Google Analytics je obľúbený nástroj, ktorý ponúka podrobné štatistiky návštevnosti webových stránok, informácie z akých zdrojov prichádzajú návštevy, meranie konverzií (úspešné dosiahnutie cieľa – napríklad objednávka produktu) a veľa ďalších údajov. Tento nástroj používajú marketéri, weboví vývojári, ale aj samotní vlastníci stránok. Je pravidelne doplňovaný o rôzne funkcie, v januári 2013 pribudla história zmien v každom účte, len pred pár dňami (11.3.2013) bola ohlásená rozšírená kontrola prístupov do účtov. O jednej, už dávnejšie uvedenej funkcionalite, sa v našich končinách zatiaľ veľa nepísalo a určite stojí za pozornosť. Reč bude o spresňujúcich segmentoch (resp. pokročilé segmenty, v angličtine advanced segments).
Potrebujete zistiť, ako sa na vašej stránke správajú návštevníci prichádzajúci z mobilných zariadení? Porovnať nových a vracajúcich sa návštevníkov? Alebo vyselektovať z celkovej návštevnosti konvertujúcich návštevníkov a analyzovať ich správanie na stránke? Toto všetko a oveľa viac je možné zistiť cez spresňujúce segmenty, ktoré slúžia na filtrovanie dát cez určité kritéria.
Aký je rozdiel medzi segmentmi a filtrami?
Filtre v Google Analytics je vhodné používať, keď chcete natrvalo odstrániť z profilu určitý typ návštevnosti – napríklad návštevnosť z vašej IP adresy. Alebo naopak, trvalo sledovať určitý typ návštevnosti – napríklad návštevnosť z blogu, ktorý je na subdoméne či inej doméne. Nevýhodou filtrov je, že keď sa rozhodnete odstrániť filter z profilu, nezobrazia sa vám z pohľadu histórie všetky dáta, ale len tie, ktoré sa vám zobrazovali pri používaní filtra. Ostatné dáta sú natrvalo nedostupné. Taktiež filtrované dáta sa zobrazujú od dňa nastavenia filtra.
Spresňujúce segmenty majú viacero výhod. Pri používaní segmentov ostávajú dáta nedotknuté. Môžete vytvárať a mazať segmenty, experimentovať s nastavením segmentov a nemusíte sa báť straty dát. Kedykoľvek sa rozhodnete použiť alebo vytvoriť segment, viete ho aplikovať na dáta z histórie monitorovania web stránky – viete si pozrieť napríklad návštevnosť z tabletov pred rokom a dnes. Ďalšou vlastnosťou segmentov je, že viete porovnávať navzájom až 4 segmenty. Ak sa rozhodnete nastaviť vlastné segmenty, ostanú vám natrvalo, až pokým ich nezmažete.
Kde nájdete spresňujúce segmenty?
Otvorte si štandardný prehľad návštevnosti a v hornej lište kliknite na tlačidlo “Spresňujúce segmenty”. Roztvorí sa vám ponuka dvoch typov segmentov – predvolené segmenty, ktoré stačia na základnú segmentáciu dát a vlastné segmenty.
Predvolené segmenty
Prehľad niektorých predvolených segmentov aj s praktickým využitím:
1. Návštevnosť z vyhľadávania, návštevnosť zo sprostredkovania, priama návštevnosť
Zistite, aký je pomer medzi uvedenými návštevami. Ktorá je pre vás hodnotnejšia? Ktorí návštevníci trávia na vašom webe viac času? Ktorú návštevnosť chcete zvyšovať? Prispôsobte tomu celkovú online stratégiu.
2. Noví a vracajúci sa návštevníci
Aký je pomer nových a vracajúcich sa návštevníkov? Aké informácie hľadajú tieto dva segmenty návštevníkov? Zvyšuje sa počet verných zákazníkov? Pre aký dôvod sa vrátili na váš web? Porovnajte segmenty a navrhnite kroky k posilneniu návštevnosti.
3. Návštevnosť z mobilných zariadení a z tabletov
Zistite, či sa vám oplatí optimalizovať web pre mobily a tablety. Pozrite si, aký pomer návštevníkov prichádza z týchto zariadení. Zdržia sa na stránke rovnako ako pri celkovej návštevnosti alebo odchádzajú po pár sekundách? Prečo ihneď odchádzajú? Pozrite si výstupné stránky.
4. Návštevy s konverziou
Nastavte si na stránke konverzie. Nemusíte mať internetový obchod. Ako konverziu si zvoľte napríklad stiahnutie e-booku, prihlásenie sa do newslettera, odoslanie kontaktného formulára. A potom sa môžete pustiť do analýzy správania návštevníkov, ktorí tvoria konverzie. Pochopenie správania týchto návštevníkov je cestou k zvýšeniu konverzii na stránke.
Vyskúšajte aj ostatné predvolené segmenty. Ak však chcete ísť ďalej vo filtrovaní dát, na rad prichádzajú vlastné segmenty.
Ako si nastaviť vlastné spresňujúce segmenty?
Prvým spôsobom je manuálne nastavenie. Po kliknutí na tlačidlo “Nový vlastný segment“ sa dostanete do samotného rozhrania pre nastavenie segmentov. Tu si už vyberiete podľa vašich kritérií vlastný segment. Ak sa vám ale nechce tráviť čas nad nastavovaním segmentov týmto spôsobom, Google od konca januára ponúka službu Solutions Gallery. Na stránke nájdete predpripravené segmenty, ktoré stačí jedným klikom exportovať do Google Analytics.

Okrem segmentov sa v Solutions Gallery nachádzajú aj predpripravené informačné panely (Dashboards) a vlastné prehľady (Custom reports), o ktorých sa v budúcnosti ešte určite zmienime.
Používate segmenty? Máte nejaké obľúbené triky? My sme sa o niektoré naše custom segmenty, ktoré používame v Pizza SEO, podelili v tomto blog poste.