Basta Digital logo

AKTUALIZOVANÉ – Pomôžte gymnaziálnemu zemepisárovi v boji so straníckou úderkou!

4 min čítania
Andrej Salner
Senior konzultant
Práca marketéra sa v najbližších rokoch zmení kvôli zmenám v ekonomike. Rok 2019 by preto pre vás nemal byť rokom naháňania trendov ale príležitosťou vyladiť si prístupy a kanály, o ktorých už viete, že fungujú.

AKTUALIZOVANÉ: V pondelok 3.12. o 11:45 už Facebook Farárikove blogy neblokuje. Paráda.

Peter Farárik učí na nemenovanom gymnáziu zemepis. Vo voľnom čase bloguje na blog.sme.sk. Pred pár dňami, pravdepodobne v čase získanom štrajkom, urobil za lenivých vyťažených slovenských novinárov kus dobrej práce v oblasti dátovej žurnalistiky.

Využijúc zmluvy a faktúry povinne zverejnené Ministerstvom školstva na webstránke, vytiahol na svetlo (a do pozornosti mainstreamových médií) také perličky, ako:

faktúru za 15 fliaš koňaku KB Exclusiv po 132 eur,

účet za Čaplovičov pobyt v londýnskom hoteli počas paraolympiády za skromných 624,19 eur za noc,

účet za fotoaparát pre Učiteľské noviny za vyše 5000 eur,

a mnohé ďalšie perly.

Snažil sa tým ukázať, že argument, že štát nemá milióny eur potrebné na navýšenie miezd učiteľov o tých 10%, ktoré požadujú, neobstojí, ak ministerstvo takto nerozumne míňa.

Neprekvapí, že sa jeho blog post rýchlo prepracoval na titulku vybrali.sme.sk. O necelé dva dni tam bol predtým nenápadný učiteľ opäť – tentokrát s textom, v ktorom rozkryl príspevkovú organizáciu Domov Speváckeho zboru slovenských učiteľov, ktorá nás v čase krízy stála okolo 300.000 eur ročne.

Potiaľto pre internetových marketérov neveľmi zaujímavé, to ste však ešte nevideli tretiu titulku v živote blogéra zemepisára, navyše dosiahnutú v priebehu troch dní: jeho text o tom, že Facebook považuje jeho blog za spam a neumožňuje ho zdieľať.

Farárikov blog samozrejme nie je spam. Prečo by si Facebook myslel, že ním je? Možno preto, že ho určitá skupina užívateľov náročky označila ako spam? Kto bola táto organizovaná skupina užívateľov? To samozrejme nemáme ako zistiť, môžeme si len dovoliť uvažovať.

Ľahko dostupný nástroj na pátranie je hľadať odpoveď na otázku CUI BONO? Na koho prospech? Kto by sa mohol tešiť, že si už zemepisár na sociálnej sieti neškrtne? Že blog, ktorý by nepochybne čítali desiatky tisíc ľudí navyše, sa jednoducho cez Facebook zdieľať nedá?

Očividná odpoveď je, že muž, ktorému podľa Farárika učitelia hovoria Deduško večerníček, by sa určite tešil, že sa menej ľudí dozvie, že mu učitelia hovoria Deduško večerníček, nehovoriac o jeho preferenciách v koňakoch (a perách za 300 eur):

Nevieme, koľko užívateľov musí nahlásiť obsah ako spam, aby ho algoritmy Facebooku za spam považovali (alebo naň upozornili zodpovedného kontrolóra). Ale pravdepodobne Deduško, psíci štátni tajomníci a hviezdičky z Odboru masmediálnej politiky nestačia.

Nedalo nám nespomenúť si na správy z minulého roka o tom, že jediná strana, ktorá NEpoprela, že má internetovú úderku, bola strana SMER.

Ak je táto teória správna a je možné organizovaným klikaním dosiahnuť, aby Facebook bral stránku alebo blog ako spam, ide o dôležitý nástroj pre reputačný manažment online. Podobným spôsobom sa dá minimálne dočasne spomaliť šírenie obsahu, ktorý vám alebo vášmu klientovi vadí.

Ešte než sa pustíte do organizácie svojej úderky, urobte jednu drobnosť pre zemepisára Farárika: skúste na Facebooku zdieľať jeho objavné texty. Ak Facebook stále považuje Farárikov blog post za spam, môžete zdieľať tento náš ale ešte predtým kliknite na odkaz s textom “let us know” v oznámení od Facebooku, že sa blog nedá zdieľať. Cez tento odkaz pošlite Facebook tímu odkaz, že ide o omyl. Krátko vysvetlite, že nejde o spam ale o politicky nepohodlného bloggera, hádam ho čoskoro odblokujú.

P.S. Ak nemáte čas štylizovať anglickú odpoveď, tu je text, ktorý môžete skopírovať do jednotlivých polí:

What did you try to post: Link to a blog post

If you were blocked while trying to share a link, copy and paste the entire URL here: http://fararik.blog.sme.sk/c/314638/Kde-nic-nie-je-bude-este-menej.html

Please explain why you think this was an error: This blog post is in no way spammy. A Slovak high school geography teacher criticizes the Minister of Education for wasting money, while refusing to raise teachers’ pay. The blog post is politically inconvenient, which may have motivated party activists to label it as spam to slow down its sharing. Information on the blog post by Mr. Fararik has been featured in the national media here in Slovakia.

Páči sa vám tento článok?
Dostávajte nové články a dôležité novinky o marketingu v digitálnom svete priamo na mail.
Prihláste sa na odber noviniek v online marketingu
newsletter