Pokiaľ vlastníte webstránku, malo by byť vo vašom záujme, aby ste vo vyhľadávaní získavali čo najviac zobrazení. V momente, keď váš potenciálny zákazník zadá do vyhľadávania názov produktu, ktorý predávate, začína sa pre vás „pomyselný boj“ o prvé pozície.
V tomto článku vás naučíme, ako dosiahnuť prvé pozície a získavať zákazníkov prostredníctvom analýzy kľúčových slov. A nenaučíme to len vás, ale aj vašich copywriterov, social media manažérov či ppc špecialistov. Vytvorili sme analýzu kľúčových slov, s ktorou bude vedieť pracovať každý.
Čo je analýza kľúčových slov
Na začiatok si musíme vytýčiť, čo presne analýza kľúčových slov znamená a čo má obsahovať.
V žargóne digitálneho marketingu sa všetko, čo zadáte do vyhľadávania, označuje ako kľúčové slovo. Na základe zadaného kľúčového slova vyhľadávač (napríklad Google) poskytne používateľovi tzv. „výsledky vyhľadávania“. Z výsledkov vyhľadávania získavate na vašej webstránke návštevnosť.
Ukážka zadania kľúčového slova v Google vyhľadávaní
- Aby ste získali čo najviac návštevnosti, musíte byť vo vyhľadávaní čo najvyššie, pretože až 90 % ľudí kliká iba na výsledky na prvej strane Google.
- Aby ste mohli byť čo najvyššie, potrebujete svoju webstránku optimalizovať, teda robiť SEO.
- Aby ste mohli začať s optimalizáciou, musíte poznať, čo ľudia hľadajú, kedy to hľadajú a v akom množstve. Na to slúži analýza kľúčových slov.
- Keď budete mať analýzu, budete vedieť, na aké kľúčové slová sa zamerať, ako by mal vyzerať obsah vášho webu a môžete začať s optimalizáciou vašej webstránky.
Analýza kľúčových slov je teda súbor alebo dokument obsahujúci slová a frázy, ktoré ľudia zadávajú do vyhľadávačov ako Google. Vďaka nej vieme zanalyzovať „vyhľadávacie správanie“, rozhodnúť, ktoré vyhľadávania alebo kategórie vyhľadávaní sú pre web kľúčové a na základe toho upravovať obsah webovej stránky s cieľom získania vyššej návštevnosti – či už organickej, alebo aj platenej.
Jednoduché, no nie?
Čo obsahuje analýza kľúčových slov
V analýze kľúčových slov najprv identifikujeme frázy, ktoré ľudia často hľadajú online a súvisia s naším obsahom. Potom zisťujeme, aký veľký je záujem o tieto slová, teda ich vyhľadávací objem. Pozrieme sa aj na konkurenciu, aby sme získali predstavu o tom, aké náročné bude sa s týmito slovami presadiť.
Analýza kľúčových slov obsahuje rozsiahly zhluk dát, ktorý vám poslúži ako odrazový mostík smerom ku žiarivejším zajtrajškom v online priestore.
Pre kľúčové slovo je možné zistiť údaje (tzv. metriky) ako:
- Hľadanosť.
- Sezonalita – inými slovami, mesiace, kedy sa hľadá najčastejšie.
- Konkurencia kľúčového slova (Keyword Difficulty), ktorá vyjadruje, ako náročné je dosiahnuť najvyššie pozície vo vyhľadávačoch pre dané kľúčové slovo.
- (Alebo aj) cena za klik v platených kampaniach.
Ak zhromaždíme viaceré kľúčové slová do jedného súboru a priradíme im tzv. metriky, ako je spomínaná hľadanosť alebo cena za klik, môžeme analyzovať, ktoré kľúčové slová sú najefektívnejšie pre naše SEO, platenú reklamu a marketingové stratégie. Taktiež môžeme identifikovať potenciál pre zlepšenie online viditeľnosti a dosiahnutie lepšieho umiestnenia vo vyhľadávačoch.
BONUSOVÉ METRIKY do analýzy kľúčových slov – od nás pre vás:
So štipkou matematických zručností môžeme do analýzy kľúčových slov implementovať aj vlastné metriky, ako napríklad:
- Odhadovaná návštevnosť, ktorú momentálne získavate z daného kľúčového slova.
- Potenciálna návštevnosť, ktorú by ste mohli dosiahnuť, ak by ste sa umiestnili napríklad na prvých pozíciách (TOP 3).
- Prípadne môžete vytýčiť percentuálny podiel medzi týmito dvomi hodnotami, ktorý vám napovie, ako dobre robíte vaše SEO aktivity.
V analýze je dostupných mnoho ďalších metrík, no tentokrát spomenieme len niekoľko z nich, aby sme vás zbytočne nepresýtili informáciami.
Ukážka analýzy kľúčových slov v dokumente
Ako sa dá analýza kľúčových slov použiť v praxi?
Na obrázku nižšie môžete vidieť analýzu kľúčových slov, ktorú sme spracovali do interaktívneho prehľadu v Looker Studio. Zvolili sme si Looker Studio pre jeho prehľadnosť a jednoduchú zdieľateľnosť medzi používateľmi.
Táto podoba analýzy kľúčových slov je mierne gamifikovaná – umožňuje nastavovanie rôznych filtrov alebo výber kategórie podľa potreby.
Ukážka analýzy kľúčových slov v interaktívnom prostredí
Príklady využitia nášho prehľadu v Looker Studio
Report obsahuje základné metriky, ako je hľadanosť, CPC alebo pozícia kľúčového slova a rozšírené metriky, napríklad odhadovanú a potenciálnu návštevnosť.
V nasledujúcej časti vám ukážeme príklady, ako s reportom pracovať.
Prioritizácia slov podľa ich príležitostí vo vyhľadávaní
Napríklad taká odhadovaná a potenciálna návštevnosť vám pomôžu identifikovať príležitosti vo vyhľadávaní. V rámci príkladu sa zameriame na jeden konkrétny produkt. V prehľade príležitostí môžete vidieť, ako na tom webová stránka je a aký je jej odhadovaný potenciál, ak by sa umiestnila na prvých troch pozíciách vo vyhľadávaní.
Pre príležitosti sme vytvorili samostatnú stranu. Vďaka nej sa rýchlejšie zorientujete v slovách, ktoré vám prinesú čo najviac návštevnosti.
Odporúčame túto stranu poslať vášmu produktovému manažérovi, určite nájde niečo, čo ho osloví. Prípadne ju použite pri tvorbe stratégie. Pomôže vám odlíšiť, čo je dôležité a malo by byť pre vás prioritné.
Výber kľúčových slov podľa typu obsahu
Naša analýza obsahuje rozdelenie kľúčových slov podľa typu obsahu na info/blog alebo produkt. Vďaka tomuto rozdeleniu vie copywriter sám usúdiť, či na konkrétne kľúčové slovo má napísať blog, alebo by mal vytvoriť novú produktovú podstránku. Navolí si filter info/blog 100 % a pozíciu si dá vyššiu ako 10. Podľa toho môže tvoriť obsahový plán na ďalšie mesiace.
Rýchle zistenie sezonality pre kľúčové slovo
Taktiež sme vytvorili samostatnú kartu k sezonalite, ktorá vás nasmeruje v prípade, že tvoríte publikačný plán akéhokoľvek typu a neviete, kedy je o tému najväčší záujem.
Túto funkciu ocení obsahový špecialista, social media manager alebo aj váš celý PPC tím.
Po výbere kategórie produktu a odfiltrovaní kľúčových slov informačného charakteru môže vidieť konkrétne objemy sezónnych hľadaností. Jednoducho si v prehľade overí sezónnosť produktu a môže začať tvoriť akčný plán PPC reklamy.
Analýza kľúčových slov v reporte je plne interaktívna a zdieľateľná – nehrozí vymazanie kľúčových slov či posun riadkov pri používaní. Navyše si každý špecialista sám zadefinuje, aký prehľad je pre neho aktuálne relevantný. Zároveň je jej gamifikácia zábavná a budete chcieť poznať všetky jej funkcie.