Basta Digital logo

B2B firmy: aj pre vás je online marketing nutnosť!

2 min čítania
Daniel Duriš
Lead konzultant

Môže byť internetový marketing prínosný pre B2B? Ľudia, ktorí propagujú či predávajú výrobky a služby firemnej klientele sú často skeptickí. Čítajte ďalej o tom, ako sa internet stal súčasťou nákupného procesu B2B spoločností a vy by ste pri tom nemali chýbať.

Google v spolupráci s Miller Brown Digital uskutočnili z prieskum správania na vzorke 3 000 B2B nákupcov, ktorý doplnili štatistikami záznamu návštev, teda správania B2B návštevníkov na webe. Prinášame vám zhrnutie hlavných zistení.

Cieľom bolo zistiť, ako prebieha prieskum cien a nákup u B2B spoločností v online prostredí (vyhľadávanie, použitie mobilných zariadení, video). Keďže podobnú štúdiu uskutočnili už v septembri 2012, dajú sa pozorovať trendy a zmeny v prístupe B2B spoločností k nákupom na internete. Aké boli zistenia?

B2B podanie si rúk
B2B podanie si rúk

Generačný posun v B2B segmente je viditeľný

Až 70% rozhodnutí o nákupe tovarov a služieb robia ľudia vo veku 18-34 rokov, pre ktorých je internet prirodzeným nástrojom. O jeho použití pri prieskume cien sa neuvažuje, ale berie sa automaticky.

Manažéri často nestoja za konečnými rozhodnutiami o nákupe

Až 81% dopytovaných na nemanažérskych pozíciách ovplyvňuje, čo sa nakupuje. Pri 24% business to business nákupov manažér nákupy ani neschvaľuje.

Vyhľadávanie je hlavným kanálom pre získanie podkladov pre nákup

Až 90% ľudí použije online vyhľadávanie pre získanie podkladov pre B2B nákupy.

Optimalizácia pre vyhľadávače a PPC reklama vo vyhľadávaní je dôležitá

Až 71% dopytovaných začína svoj prieskum vyhľadávaním generických fráz, aby získali prehľad, až neskôr používajú aj značku. Pred návštevou webu konkrétnej spoločnosti urobia ľudia v priemere až 12 hľadaní – vhodné je preto sústrediť sa na všeobecné kľúčové slová, ale aj long tail frázy.

Responzívny web je aj v B2B segmente nevyhnutnosťou

Až 42% B2B nákupcov používa počas nákupného procesu mobily alebo tablety. To je až 91% nárast využitia mobilných zariadení oproti roku 2012.

Video je využívané počas všetkých krokov nákupného procesu

Až 70% ľudí pozerá videá v celom nákupnom procese. To vyvracia domnienky, že videá sú potrebné najmä na získanie pozornosti v úvode. Takmer polovica B2B nákupcov si pozrela dokonca videá dlhšie ako 30 minút. Najpozeranejšie boli videá o vlastnostiach produktov, s návodmi a recenzie produktov či služieb.

Odporúčania pre B2B?

Najdôležitejšie je uvažovať, či predávate tejto meniacej sa skupine. Ľudia ovplyvňujúci B2B nákupy sú pravdepodobne mladší ako očakávate, a preto sa uistite, že pre nich máte hľadaný obsah. Pre zasiahnutie B2B zákazníkov a ich nasmerovanie k nákupu je nutné poskytovať obsah pre mobilné zariadenia a video obsah.

Kontaktný formulár

  • Toto pole je pre validačné účely a mal by zostať nezmenený.
Páči sa vám tento článok?
Dostávajte nové články a dôležité novinky o marketingu v digitálnom svete priamo na mail.
PPC
int(10)
SEO
int(11)
Prihláste sa na odber noviniek v online marketingu
newsletter