Basta Digital logo

Barcamp 2010 Vsetín ČR

4 min čítania
Daniel Duriš
Lead konzultant
Barcamp 2010 Vsetín
Barcamp 2010 Vsetín

V sobotu 16. 1. 2010 obsadili český Vsetín ľudia zaujímajúci sa o online marketing, sociálne siete, internet a technológie s tým súvisiace na tzv. Barcampe. Barcamp je označenie pre sieť neformálnych konferencií, tvorených samotnými účastníkmi. Dal by sa kľudne nazvať aj miesto pre offline social networking – nezávislí profesionáli, freelanceri, ľudia z firiem a študenti alebo ľudia z neziskových organizácií sa na tu môžu stretávať, zdieľať skúsenosti či vytvárať nové profesné kontakty. Človek tu zistí, že tie neznáme tváre zo sociálnych sietí sú reálni ľudia z mäsa a kostí.

Český Barcamp sa konal v miestnom podnikateľskom inkubátore, čo bola krásna historická budova, v ktorej človek veľmi ľahko zablúdi (teda bola fakt obrovská). Po príchode si každý účastník mohol vybrať pozornosť od organizátorov (tričká, geekovice a.i…).

Na úvod organizačné pripomienky a prvá prednáška od Petra Čaníka – @petrcanik. Petrova prednáška o etických dimenziách v reklame bola veľmi inšpirujúca. Človek sa napríklad dozvedel, že reklamu – Žiješ jen jednou sa neodporúča púšťať hinduistom. Bavili sme sa o tom kedy je reklama etická, kedy nie a kedy je vyslovene trápna.

Jiří Kodera – @jikodera (Abakowiki.cz) zhrnul prínos webu 2.0 v malých a stredných firmách. Jiří začal dosť zo široka. Povedal nám, že ak chce byť človek bohatý musí sa narodiť v správej dekáde. Teda ak sa chce človek presadiť na trhu, musí dostatočne rýchlo spracovať informácie a signály, ktoré nám svet dáva. Celkovo zhrnul prečo je dobré aby aj malá firma používala web 2.0. Hlavne tým pomáha manažérom a zaisťuje si určitý štandard.

Dušan Šimonovič – @madciapka nám povedal prečo byť na sociálnych sieťach. Dušan nám celkom dobre zhrnul Twitter: „Twitter je ako coctail party. Sú tam ľudia ktorých počúvam, sú tam ľudia čo počúvajú mňa“. Twitter je v súčasnosti veľmi populárna mikroblogingová sieť. Má veľa výhod a firma dokáže s pomocou Twitteru získať dobré meno a zarobiť. Samozrejme ak ho vie používať. My v Pizza SEO sme používanie Twitteru vo firemnom prostredí tiež nedávno riešili.

Po obede (rozumej káva) prednášal Petr Mára – @PetrMara o GTD. Miestnosť bola plná, takže by sa dalo povedať, že Petrova prednáška mala úspech. Pre neznalých Getting Things Done (skratka GTD) je metóda osobného časového manažmentu. Petr Mára je zručný rečník a samozrejme veľmi inšpirujúci. Po prednáške som ihneď sťahoval aplikáciu doit.im a myslím, že som nebol jediný.

Po prednáške o GTD som sa rozhodoval či sa ísť pozrieť na Rasťa Tureka – @Synopsi (prednáška o bezpečnosti na internete) alebo Braňa Pokrivčáka – @Braque (prednáška o augmented realite v cz/sk podmienkach). Pretože organizátori každú prednášku nahrávali na video rozhodol som sa pre rozšírenú realitu. Dozvedel som sa, že Braňo je autorom prvej slovenskej augmented reality aplikácie pre Iphone.

Mario Mjankov – @mariomjankov nám povedal ako sa dajú konkrétne využiť sociálne siete pre biznis. Mario prizvukoval starú známu pravdu, že zákazníkov treba počúvať a starať sa o nich. A že prvoradý je vzťah so zákazníkom až potom „sex for money“. Na konci sme ešte dlho diskutovali o sociálnych sieťach a ich využití v reklame a biznise.

Stihol som ešte absolvovať Kentiko CMS workshop. Musím uznať, že zaujímavý CMS systém i keď mne osobne prišiel troška ťažkopádny. A ku koncu oficiálneho programu sa už iba bavil, diskutoval, rozprával, zháňal kontakty voľné bavenie a diskutovanie s rôznymi ľudmi.

Na after párty som nebol dlho. Ale zapôsobilo na mňa, keď sa prvú hodinu pilo na sponzora (prvých 5000 CZK). Samozrejme sme sa s pár ľudmi dohodli na ďalších stretnutiach a diskusiách. Prvú úlohu dostal Peter Handzuš – @wine_handzus, aby pripravil malé komorné winecamp stretnutie. Celkovo hodnotím Prvý český Barcamp ako profesionálne pripravenú akciu, ktorá zanechala veľmi pozitívny dojem. Platforma, na ktorej sa stretli ľudia z Twitteru a iných sietí a spoznávali sa nie online ale „on live“. Organizátori prisľúbili všetky prednášky na videách, čo je veľké plus pre tých, ktorí na Barcampe neboli. Viac informácii o prednáškach spolu s linkami na Slideshare nájdete tu – http://barcamp.cz/index.php?n=Main.NavrhyPrednasek.

Pár fotiek z môjho fotoaparátu nájdete tu – http://picasaweb.google.sk/pkucerka/BarcampCz.

A verejné Posterous konto Barcampu – http://barcampcz.posterous.com/ – kde nájdtete aj pár postrehov od iných účastníkov.

Páči sa vám tento článok?
Dostávajte nové články a dôležité novinky o marketingu v digitálnom svete priamo na mail.
Nezaradené
int(192)
Prihláste sa na odber noviniek v online marketingu
newsletter