
Predstavujeme vám novú službu určenú na analýzu konkurenčných Facebook stránok. Vďaka nej zistíte, kedy a ako publikuje príspevky konkurencia a ako na tieto príspevky reagujú aj vaši potenciálni zákazníci.
Spravujete Facebook stránku? V tom prípade sa pravdepodobne pravidelne pozeráte na jej štatistiky v Page Insights. Zisťujete tak, ktoré príspevky boli úspešné, ktoré menej, kedy v priebehu dňa sú vaši fanúšikovia online, kedy zase nie a mnoho iných užitočných dát, na základe ktorých sa môžete rozhodovať, ako budete na tejto sociálnej sieti komunikovať.
Ide ale o dáta iba z vašej stránky – informácie o vašich zákazníkoch, alebo potenciálnych zákazníkoch, ktorí už vašu firmu a jej Facebook stránku poznajú. Ale ako zaujať ľudí, ktorí ešte o vašej stránke nevedia a (podľa vás) by o nej vedieť mali? Jedna možnosť je cieliť na nich platenú reklamnú kampaň, druhá možnosť je využiť našu novú službu.
Vo svete bolo na tému všeobecného správania sa Facebook užívateľov už vydané veľké množstvo štúdií, článkov a blogpostov. Problémom však môžu byť rozdiely v správaní sa napr. amerických, britských a slovenských užívateľov. V Pizza SEO preto robíme vlastný výskum toho, čo funguje vo firemnej Facebook komunikácii na Slovensku. Pravdou však je, že sme analyzovali mainstream – najväčšie značky a firmy komunikujúce po slovensky. Ako teda zistíte, správanie sa cieľovej skupiny istého business segmentu na Facebooku? Ako napr. zistíte, kedy sú online rybári, mamičky alebo kamionisti a čo aký obsah ich zaujíma?
Pomocou nástroja, ktorý sme vyvinuli pre potreby prieskumu najväčších slovenských Facebook stránok, môžeme analyzovať akékoľvek stránky. Stačí vedieť ich názov a vieme zistiť všetky verejné dáta, medzi ktoré patrí:
- deň v týždni a konkrétny čas, kedy boli príspevky publikované
- dĺžka príspevkov (počet znakov)
- typ príspevku (foto, text, video, odkaz)
- počet a typ reakcií užívateľov (počet „Páči sa mi“, komentárov a verejných zdieľaní)
- najaktívnejších užívateľov na stránke / stránkach
Na čo je analýza komunikácie Facebook stránok vhodná?
Vysvetlíme si to na 3 jednoduchých príkladoch:
1. Poučíte sa na chybách konkurencie a vy ich už robiť nemusíte
Máte na starosti online komunikáciu značky športového oblečenia? Okrem „vašej“ značky pôsobia na slovenskom Facebooku ešte 3 relevantné konkurenčné značky, ktoré sa snažia získať istý okruh zákazníkov (napr. cieľovú skupinu bežcov, ktorí môžu využívať ich bežecké topánky).
Ak viete zistiť, kedy a v akej forme publikovali príspevky na svojich Facebook stránkach konkurenčné značky a ako na tieto príspevky užívatelia reagujú, viete sa poučiť nie len na vlastných, ale aj konkurenčných chybách. Ak teda napr. užívatelia na viac ako 200 znakové príspevky slovenských Facebook stránok Adidas, Nike, Puma a Reebok reagujú v stredu, v čase približne okolo obeda, hlboko podpriemerne, je vysoká pravdepodobnosť, že nebudú reagovať v tomto čase ani na príspevky na vašej Facebook stránke. Už nemusíte skúšať, kedy bude publikum reagovať, ale vyberiete si čas, kedy publikum reaguje na stránkach konkurencie. Ďalej už je to o originalite príspevkov.
2. Identifikujete segmentových influencerov
Alebo opinion leaderov, skrátka aktívnych užívateľov, ktorí sa pravidelne na stránkach konkurencie zapájajú a ich názor má určitú váhu, ktorú mu prisúdili sami ostatní užívatelia – napr. pomocou „Like“ na ich komentár. Ak budete do detailov analyzovať komentáre týchto užívateľov, môžete v krajnom prípade určiť, kedy približne sú online (komentujú príspevky na stránkach), aký typ príspevkov im vyhovuje a čo preferujú. Ak by šlo o prípad bežeckých topánok, niekoľko vhodných príspevkov „šitých na mieru“ konkrétnemu užívateľovi pre vás môže znamenať, že si ich daný užívateľ kúpi a aspoň raz do týždňa sa v nich odfotí na Instagram a bude túto fotku publikovať aj na Facebooku a napr. Twitteri. Tento užívateľ, ktorého názor má medzi ostatnými užívateľmi váhu, vám tak urobí vynikajúce prirodzené promo produktu.
3. Analyzujete vlastnú stránku / stránky
Chcete vedieť, ako na príspevky vašej Facebook stránky reagovali užívatelia v priebehu konkrétneho obdobia (napr. počas toho, ako vám ju spravovala nová agentúra)? Alebo chcete analyzovať vlastnú stránku a zistiť, kedy a ako sa vám publikovať oplatí a kedy a ako nie? Jednoducho si vyberiete na analýzu iba svoju stránku a podľa štatistických dát publikácie príspevkov a reakcií na ne, môžete plánovať ďalšie smerovanie Facebook komunikácie podložené faktami.
Pre koho je táto analýza vhodná?
1. Pre online marketingové agentúry
Pomocou tejto služby dokáže agentúra identifikovať časy a dni vhodné pre publikáciu príspevkov svojich klientov, ich ideálnu dĺžku a typ (text, obrázok, video, odkaz). Tiež umožní rýchlo analyzovať minulú Facebook komunikáciu nového klienta a na základe tejto analýzy navrhnúť komunikačnú stratégiu. Pomôže pomerne rýchlo identifikovať vyššie spomínaných influencerov. Možných je však veľa iných využití. Veríme v kreativitu našich ctených konkurentov.
2. Pre firmy
Pomocou našej novej služby dokážete jednoducho a rýchlo analyzovať svoju minulú komunikáciu, zistiť jej pozitívne stránky a prípadné rezervy v ktorých je ešte možné ju zlepšiť. Ak už máte vypracovanú komunikačnú stratégiu, aj vďaka tomuto nástroju môžete spätne kontrolovať jej úspešnosť ako celku, zatiaľ čo Facebook Insights vám ponúknu detailný pohľad na úspešnosť jednotlivých príspevkov.
Čo potrebujete vedieť pred objednaním?
- zoznam Facebook stránok, ktoré chcete analyzovať
- zoznam informácií, ktoré chcete zistiť
- analýza bude trvať približne týždeň (podľa urgentnosti)
- výstupom je textový dokument – dáta, grafy a interpretácia
- cena je od 100 Eur (konečná suma záleží od počtu analyzovaných stránok a zložitosti)