Basta Digital logo

Čo funguje na Facebooku – analýza firemných statusov

4 min čítania
Monika Sedliaková
Senior PPC špecialistka

Aktualizované 19.7.2013: Prečítajte si našu väčšiu analýzu vyše 50000 firemných statusov na Facebooku.

Zaujímalo vás niekedy, aká forma komunikácie na Facebooku je najúčinnejšia? Aké statusy sú pre fanúšikov zaujímavé, páčia sa im, komentujú ich alebo zdieľajú? Expert na sociálne média, Dan Zarrella, prednedávnom skúmal vyše 1,3 milióna statusov 10000 najobľúbenejších stránok na Facebooku a spravil z toho zaujímavú infografiku.

Zarellov experiment ma inšpiroval k podobnému výskumu, so zámerom zistiť, či slovenský fanúšik likeuje, zdieľa a komentuje podobne, ako ten americký. Samozrejme, na vzorke slovenských firiem na Facebooku, ktoré majú silnú fanúšikovskú základňu a firmy s nimi aktívne komunikujú. Vybrala som 14 z najobľúbenejších slovenských firiem na FB a pozrela som si desať náhodných statusov každej z nich. Následne som jednotlivé like, share a komentáre spriemerovala.

Infografika - analýza firemných statusov na slovenskom Facebooku

Deň v týždni

Ktoré dni sú „najlajkovanajšie“? Vzala som 12 rôznych statusov z jednotlivých dní a sledovala som, koľko majú priemerne like. Tak, ako ukázali výsledky Dana Zarrelu, u zahraničných firiem na FB bol najobľúbenejší víkend. Tu som však prišla na to, že slovenskí fanúšikovia boli najaktívnejší práve na začiatku týždňa. Taktiež, narozdiel od jeho zistení, vo štvrtok boli statusy veľmi obľúbené a komentované. Najmenej fanúšikov zaujali piatkové statusy.

100 je priemerná hodnota, ktorá ukazuje, v ktoré dni sú like, share a komentáre nadpriemerné a
ktoré sú naopak pod priemerom (t.j. normalizované na 100 ako úroveň zodpovedajúca priemeru).

 

Z celkového počtu 150 statusov firmy uverejňovali najčastejšie statusy v pondelok a stredu, najmenej cez víkend, hoci cez víkend sú statusy obľúbenejšie. Viete, že zverejnenie statusov sa dá naplánovať? Reálne teda nemusíte byť online cez víkend, stačí naplánovať jeho zverejnenie na sobotu (alebo nedeľu).

Počet statusov, ktoré firmy uverejňovali v jednotlivé dni

 

Dĺžka statusu

V mojom predchádzajúcom článku na blogu “Dá sa vôbec zapojiť fanúšikov do konverzácie na Facebooku?” som písala o tom, ako zaujať ľudí na FB. Okrem poznania svojich fanúšikov bola najdôležitejšia rada – komunikovať jednoducho. Tak som sa zamerala na to, koľko like mali v priemere statusy do 100 znakov, do 200 znakov, do 300 a do 600 znakov. Tvrdenie, že čím kratší status, tým lepšie, sa potvrdilo. Statusy do 100 znakov mali najviac like.

100 je priemerná hodnota, ktorá ukazuje, v ktoré dni sú like, share a komentáre nadpriemerné a
ktoré sú naopak pod priemerom (t.j. normalizované na 100 ako úroveň zodpovedajúca priemeru).

 

Firmy najčastejšie uverejňujú krátko, dvoma či troma jednoduchými vetami. Najviac statusov bolo do 100 znakov, statusy s viac ako 600 znakmi nemala žiadna firma. Na rodziel od Zarrelových výsledkov, kde ukazuje, že statusy s veľmi malým počtom znakov a aj s veľkým majú tendenciu mať veľa like, slovenskí užívatelia FB viac a radšej reagujú na krátke statusy.

Celkový počet statusov do 100, 200, 300, 600 a nad 600 znakov

 

Výzva na akciu

Zamysleli ste sa nad tým, či sa pýtať fanúšikov na ich obľúbené veci, či sa im niečo páči? Pozrela som sa na to, koľko like, share a komentárov majú statusy, kde sa nachádzajú otázky ako: páči sa vám …, čo si myslíte o …, čo hovoríte na …, like ak sa vám to páči!, zdieľajte ak súhlasíte, a pod..

Statusy s otázkou mierenou na fanúšikov mali v priemere menej like, no viac komentárov. Zdá sa teda, že čo sa týka like, tak fanúšikovia sú spontánni, pretože statusy bez výzvy mali približne o 6% viac like ako tie s výzvou. Čo sa týka komentovania, dobre mierená otázka pomôže zvýšiť ich zapojenosť.

100 je priemerná hodnota, ktorá ukazuje, ktoré like, share a komentáre nadpriemerné a
ktoré sú naopak pod priemerom.

 

A ktorý typ statusov uverejňujú firmy častejšie?

Celkový počet statusov

 

Status o firme

Čím zaujať fanúšikov na Facebooku? Viac vtipných/zaujímavých obrázkov, videí alebo stránok z internetu či informáciami o firme? Podľa statusov, ktoré som zozbierala, fanúšikovia majú radšej zaujímavosti a radšej ich aj zdieľajú na svojej časovej osi (timeline). Statusy o firme boli najviac komentované, najmenej zdieľané. Počet komentárov ale može ovplyvňovať to, že firmy často odpovedajú na otázky v komentároch pod statusom.

Ak sa rozhodnete, že chcete zaujať svojich fanúšikov viac, dajte si tú námahu a zistite, čo majú radi. Inšpirujte sa jedným z článkov na našom blogu a pozrite si aj túto vtipnú infografiku od Oatmeal.

100 je priemerná hodnota, ktorá ukazuje, ktoré like, share a komentáre nadpriemerné a
ktoré sú pod priemerom.

 

Väčšinou však firmy píšu a zdieľajú viac informácií o sebe, ako by uverejňovali zaujímavosti z internetu. Najpozoruhodnejšie pre nich boli fotky z „firemného eventu“, novinky a súťaže.

Celkový počet statusov

Čo si z tohto mini výskumu zapamätať?

Pridávajte statusy aj cez víkend – spravte si čas aj počas víkendu a pridajte niečo zaujímavé, čo vašich fanúšikov pobaví. Alebo príspevku nastavte dátum, kedy sa má zobraziť (schedule).
Komunikujte jednoducho – krátko a výstižne. Je to lepšie a zaujímavejšie.
Skúste sa fanúšikov pýtať na ich názor – vyzvite ich k akcii. Nie len k „lajkovaniu“, ale aj ku komentovaniu. Nezabudnite pritom s nimi komunikovať.
Pridávajte aj rôzne zaujímavosti, nestačia akcie či novinky o vás – dajte však pozor, aby rôzne obrázky, videá alebo stránky, o ktoré sa chcete podeliť, súviseli s vašou firmou či oblasťou, v ktorej pôsobíte. To znamená – poznajte vašich fanúšikov.

Aktualizované 19.7.2013: Prečítajte si našu väčšiu analýzu vyše 50000 firemných statusov na Facebooku.

Páči sa vám tento článok?
Dostávajte nové články a dôležité novinky o marketingu v digitálnom svete priamo na mail.

0 responses to “Čo funguje na Facebooku – analýza firemných statusov

  1. Odkedy má vzorka 14 firemných stránok (a z nich “náhodne” vybraných zopár statustov) výpovednú hodnotu? To už si si rovno z prsta mohla vycucať

  2. Dakujem za feedback. Vzorka samozrejme nie je velka. Na tomto vyskume sme si vyskusali metodiku a chystame sa s tym pohrat na vacsej vzorke aj po jednotlivych sektoroch. Neviem o inom zverejnenom slovenskom vyskume na tuto temu na vacsej vzorke – ak o nejakom viete, budeme radi, ak sa podelite.

  3. Zdravím Monika,

    ktoré stránky slovenského FB boli v prieskume použité? My máme inú skúsenosť so sobotou, kedy absolútne nikto na FB nežije. Hovoria o tom aj mnohí marketéri na rôznych prednáškach a aj naša prax je presne taká…

  4. Ahojte, ja osobne som teda tiež sklamaný – štatistika a generalizovanie záverov na základe niekoľkých, náhodne zvolených status niekoľkých „najobľúbenejších“ spoločností? Ak môžem poradiť, stiahnite tento príspevok, lebo ak podobne „štatisticky“ pristupujete k svojim klientom, tak to naozaj dobré meno nerobí – toto by si predsa nedovolil prezentovať student na strednej škole, a nie špička v slovenskom SEO konzultingu.
    Najmä ak sa to porovná so spomínaným Danom Zarrellom a jeho 1.300.000 statusmi a 10.000 Facebook stránkami. Naozaj veľké sklamanie a žiadna pridaná hodnota.
    PS: myslím to v dobrom

  5. Dobry den. Dakujem za feedback. Pouzita vzorka je naozaj mala. No minivyskum mal z mojho pohladu pridanu hodnotu. Naucili sme sa mnoho o metodologii zberu, analyzy a prezentacie dat a bude lahsie dalej na tomto stavat. Teda, robime uz na analyze podobnou metodikou, ale na vacsej vzorke 🙂

  6. Dobry den, boli to eshopy, eknihkupectva, mobilni operatori, banky, bratislavske kaviarne, vyrobcovia piv a siete predajni. Uvidime, ako to bude vyzerat, ked sa nam podari vzorku rozsirit.

  7. Vzorka síce malá, ale slovenská. Spravujeme FB stránky v rôznych krajinách a zo skúseností vieme, že SK trh skutočne niekedy nekopíruje “svet” a nespráva sa podľa šablón. Je síce pekné porovnávať vzorku 10.000 FB stránok, ale mentalita národa je odlišná. Je to podobné ako so správaním pri online nákupoch a pod. Skutočnosti na Slovensku sa nedajú generalizovať a už vôbec sa na náš trh nevzťahujú všetky zákony trhu prebrané zo zahraničia. Asi som tiež nič nové nepriniesol, ale osobne si myslím, že zhodnotiť FB správanie samostatne na SK má veľký význám… a či si ho niekto bude porovnávať so zahraničím alebo nie, je na každom z nás.

Prihláste sa na odber noviniek v online marketingu
newsletter