Basta Digital logo

4 overené tipy, ako zbierať kvalifikované leady cez Meta reklamu v roku 2024

8 min čítania
Patrik Baránek
PPC špecialista
V mojom článku vám prinášam niekoľko overených opatrení, ktorými zvýšite nielen relevanciu, ale v mnohých prípadoch aj objem leadov z Meta Lead Ads.

Skúšali ste vo svojom reklamnom mixe využiť formát Meta Lead Ads? Nepresvedčil vás? Prinášame 4 overené tipy pre získavanie kvalifikovaných Meta leadov v 2024!

Leadom (dopytom) označujeme potenciálneho zákazníka, ktorý prejavil záujem stať sa platiacim zákazníkom. Aby bol lead kvalifikovaný, musí splniť potrebné kritériá, ktoré naznačujú vhodnosť pre produkt alebo službu.

Meta Lead Ads sa často spája so zberom leadov podpriemernej kvality – nízkej kvalifikácie. Tento fakt je opodstatnený a normálny. V praxi je úplne bežné, že ⅔ získaných leadov z Meta reklamy bude nerelevantných, a to z rôznych dôvodov.

Napríklad, ak osoba, ktorá prejavila záujem o produkt/službu:

  • zabudla alebo nevie o tom, že by akýkoľvek formulár vypĺňala,
  • vybrala si inú značku – vášho konkurenta,
  • má naozaj záujem, ale nespĺňa všetky kritériá na kvalifikáciu.

Aby ste zvýšili relevanciu leadov, odporúčam vám:

  • prehodnotiť cielenie,
  • mať jasne komunikujúcu kreatívu,
  • upraviť formulár,
  • zefektívniť proces vyhodnocovania leadov.

1. Cielenie

Klasická tvorba cielenia v Meta ads (výber cielenej demografie, lokality, vlastných publík a záujmov) je v súčasnosti doplnená o tzv. Advantage+ cielenie. Ide o opak klasickej tvorby publík a krok k automatizácii tvorby cielenia s využitím signálov pre široké cieľové publikum.

V tabuľke nižšie sú uvedené situácie, kedy je ktoré publikum vhodné využiť. Ak máte napríklad vytvorený nový reklamný účet, ktorého súčasťou je aj nový Pixel s nedostatkom dát, odporúčam využiť klasický spôsob tvorby publika.

Využitie typov Meta Ads cielení pri konkrétnych situáciách

Aké sú moje skúsenosti? Až na niekoľko spomínaných výnimiek využívam najčastestejšie práve Advantage+ spôsob cielenia. Vždy som bol frustrovaný, ak mi po vytvorení cielenia napísal našepkávač toto hlásenie:

Hlásenie našepkávača – rozšírte cielené publikum

Ak aj cielenie fungovalo a našepkávač nemal pravdu, cena za získaný lead šla po spustení kampane rapídne hore (moje malé publikum už bolo reklamou oslovené a Meta skúšala ďalšie kolá zobrazovania na tých istých používateľoch s ambíciou, či sa niekto na 2-krát nenechá chytiť). Tohto problému sa pri Advantage+ zbavíte.

Na druhej strane, pri jeho využívaní sa musíte viac-menej rozlúčiť s vyhodnocovaním na úrovni rozsegmentovaných cieľových skupín v reklamných skupinách (ad sets). Je veľmi pravdepodobné, že sa budú publiká s využitím obdobného spôsobu pri Adv+ cielení prekrývať.

2. Jasne komunikujúca kreatíva

Predstavte si, že cestujete autom. Je leto, pri ceste za dedinou sedí pani pod slnečníkom a predáva ovocie. Má ho vystavené, aby bolo vidieť, čo ponúka a upútala pozornosť okoloidúcich vodičov. V aute máte len zlomok sekundy na to, aby ste zaregistrovali pani predavačku a to, čo predáva.

Podobne krátky čas máte na to, aby ste upútali pozornosť potenciálneho zákazníka vo feede na sociálnych sieťach svojou reklamou, obzvlášť pri zbere leadov.

Ak z kreatívy nebude na prvý dojem jasné, čo za službu alebo produkt ponúkate, z kampane môžete získať nielen nerelevantné, ale aj menšie množstvo leadov. Ľudia ju totiž nepochopia.

Príkladom môže byť priama komunikácia benefitov bez predstavenia produktu/služby alebo veľké množstvo chaoticky rozmiestnených informácií o ponúkanom produkte/službe v texte reklamy.

Najlepšie je vybrať si niekoľko samostatných posolstiev, ktoré budete medzi sebou testovať. V príklade nižšie sme z výhod fakturácie pri využívaní tankovacej karty OMV vybrali jedno jasné posolstvo, ktoré sa stalo kľúčovým vizuálom kampane – „Tankujte pohodlne na faktúru“.

⬇️

„Tankujte pohodlne na faktúru.“

⬇️

Príklad banneru s jasným posolstvom

3. Úpravy formulára

Meta aktuálne ponúka na výber z 3 typov formulárov:

  • Formulár zameraný na objem (More volume) – je najrýchlejší na vyplnenie a skladá sa z vlastných a preddefinovaných otázok.
  • Vyšší záujem (Higher intent) – rovnaký ako formulár zameraný na objem. Je však doplnený o kontrolný krok zadaných údajov pred jeho odoslaním.
  • Rich creative – najnovší typ formulára, ktorý pridáva do úvodu možnosť predstavenia produktu, služby či spoločnosti, pridanie referencií alebo uvedenie odmeny za vyplnenie formulára (zľava, skúšobná verzia zadarmo a pod.).
Možnosti výberu typu formuláru v Meta Ads.

Vo všeobecnosti platí, že čím jednoduchší formulár vytvoríte, tým viac leadov môžete z reklamy očakávať. Berte však do úvahy skutočnosť, že zvýšený objem leadov môže znížiť mieru ich kvalifikovanosti. Táto situácia nie je žiadaná, najmä ak sa snažíte získavať leady so sofistikovaným kvalifikačným procesom.

TIP: Nastavte zdieľanie formulárov na „otvorené“. Človek, ktorému sa reklama zobrazí, ju môže ďalej zdieľať niekomu, pre koho je relevantná.

Výber povolenia/zakázania zdieľania reklamného formuláru

Formulárové otázky

Meta automaticky vyplní preddefinované otázky podľa údajov, ktoré sú dostupné vo vašom profile. Vzniká tu však príležitosť pre rôzne falošné profily a botov, aby jednoducho vyplnili váš reklamný formulár a priniesli tým nerelevantné leady.

Príklad preddefinovaných formulárových otázok

Falošné dopyty môžete eliminovať pridaním vlastných otázok, ktoré musí používateľ buď ručne vyplniť, alebo má na výber z niekoľkých možností.

Príklad vlastných formulárových otázok

Vlastné otázky sa dajú povýšiť na ešte vyššiu úroveň – filtrovacie otázky. Na základe odpovede používateľa môžete nastaviť logiku, ktorá už pri vypĺňaní vlastnej otázky identifikuje, či ide o relevantný lead.

Príklad: Spúšťate leadovú kampaň zameranú na získavanie záujemcov o pracovnú pozíciu len v oblasti Bratislavy. Napriek presnému cieleniu na bratislavský región sa nájdu ľudia, ktorí reklamu nepochopia alebo jednoducho hľadajú prácu v inom regióne a formulár vyplnia. Pridaním filtrovacej otázky na výber bydliska zamedzíte, aby formulár odoslali ľudia mimo Bratislavy.

Príklad filtrovacích otázok

Škála relevancie

Niekedy môže nastať situácia, že bude získaný lead niekde na pomedzí relevancie – nespĺňa úplne všetky podmienky kvalifikovaného dopytu, ale prejavil záujem, možno len zvažuje a chce nakúpiť neskôr, prípadne ho zaujíma produkt/služba a chce o ňom získavať informácie.

Filtrovacie otázky nemusia mať len čierno-biely záver, podľa formulárových odpovedí môžete vytvoriť škálu relevancie.

Príklad jednoduchej škály relevancie:

  • #1 Relevantný lead – záujem o kúpu produktu/služby, záujemca dostane po vyplnení formulára informáciu, že bude kontaktovaný (v určitom časovom okne).
Príklad koncovej karty formuláru – relevantný lead.
  • #2 (Stále) relevantný lead – nespĺňa podmienky na zaradenie do skupiny #1, (napr. nemá dostatočný rozpočet na využívanie vašich služieb), chce však vedieť viac, vzniká potenciál nákupu v budúcnosti. Po vyplnení formulára získa záujemca možnosť dohodnúť si platenú konzultáciu a prihlásiť sa do newslettra.
Príklad koncovej karty formuláru – (stále) relevantný lead.
  • #3 Nerelevantný lead – záujemca nespĺňa podmienky na zaradenie do skupiny #1 alebo #2, nemá záujem ani nezvažuje nákup produktu/služby. Po vyplnení formulára získava túto informáciu a môže byť presmerovaný na web, kde si môže prezrieť iné produkty/služby.
Príklad koncovej karty formulára – nerelevantný lead.

4. Zber a vyhodnocovanie leadov

Aby bol proces zberu a vyhodnocovania leadov z Meta reklamy rýchly a plynulý, môžete ho jednoducho vylepšiť nasledujúcimi krokmi:

Automatizácia upozornenia na nový lead

Pri zbere veľkého množstva leadov je časovo náročné, aby správca kampane niekoľkokrát denne kontroloval, koľko leadov získal, prípadne pripravil export leadov z reklamného účtu pre klienta.

Čas môžete ušetriť automatizáciou tohto procesu. Existuje niekoľko užitočných nástrojov, ktoré vyššie spomínané aktivity urobia za vás, napríklad Zapier.

Zapier umožňuje nastaviť viackrokový automatizovaný proces zaznamenávania leadov do prehľadnej tabuľky a tiež vie notifikovať klienta, napríklad prostredníctvom Gmailu.

Príklad viackrokovej automatizácie odosielania zaznamenaných
leadov klientovi.

Osobe, ktorá leady spracúva, môžete pripraviť jednoduchý šablónovitý text mailu s podstatnými informáciami.

Príklad šablóny mailu odosielaného osobe vyhodnocujúcej leady.

Práve ste skrátili nielen váš čas strávený odosielaním leadov klientovi, ale aj čas, za ktorý je lead oslovený. Teraz je už len na osobe, ktorá leady vyhodnocuje, aby ušetrený čas využila. Musí však byť o tom dostatočne informovaná.

Príprava klienta

Ak získaný lead nie je včas oslovený, môže stratiť záujem. Prichádzate tým o potenciálnych zákazníkov, teda o relevantné leady. Nezabudnite sa dohodnúť s klientom, ako bude vyhodnocovanie prebiehať.

Ak potenciálnemu zákazníkovi dáte záväzok, že sa mu za určitý čas ozvete, treba ho dodržať. Čím skôr bude oslovený, tým lepšie, ak však záväzok neviete splniť, ničím sa nezaväzujte.

Príklad uvedenia časového okna, v ktorom bude lead oslovený.

To, ako prepracované bude samotné vyhodnocovanie získaných leadov, je len na dohode medzi vami a osobou, ktorá leady vyhodnocuje. Pri každom kontakte by mala byť minimálne informácia, že bol lead oslovený, spolu s jeho vyhodnotením (ide o kvalifikovaný lead? áno/nie).

Príklad stĺpcov slúžiacich na vyhodnotenie leadov.

TIP: Okrem šetrenia času sa automatizáciou dá uľahčiť aj vyhodnocovanie relevancie. Napríklad zistením výšky obratu firmy, čo je jedným z najčastejších kritérií pri posudzovaní leadov. Na základe uvedeného IČO, ktoré ste získali cez Meta Lead Ads, viete funkciou v tabuľke získať link na profil firmy na Finstat-e. Človek, ktorý leady vyhodnocuje, tak bude mať všetky potrebné informácie na jednom mieste v tabuľke.

Príklad stĺpcov slúžiacich na vyhodnotenie leadov

Ďalšie polia sú voliteľné, pomôžu vám však pri podrobnejšom vyhodnocovaní. Na základe údajov, ktoré s osobou vyhodnocujúcou leady zdieľate, môžete vytvárať metriky, ktoré vypovedajú o úspešnosti kampaní. Napríklad cieľové percento relevancie získaných leadov alebo cieľová cena za získanie relevantného leadu.

Príklad stĺpcov slúžiacich na vyhodnotenie leadov

Rada na záver: Testujte, jediná správna kombinácia neexistuje

Pre rôzne segmenty, produkty alebo služby môže fungovať odlišná kombinácia spomínaných opatrení. Je len na vás, aby ste otestovali ich správnu kombináciu. Využite potenciál cielenia a nastavenia leadového formuláru, ktoré Meta poskytuje a komunikujte jasne a zrozumiteľne, nielen smerom na zákazníkov, ale aj voči klientovi, aby boli vaše získané leady čo najrelevantnejšie.

Ak si so zberom leadov neviete rady alebo chcete skonzultovať svoju kampaň, neváhajte nás kontaktovať.

Páči sa vám tento článok?
Dostávajte nové články a dôležité novinky o marketingu v digitálnom svete priamo na mail.
Prihláste sa na odber noviniek v online marketingu
newsletter