Basta Digital logo

Ako spoznať SEO aktivity konkurencie + 2 bonusy

7 min čítania
Tomáš Koleň

Sledovať kroky vašej konkurencie sa oplatí. Nielenže budete pripravení na akúkoľvek situáciu, ale tiež spoznáte slabé stránky vašej online stratégie a budete schopní ju vylepšiť a učiť sa na cudzích chybách (alebo sa môžete inšpirovať vydarenými ťahmi). V tomto článku vám ukážeme, ako môžete vašu konkurenciu sledovať v organických výsledkoch a na sociálnych sieťach.

Sledovať kroky vašej konkurencie sa oplatí. Nielen že budete pripravení na akúkoľvek situáciu, ale tiež spoznáte slabé stránky vašej online stratégie a budete schopní ju vylepšiť a učiť sa na cudzích chybách (alebo sa môžete inšpirovať vydarenými ťahmi).

V tomto článku vám ukážeme, ako môžete vašu konkurenciu sledovať v organických výsledkoch a na sociálnych sieťach. Ľahko zistíte, aké aktivity v online prostredí rieši vaša konkurencia, ako ich môžete aplikovať u seba a začať sa k nej približovať.

1. Sledovanie zmienok o konkurencii na internete

Robí vaša konkurencia SEO alebo online PR? Ako ste na tom v tejto oblasti vy? Pomocou jednoduchého návodu si ukážeme, ako môžete objaviť tlačové správy, PR články alebo rôzne iné aktivity, ktoré obsahujú zmienku o vašej konkurencii v rôznych časových obdobiach.

a) Jednoduchým použitím vyhľadávača

Aby ste získali základný prehľad o aktivitách/zmienkach konkurencie v online prostredí, použite kombináciu rôznych typov tzv. operátorov a nastavení vyhľadávania.

Po použití operátorov si v nastaveniach vyhľadávania zvoľte sledované obdobie, ktoré môže byť posledný rok, mesiac, týždeň alebo podľa vašej potreby (napr. aj obdobie masívnej kampane vašej konkurencie a pod.).

Týmto spôsobom zachytíte všetky zmienky o konkurencii (brand) vo vyhľadávači v danom období – zobrazia sa vám všetky webové stránky, na ktorých bolo spomenuté jej meno.

Postup:

Nastavenie operátorov:
Do vyhľadávania zadáte názov konkurencie a pomocou operátora “-“, napr. “-webkonkurencie”, si vyfiltrujete z výsledkov vyhľadávania zmienky na ich webových stránkach. Výsledný príkaz pre vyhľadávač bude:
“názov konkurencie –www.webkonkurencie.sk

Nastavenie vyhľadávania:

Vo výsledkoch vyhľadávania kliknite na nástroje, vyrolujte si ponuku tlačidla “Kedykoľvek” a vyberte si príslušné časové obdobie, ktoré vás zaujíma. V ponuke je hodina, deň, týždeň, mesiac, rok alebo môžete zadať vlastný rozsah.

Po zadaní vyššie spomenutej kombinácie operátov a nastavenia vyhľadávania sa vám zobrazia najrelevantnejšie stránky so zmienkami o vašej konkurencií.

Ukážka filtrácie výsledkov vo vyhľadávaní

b) Pomocou platených nástrojov na sledovanie zmienok

Na sledovanie zmienok, ktoré sme si vyššie filtrovali vo vyhľadávaní, samozrejme existujú aj rôzne nástroje. Medzi obľúbené patria platené Mentions alebo bezplatné (nefunkčné) Google Alerts.

Bezplatný, ale problémový Google Alerts

Google Alerts bol jedným z prvých nástrojov medzi upozorneniami na zmienky na internete, ale v súčasnosti až tak dobre nefunguje. Máme viaceré skúsenosti, keď Alerts zachytili iba veľmi obmedzený počet zmienok, preto sme začali používať aj iné nástroje.

Platený Mention.com

Alternatívou k filtrovaniu vo vyhľadávaní a k využívaniu Google Alerts je platený nástroj Mention. K jeho výhodám patrí, že dokáže popri webových stránkach monitorovať aj sociálne siete – Facebook, Instagram, Twitter, Pinterest, YouTube, Vimeo a ďalšie, a to vo všetkých jazykoch.

Platená verzia

Základná platená verzia stojí 29 dolárov mesačne a za túto cenu dostanete:

  • dve upozornenia, v ktorých si môžete nadefinovať celkovo 2 x 5 výrazov,
  • celkovo 3 000 zmienok mesačne (stačí pre väčšinu projektov),
  • pri výskyte zmienky dostanete e-mail (môžete si nastaviť aj inú frekvenciu, napríklad raz denne),
  • nástroj je dostupný pre jedného používateľa.

V prípade záujmu si môžete vyskúšať mesačnú skúšobnú demo verziu, ktorá poskytuje monitoring na niekoľko dní.

Ukážka zmienok v prostredí Mention

2. Sledujte vašu konkurenciu na Facebooku

Aktivity konkurencie je dôležité sledovať aj na sociálnych sieťach, ktoré sa stali významným komunikačným kanálom pre väčšinu firiem.

Ak viete zachytiť zaujímavú informáciu, kampaň alebo inú aktivitu priamo pri “zrode”, v prípade potreby môžete reagovať rýchlo. Prinajhoršom nebudete ten, kto sa všetko dozvie ako posledný.

Vyskúšajte dva jednoduché tipy na lepší monitoring vašich konkurentov a získajte tak prehľad o ich marketingových aktivitách a kampaniach.

a) Zapnite si odber noviniek vašej konkurencie

“Lajknite”, resp. “opáčikujte” stránku vašej konkurencie a keď si rozkliknete tlačidlo “Páči sa mi to”, nastavte si upozornenia pre všetky príspevky, udalosti, živé videá a pod.

Budete tak informovaný/á prakticky o všetkom, čo komunikuje vaša konkurencia na Facebooku. Umožní vám to včas reagovať a najmä monitorovať situáciu.

Nastavenie sledovania konkurencie na Facebooku

Aktivity vám budú chodiť v podobe klasických upozornení na vašom facebookovom profile:

Upozornenia o aktivitách konkurencie na Facebooku

b) Sledovanie noviniek konkurencie cez štatistiky na vašej stránke

Na monitorovanie konkurencie môžete využiť aj základný dashboad, ktorý si v administrácii facebookovej stránky môže spraviť každý.

Na karte “Štatistiky” si po precrollovaní základných štatistík môžete pridať päť konkurenčných stránok, ktoré chcete monitorovať.

Prehľad štatistík facebookových stránok vašej konkurencie

Prvý stĺpec – Predstavujete celkový počet fanúšikov
Druhý stĺpec – Porovnanie rastu fanúšikov za posledný týždeň
Tretí stĺpec – Počet príspevkov za týždeň
Štvrtý stĺpec – Celkový počet reakcií, komentárov a zdieľaní na stránke

c) Pokročilé sledovanie na Facebooku

Ak by ste sa chceli venovať sledovaniu konkurencie na Facebooku na profesionálnej úrovni, existuje na to množstvo pokročilých platených nástrojov ako Zoomsphere alebo Sprout Social, ktorých analytické možnosti sú veľmi široké.

3. Monitorujte pozície konkurencie na dôležité výrazy vo vašom biznise

Určite vás zaujíma, aká je viditeľnosť a pozície vo vyhľadávači vašej firmy alebo konkurencie. Rieši SEO či nie? Spravte si jednoduchý a rýchly prieskum pomocou premerania pozícií a tabuliek.

a) Monitoring pozícií konkurencie pomocou screenshotov a tabuliek

Pozície webu môžete monitorovať aj pomocou jednoduchej tabuľky v Exceli alebo v Google dokumente, v ktorej si budete pravidelne značiť premerané hodnoty.

Dôležité je vedieť časovo efektívne odmerať pozíciu webu vo vyhľadávači. Ak s tým nemáte skúsenosti, prečítajte si tento krátky návod:

Krok č.1

Namiesto štandardných 10 výsledkov na stranu si ich v nastaveniach vyhľadávania na domovskej stránke Google nastavte 100. Zakliknite “Nikdy nezobrazovať výsledky dynamického vyhľadávania” a posúvač nastavte na 100 výsledkov na stranu.

Ukážka nastavenia 100 výsledkov vyhľadávania na stranu

Do vyhľadávača zadajte frázu, na ktorú monitorujete konkurenčné weby. Vo vyhľadávači budete mať 100 výsledkov.

Na nájdenie konkurenčného webu použite vyhľadávaciu skratku CTRL+F. Kliknutím na “zelený trojuholník” pri webovom výsledku dostanete možnosti “v pamäti” a “podobné”. Keď nabehnete kurzorom na možnosť “v pamäti”, objaví sa vám odkaz na uložený výsledok. Parameter CD je číslo, ktoré zodpovedá pozícii webu na daný výraz.

Efektívne zmeranie pozície webu vo výsledkoch vyhľadávania

Keď sa v univerzálnych výsledkoch vyhľadávania pred vami meranou stránkou nachádzajú obrázky, mapové výsledky alebo videá, nezabudnite ich počet od parametra CD odčítať.

Jednoduchá porovnávacia tabuľka

Týmto spôsobom si viete päť konkurenčných webov na päť základných výrazov odmerať za približne 10 minút. S monitorovaním a porovnávaním vám pomôže takáto jednoduchá tabuľka.

Ukážková tabuľka na rýchly monitoring pozícií vášho webu

Porovnávacia tabuľka s vývojom

Ak by ste si chceli spraviť pokročilú porovnávaciu tabuľku, môžete sa inšpirovať tou, ktorú používame na reporting pozícií pre našich SEO klientov.

Jasne na nej vidno mesačný aj celkový progres od začiatku spustenia SEO podpory pre web. Stačí si stĺpce jednoducho navzorcovať, odpočítavať od seba jednotlivé hodnoty a tie ukladať do stĺpcov so zmenami.

Ukážková tabuľka na monitoring pozícií s historickým vývojom

Monitoring pomocou screenshotov

Môžete si tiež rovno uložiť screenshot prvých 10 výsledkov vyhľadávania na rôzne frázy automaticky pomocou rozšírení prehliadača typu Full screen page capture alebo manuálne screenshotom na mesačnej alebo kvartálnej báze.

Tento spôsob má výhodu v tom, že ak sa začnú na vaše frázy vo vyhľadávači zobrazovať aj mapové výsledky alebo obrázky, určite to zachytíte.

b) Monitoring pozícií konkurencie v platenom nástroji Collabim

Sledovanie pozícií a viditeľnosti môžete na profesionálnej úrovni sledovať cez nástroj Collabim.cz, ktorý v bezplatnej verzii monitoruje pozície webu na päť kľúčových slov na dennej báze, a zvyšok premeria raz za 14 dní. V platenej verzii (od 19 €/mesačne) môžete monitorovať pozície 40 kľúčových slov na dennej báze, a to aj piatim konkurenčným webom.

Tento nástroj navyše ukazuje aj presnú hľadanosť kľúčových slov, na rozdiel od plánovača kľúčových slov v Google AdWords, ktorý presné číslo zobrazuje iba pre používateľov, ktorí preinzerujú vyššie sumy.

Monitoring pozícií vášho webu v nástroji Collabim na záložke “klíčová slova”

Monitoring pozícií konkurencie v nástroji Collabim na záložke “konkurence”

Prvý bonus

My v Pizza SEO používame Collabim takmer od začiatku. Ich developeri nám za tie roky zapracovali do rozhrania viacero funkcií, a preto nástroj bez výhrad odporúčame aj vám. S Collabimom sme sa pre vás dohodli aj na malom bonuse.

Ak si objednáte platenú verziu nástroja Collabim aspoň na jeden mesiac, dostanete k nemu ďalší zadarmo! Stačí sa len zaregistrovať cez tento odkaz a po registrácií napísať na podpora@collabim.com.

+ Druhý bonus pre pokročilých

Na záver si dajme ešte jeden veľmi pokročilý tip na sledovanie konkurencie, o ktorom ste zrejme doteraz nepočuli.

Chcete poznať webové technológie a štatistické nástroje, ktoré využíva vaša konkurencia?

Použite na to stránku https://builtwith.com. Sledovanie technológií konkurencie je na tomto webe rozdelené do troch úrovní:

Technology profile

Na tomto profile môžete vidieť typ webového servera, CMS systému, frameworku, rôzne webové pluginy, moduly, widgety, použité certifikáty a pod.

Relationship profile

Tu môžete sledovať použité štatistické nástroje a sledovacie kódy (Google Analytics, Google Tag mManager, Hotjar, Pingdom, Facebook pixely a pod.)

Detailed technology profile (až po bezplatej registrácií)

Na tomto mieste môžete vidieť prvky z prvého technologického profilu, ale už aj s konkrétnymi dátumami prvého použitia + mikroformáty, sociálne siete zamestnancov a pod.

Ukážka z analýzy “Relationship profile” na Builtwith.com

A na čo vám to bude?

Možností, ako môžete využiť informácie z Builtwith.com, je veľmi veľa. Načrtnem najdôležitejšie:

  • Môžete ísť na stránku konkurencie, v zdrojovom kóde nájsť ID Google Analytics a vidieť, koľko webových stránok je s týmto ID spárovaných? Príklad. https://builtwith.com/relationships/tag/UA-17546284
  • Používa konkurencia Google Tag Manager? A odkedy? Alebo kedy vymenila klasický Google Analytics za pokročilý? Príklad https://builtwith.com/relationships/tag/UA-17546284
  • Sleduje konkurencia konverzie? Aké má typy konverzných kódov na webe?
  • Používa konkurencia reklamu na Facebooku? Má na webe FB pixel? Používa vlastné publiká na cielenie reklamy?
  • Aký typ CMS a akú verziu aktuálne používa konkurencia? Aké moduly používa?
  • Prípadne si pozrite trendy použitých webových technológií vo svete

Pre získanie podrobnejších informácií a časových úsekov sa treba na webe zaregistrovať, je to však bezplatné.

Builtwith funguje najmä na princípe analýzy zdrojového kódu stránky, takže niektoré údaje si viete pozrieť aj manuálne v zdrojovom kóde webu konkurencie.

Ak sú nejaké moduly a widgety uložené v zdrojovom kóde, kde sa Buitwith nemôže dostať, tak to, samozrejme, neuvidíte. Dá sa s ním však dobre pracovať a vo veľa veciach vie byť užitočný.

Na záver

Nezabudnite, že nestačí konkurenciu len sledovať, pretože oneskorenou imitáciou ju v online priestore určite nedobehnete. Je potrebné, aby ste porozumeli jej stratégii, čo najlepšie spoznali jej aktivity a vďaka tomu postavili svoj stratégiu tak, aby ste boli lepší.

Páči sa vám tento článok?
Dostávajte nové články a dôležité novinky o marketingu v digitálnom svete priamo na mail.
SEO
int(11)
Prihláste sa na odber noviniek v online marketingu
newsletter