Basta Digital logo

Čím (ne)začať v online marketingu?

4 min čítania
Ján Laurenčík
Senior konzultant
Ak tvrdo bojujete, aby vaša firma vôbec začala s online marketingovou komunikáciou a vaši partneri, kolegovia, či nadriadení nebojujú po vašom boku, dajte si pozor, aké budú vaše prvé kroky. Aby náhodou neboli aj posledné.

Ak tvrdo bojujete, aby vaša firma vôbec začala s online marketingovou komunikáciou a vaši partneri, kolegovia, či nadriadení nebojujú po vašom boku, dajte si pozor, aké budú vaše prvé kroky. Aby náhodou neboli aj posledné.

Je vaša firma ešte online marketingový zelenáč? Necítite podporu od partnerov, kolegov alebo nadriadených pri naštartovaní online marketingovej komunikácie, ale stále robíte marketing po starom? Nedarí sa vám vybojovať rozpočet pre online marketing? Prečítajte si moje tipy, čomu sa pri začatí s online marketingom vyhnúť, aby ste neskončili skôr, ako ste začali.

Nezačnite tým, čo ste počuli už na tretej konferencii

Ak si myslíte, že v online komunikácii je dobré začať tým chrumkavým, pekne zabaleným a lesklým, čo ste počuli už trikrát na marketingovej konferencii, mýlite sa.

Môže znieť atraktívne začať rovno s personalizáciou webu, chatbotmi alebo nákladnou reklamou na Youtube. Je však veľká šanca, že vám prvých niekoľko pokusov nevyjde a rýchlo stratíte ťažko získanú dôveru vo vašej firme.

Nezačnite bojovať na piatich frontoch

Keď začať, tak poriadne! Väčšinou nie. Pokiaľ nemáte minulú skúsenosť s online marketingom, nemáte ani predstavu o tom, koľko času zaberie začať online komunikáciu v piatich kanáloch naraz. Vybavenie prístupov do systémov či webu, schvaľovačky všetkého (tam sa vaši kolegovia budú realizovať najviac), či kvalifikované vstupy od vás (biznisové ciele, silné stránky vašej firmy, predstava o cieľovej skupine, dizajn manuál) vás rýchlo oberú o úvodné nadšenie.

Nezačnite sami

Sledujete s nadšením Instagram alebo Facebook komunikáciu vašej obľúbenej značky? Zdá sa vám, že spustiť reklamu vo vyhľadávaní Google je brnkačka? Hovoríte, že si na to trúfate sami? Veď prečo by ste niekomu platili za prispievanie na Facebook. Pod hladinou sa skrýva všeličo, napr. meranie efektivity, plánovanie, testovanie variácií reklám a podobne. Bez minulých skúseností zbytočne objavujete znovu koleso.

Nerobte hneď nový web

Keď niekto na dedine organizuje svadbu, vymaľuje celý dom zvnútra aj zvonku, opraví plot a podobne. Neorganizujte svadbu, ale iba väčšiu návštevu. Keď čakáte návštevu, väčšinou stačí upratať byt a nachystať malé pohostenie.

Ak začnete prerábať celý web, povymýšľate tisíc nových funkcií a čerešničkou bude nový dizajn manuál, celú online komunikáciu oddialite o mesiace. Vo veľa prípadoch stačí urobiť niekoľko zmien na aktuálnom webe (poriadne nastaviť meranie štatistík návštevnosti, pridať call to action prvky) alebo vytvoriť rýchlo a lacno jednostránkový mikroweb. Vaša snaha o ekonomické riešenie bude sympatická aj ľuďom vo vašej firme.

Nebuďte tvrdohlavý

Cítite, že viete, čo chcete. Prídete za skúseným online marketérom rovno so zadaním, napríklad máte záujem o vytvorenie Facebook stránky a spustenie reklamy na Facebooku. On, ak je málo asertívny, to urobí v snahe vám vyhovieť. Choďte za ním radšej s biznis očakávaniami.

Napríklad, ak by ste boli kúpele: „Máme záujem začať komunikovať s našimi súčasnými a minulými návštevníkmi kúpeľov a predať im pobyt opakovane (po roku).“

Nemyslite vo veľkom

Aby ste nestrieľali na slepo, môže vám prísť ako dobrý nápad začať naraz s auditom terajšieho stavu, prieskumom (online) trhu, fokusovou skupinou s potenciálnymi zákazníkmi, hĺbkovou analýzou aktivity konkurencie na internete a premyslenou online stratégiou s víziou na najbližšie 3 roky. Každá z týchto aktivít samozrejme dáva (v istom čase) zmysel. Ak však nemáte sloniu trpezlivosť a kufor plný peňazí, miniete veľa času a peňazí na začiatku bez krátkodobého efektu.

Poďte na to pragmaticky podľa nášho návodu

Aký je váš cieľ? Chcete získať dôveru partnerov, kolegov alebo vedenia v online marketing. Získať miesto pri stole alebo rozpočet. Na začiatku môže byť dôvera malá a krehká. Ak sa nevyhnete hrozbám spomínaným v predošlých odstavcoch, riskujete, že o ňu rýchlo prídete.

Stanovte si jeden cieľ.

  • Nemal by byť úplne bezvýznamný pre váš biznis a mal by byť zaujímavý pre všetkých stakeholderov (partneri, kolegovia, vedenie).
  • Napríklad: Osloviť súčasných a minulých zákazníkov a predať im pobyt znova. Aspoň 30 pobytov do 3 mesiacov.

Premyslite si rozpočet.

  • Dajte ho do súvisu s cieľom. Akú hodnotu vám prinesie 30 pobytov? Keďže začínate, tak by nemalo prekážať, keď vo finále budete iba v malom pluse. Berte to ako investíciu do učenia sa.
  • Napríklad: Z jedného pobytu máte 300 eur, celkovo teda môžete zarobiť 9 000 eur. To môže byť váš rozpočet.

Nájdite profesionálov.

Dajte si pripraviť stratégiu.

  • Stratégia by mala vychádzať z cieľa a rozpočtu. Nenechajte ju nabobtnať na obdobie 1 roka, keď potrebujete vidieť výsledok do 3 mesiacov.
  • Cieľová skupina: vaši klienti
  • Online marketingové aktivity (zámerne zjednodušené):
    • E-mailová kampaň na e-mailové adresy vašich minulých klientov
    • Vytvorenie Facebook stránky a komunikácia výhodnej ponuky pobytov s pokusom dostať na Facebook vašich klientov
    • Remarketingová bannerová kampaň v Google Ads a na Facebooku zameraná na návštevníkov vášho webu
    • Reklama vo vyhľadávaní Google zameraná na názov vašich kúpeľov
  • Zjednoťte sa s agentúrou, akým spôsobom sa bude merať efektivita online marketingových aktivít.

Začnite a nemeňte smer.

  • Ak ste všetky kroky doteraz mali premyslené, nemeňte tie zásadné náhle počas prvých mesiacov. Zmeniť vizuál bannerov, ktoré nefungujú, je OK, zmeniť váš hlavný cieľ nie.
  • Hrajte aj na efekt. Remarketingové bannery (to sú tie, ktoré vás po návšteve nejakého webu všade prenasledujú) vedia vo zvýšení dôvery u vedenia alebo kolegov veľmi pomôcť. Budú ich vidieť všade, kde sa pohnú a budú sa ich na ne pýtať aj ich známi. Povedia si, akú veľkú reklamu ste spustili.
  • Keďže meriate efektivitu bežiacich online marketingových aktivít, máte k dispozícii priebežné reporty alebo dashboard, vďaka čomu kedykoľvek môžete informovať vašich kolegov či vedenie, ako si s napĺňaním cieľa stojíte.

Vyhodnoťte a pokračujte ďalej.

  • Po úvodných 3 mesiacoch budete mať okrem reportu od agentúry aj jasno v tom, či online marketingová komunikácia splnila váš cieľ alebo ju treba zmeniť. Ak ste uspeli, dobré pre vás. Získali ste dôveru okolia a budete si môcť klásť ďalšie ciele už aj s väčším rozpočtom.

Ak sa vám zdá, že môj článok váš online marketingový štart popisuje trochu zjednodušene, máte pravdu. Veľakrát sa pri začiatkoch spolupráce s našimi klientami stretávame s podobnými nástrahami. Mojim cieľom bolo dostať do jedného textu tie podstatné. Verím, že sa mi to podarilo.

Páči sa vám tento obsah?
Dostávajte nový obsah a dôležité novinky o marketingu v digitálnom svete priamo na mail.
Prihláste sa na odber noviniek v online marketingu
newsletter