu „Účtovníctvo“ alebo „Právne služby“. Všeobecné výrazy majú totiž vyššiu hľadanosť a zároveň na ne optimalizuje aj viac webov, čo znamená, že sú konkurenčnejšie. Výsledný „SEO efekt“ sa tak dostaví oveľa neskôr.

Ak navyše poskytujete služby iba v určitej lokalite, napríklad v Bratislave, pre vysokú konkurenciu zbytočne míňate svoj čas a aj zdroje na optimalizáciu webu na všeobecné výrazy typu „Právne služby“, „Účtovníctvo“ a pod. Optimalizácia webov firiem na všeobecné výrazy má zmysel najmä pre firmy, ktoré poskytujú služby po celom Slovensku alebo majú vysoké ambície.

Lokálne kľúčové slová typu „Právne služby Bratislava“ sa spolu v texte prirodzene nevyskytujú. Našťastie, Google si s tým vie poradiť a snaží sa zobraziť na všetky typy vyhľadávacích dopytov čo najrelevantnejšie výsledky.

Ako môžete optimalizovať web a zvýšiť tak jeho viditeľnosť na lokálne výrazy?

Zobrazovanie mapových výsledkov (Google Business Profile)

Práve pri týchto typoch výrazov s tzv. lokálnym zacielením sa často vo vyhľadávači zobrazujú mapové výsledky. Nezabudnite si prečítať článok, ktorý vám pomôže zlepšiť pozíciu vášho firemného profilu v mapách Google.

Mapové výsledky sa nezobrazujú vždy na začiatku výsledkov vyhľadávania, ale bývajú s výsledkami vyhľadávania často premiešané. S istotou však môžeme povedať, že sa zobrazujú vždy na prvej strane vyhľadávania.

Ukážky mapových výsledkov vo vyhľadávaní Google

Zobrazovanie lokálnych výsledkov vo vyhľadávaní Google

Pri prvotnom pohľade na výsledky vyhľadávania lokálnych kľúčových slov typu „názov služby + mesto“ si môžeme všimnúť, že v niektorých výsledkoch sú lokálne kľúčové slová v titulkoch alebo meta popisoch zapracované problematicky či neprirodzene.

Príklad:

Ukážka výsledkov vyhľadávania pri lokálnych frázach

Ideálny stav je, keď sa v titulku nachádza názov služby, mesto a značka v prirodzenom znení. Meta popis je takisto dôležitý. Ak nie je nastavený správne, Google si dotiahne popis z obsahu podstránky a môžu sa tak zobraziť nerelevantné informácie, ako číslo IČO a DIČ.

Keď na stránke nie je ani obsah, ktorý by dokázal Google prečítať, dotiahne sa zdrojový kód. Pokiaľ tak Google vyhodnotí, že výsledok nie je pre dopyt relevantný, môže to negatívne ovplyvniť jeho pozíciu.

Úprava jednotlivých elementov na podstránke

Z hľadiska lokálneho SEO je pre dosiahnutie čo najvyšších pozícií webstránky vo vyhľadávaní potrebné vykonať niekoľko krokov na optimalizáciu podstránky pobočky.

7 krokov na optimalizáciu podstránky pobočky

  • Určite podstránku pre konkrétnu pobočku/službu.
  • Upravte title podstránky pobočky/služby.
  • Pridajte meta popis podstránky pobočky/služby.
  • Pridajte nadpis H1 (podľa potreby aj Hx nadpisy) podstránky pobočky/služby.
  • Napíšte popis nachádzajúci sa na podstránke pobočky.
  • Vytvorte interné prelinkovanie, ktoré vedie na podstránku pobočky.
  • Získajte spätné odkazy, ktoré vedú na podstránku pobočky.

Čím viac elementov budeme optimalizovať, tým máme lepší predpoklad na dobré pozície vo vyhľadávači na relevantné lokálne výrazy.

1. Určite podstránku pre konkrétnu pobočku/službu

Prvý krok je mať podstránku na webe, ktorej obsah bude prispôsobený pre konkrétnu pobočku vašej firmy alebo služby, ktorú poskytujete. Podľa výskumu robeného spoločnosťou Whitespark je to najdôležitejší faktor, ktorý ovplyvňuje umiestnenie vo vyhľadávaní. 

Väčšinou sa takto dá prispôsobiť podstránka kontaktu, keďže zväčša už obsahuje informácie o pobočke – adresu, telefónne číslo, e-mail či mapku s lokalitou pobočky, ktoré by mali byť totožné s tými, ktoré sú uvedené vo vašom Google Business Profile.

2. Upravte titulok 

Ako sme už písali vyššie, v titulku by sa mal nachádzať názov služby, mesto a značka, ktoré spolu dokopy tvoria celok v prirodzenom znení. Titulok sa tak skladá z dvoch častí:

Názov služby/pobočky s prepojením na mesto | Názov firmy

Príklad titulku optimalizovaného na lokálne kľúčové slovo:

Advokátska kancelária v Bratislave | Legate

3. Nezabudnite doplniť meta popis

Popis stránky sa zobrazuje v poslednom riadku výsledku vyhľadávania a mal by logicky opisovať stránku, na ktorú sa chceme prekliknúť.

Meta popis by mal mať v sebe zahrnutý obsah stránky, benefity, výzvu k akcii (CTA) a pokiaľ je možné, tak aj špeciálne znaky, ako sú emoji.

Príklad meta popisu na podstránku s pobočkou:

Advokátska kancelária v Bratislave s prvotriednymi právnymi službami. ✓ Flexibilita a profesionalita. ✓ Kontaktujte nás.

4. Dopíšte hlavný nadpis (H1)

Obsah na webe by mal byť rozdelený pomocou nadpisov. Hlavný nadpis má v zdrojovom kóde označenie H1. Nadpis ďalšej úrovne bude označený ako H2, H3 až po H6. V prípade, že chceme zahrnúť lokálne kľúčové slová do nadpisu H1, stretneme sa často s problémom, kedy nadpis nevyzerá prirodzene a stránka vyzerá ako spamová, napríklad:

Ukážky neprirodzených použití lokálnych kľúčových slov v hlavnom nadpise

Podobný nadpis sa dá napísať aj bez toho, aby vyznel generovane. Pridajte do neho benefit či to, čo vás odlíši od vašej konkurencie. Nadpis tak bude vyzerať prirodzenejšie a dôveryhodnejšie, a potenciálny zákazník tak skôr ostane na podstránke.

Príklad optimalizovaného nadpisu H1:

Moderné účtovníctvo v Bratislave s dlhoročnými skúsenosťami

5. Doplňte popis na podstránke pobočky

Podstránka pobočky alebo služby by mala obsahovať aj popis, kde je vhodné opísať konkrétne služby a vlastnosti pobočky/firmy, opis jej umiestnenia, benefity, činnosť a pod. V popise použite lokálne kľúčové slová týkajúce sa pobočky/služby. Môže tiež z neho viesť interné prelinkovanie na iné relevantné podstránky, napríklad na produkty či iné služby.

Príklad správne napísaného popisu na podstránke pobočky:

„Navštívte našu športovú predajňu v Košiciach. Nájdete tu výber najpredávanejších produktov športovej výživy a zdravých potravín alebo oblečenie GymBeam s možnosťou vyskúšať rôzne veľkosti. Ak si neviete vybrať, ochotne vám poradia naši fitness shop asistenti.

Zároveň si na predajni môžete vyzdvihnúť internetovú objedávku z GymBeam.sk ako osobný odber.“

6. Vytvorte interné prelinkovanie

Keď máme lokálne kľúčové slová vložené vo všetkých vyššie uvedených elementoch, môžeme zvýšiť relevanciu našej podstránky na lokálne kľúčové slová. A to interným linkovaním cez kľúčové slová, ktoré sú lokálneho charakteru a súvisia s pobočkou/službou

Od linkbuildingu sa interné prelinkovanie odlišuje tým, že sa vytvorí v rámci vášho webu prelinkovaním pomocou hypertextových odkazov. Čiže budeme odkazovať na naše cieľové podstránky z iných častí webu s využitím relevantných kľúčových slov.

Príklady vhodného umiestnenia interných odkazov:

7. Získajte spätné odkazy

Ďalším faktorom, ktorý ovplyvňuje umiestnenie vašej podstránky vo vyhľadávaní, sú spätné odkazy. Spätné odkazy sú „citáciami“ v online svete, ktoré svojím prelinkovaním na váš web tvrdia, že ste relevantná stránka na dané kľúčové slová, cez ktoré na vás odkazujú. 

Určitá hodnota stránky, ktorá na vás odkazuje, sa tak prenesie aj na vašu podstránku. Pre Google je to signál, že ste na ten lokálny dopyt relevantnejšia a kvalitnejšia podstránka. Máte väčšiu šancu, že vás vo výsledkoch vyhľadávania umiestni vyššie.

V rámci lokálneho SEO ide o odkazy, ktoré potrebujete získavať z webov, ktoré sú lokálne. Príklady sú stránky rôznych partnerov, mestské weby, weby mestských častí, obcí, majitelia areálu, budovy, lokálne katalógy a zoznamy, agregátory aktivít (napr. tripadvisor, kamdomesta.sk a pod.). Samotné spätné odkazy by sa mali získavať z obsahu lokálneho charakteru a s príbuznou oblasťou vašich poskytovaných služieb či zamerania pobočky.

Lokálne SEO môže mať výrazný vplyv na váš biznis

Ak poskytujete služby alebo máte lokálne pobočky svojej firmy, založenie profilu na Google Business Profile a optimalizácia podstránky pobočky/služieb na lokálne výrazy je pre vás kľúčová. Je to však dlhodobý proces, na ktorý je potrebné mať vyhradený čas.

V Basta digital sa už mnoho rokov venujeme SEO a lokálnemu marketingu. Za ten čas sme vyvinuli vlastné nástroje na hromadnú správu profilov, ako aj procesy pre optimalizáciu webstránok. Preto ak nemáte na lokálne SEO čas , potrebujete pomôcť alebo poradiť, určite sa nám ozvite

Páči sa vám tento obsah?
Dostávajte nový obsah a dôležité novinky o marketingu v digitálnom svete priamo na mail.
Lokálny marketing
int(183)
SEO
int(11)
Prihláste sa na odber noviniek v online marketingu
newsletter