Venujete sa SEO alebo vám ho robí agentúra a chcete vedieť, ako sa vám darí? Optimalizácii pre vyhľadávače sa môžete venovať mesiace alebo dokonca roky a niekedy je náročné vyhodnotiť, či si vediete dobre.
Okrem sledovania pozícií na kľúčové slová vo vyhľadávači majú ľudia alebo menej skúsení marketéri tendenciu hodnotiť agentúru alebo svojho SEO špecialistu na základe výsledkov rôznych testov, analyzérov a checkerov. Tieto nástroje vám však dávajú veľmi obmedzený pohľad na to, či sa vášmu SEO naozaj darí.
Zopár dôvodov, prečo by ste sa SEO testami nemali riadiť
Hodnotia prevažne len technické faktory
V prvom rade rôzne SEO testery hodnotia iba malú časť toho, čo v Google spadá do rankingu. Hodnotia prevažne technické faktory stránky, ako napr. či máte vyplnený titulok a meta popis a ak áno, či má správnu dĺžku. Snažia sa hodnotiť relevanciu tým, že sa pozrú na to, či váš web obsahuje kľúčové slová. Tie tam však často musíte zadať manuálne, aby to dokázali vyhodnotiť. Pri slovenskom jazyku potom nastáva ten problém, že nepoznajú skloňovanie a vo výslednom hlásením bude, že vaša stránka neobsahuje kľúčové slová, čo nemusí byť pravda.
Riadia sa zastaranými pravidlami
Veľa pravidiel, na základe ktorých web rôzne SEO nástroje hodnotia, sú zastaralé. Napríklad vám strhnú skóre za to, že nemáte vyplnené meta keywords, ktoré sú už dnes bezpredmetné (ak ich nevyužívate na nejaké špeciálne interné účely).
Nehodnotia web ako celok
SEO nástroje vyhodnocujú iba konkrétnu URL adresu, nie celý web. Google sa však pozerá na váš web ako celok a do jeho hodnotenia spadá viacero faktorov vrátane tých externých, nielen technická stránka webu. Preto je vhodné pozerať sa na svoj web cez Google nástroje, ktoré vám odhalia, ako váš web vidí Google.‘]
Ako teda odmerať, či máte dobré SEO?
Najprv je dôležité uvedomiť si, aký cieľ má váš web spĺňať, ktoré stránky sú pre biznis dôležité a ako by sa užívatelia mali správať na jednotlivých typoch stránok – či už na homepage, stránkach kategórií produktov či služieb, alebo na blogu.
Existuje niekoľko základných SEO metrík v Google Analytics, s ktorými môžete želaný stav porovnať. Nasledujúcich 7 metrík sledujeme v agentúre my a sú dôležité aj pre váš prehľad.
1. Organická návštevnosť
Organická návštevnosť je zrejme najčastejšie sledovanou metrikou, (nielen) keď sa venujete optimalizácii pre vyhľadávače (SEO). Je dobré pozerať sa na organickú návštevnosť oddelene od celkovej návštevnosti webu. Nie vždy stúpajú alebo klesajú ruka v ruke a vtedy je dobré analyzovať, aký vplyv má na vývoj celkovej návštevnosti jej organická časť.
Organická návštevnosť stránky reprezentuje, koľko návštev získa váš web z vyhľadávačov. Na Slovensku ide takmer výlučne o návštevnosť z Googlu, v Česku aj zo Seznamu a v iných krajinách konkuruje Googlu Bing alebo napríklad ruský Yandex.
Kde hľadať organickú návštevnosť
Aktualizácia: Google Analytics skončí v roku 2023. Vyriešte si náhradu.
Organickú návštevnosť stránky si v Google Analytics môžete pozrieť v časti Acquisition (Akvizícia) pod All Traffic (Všetka návštevnosť) a Channels (Kanály) alebo pridaním segmentu „Organic Traffic“ (Organická návštevnosť).
Pridanie segmentu má tú výhodu, že sa môžete preklikávať celým Google Analytics a stále uvidíte vyfiltrované štatistiky pre organickú návštevnosť. Segment pridáte tak, že napríklad v časti Acquisition (Akvizícia) kliknete na Choose segment from list (Vyberte segment zo zoznamu), nájdete a označíte Organic traffic (Organická návštevnosť; môžete použiť aj vyhľadávanie vpravo hore) a kliknete na Apply (Použiť).
Na čo sa zamerať pri organickej návštevnosti
Nezabudnite si vždy v pravom hornom rohu nastaviť sledované obdobie. V Basta digital sa najčastejšie pozeráme na posledný mesiac v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom alebo v porovnaní s tým istým mesiacom minulý rok. Porovnanie s minulým rokom je veľmi dôležité pre také stránky, na ktorých sa vyskytuje sezónnosť. Zaujímavé je tiež vyfiltrovať si organickú návštevnosť za dlhšie obdobie a sledovať vývoj. Ten môže byť niekedy prekvapivý tým, že počas niektorých mesiacov bude organická návštevnosť výrazne vyššia alebo nižšia a vývoj nebude konštantný.
Prečo nemusí byť organická návštevnosť presnou metrikou?
Niekedy uvidíte vo vývoji návštevnosti výrazné výkyvy. Tie sú spôsobené tým, že na organickú návštevnosť majú nepriamy vplyv iné marketingové aktivity. Napríklad, keď sa začnete venovať platenej reklame v AdWords alebo na Facebooku alebo pri intenzívnejšej správe stránky na Facebooku. Výrazný vplyv na výkyvy môžu mať aj PR články alebo rôzne offline kampane. Veľmi veľký dosah na organickú návštevnosť cítime, keď má klient reklamu v televízii, rádiu alebo inak podporuje svoju značku offline. Vtedy je okrem organickej návštevnosti dobré sledovať aj vývoj hľadanosti značky napr. v Google Trends alebo v Search Console, či v platených reklamách pomocou brandových kľúčových slov.
2. Organická návštevnosť cieľových stránok
Organická návštevnosť cieľových stránok (landing pages) naznačuje, ako je obsah pre návštevníkov zaujímavý. Vďaka tejto metrike dokážete určiť, ktoré stránky z webu sú najúspešnejšie a ktoré menej úspešné.
Kde nájdete organickú návštevnosť cieľových stránok?
Návštevnosť jednotlivých stránok nájdete v časti Behaviour (Správanie), Site Content (Obsah webu) a All Pages (Všetky stránky). Organickú návštevnosť si môžete vyfiltrovať pomocou segmentu Organic Traffic.
Pomocou segmentov sa dajú filtrovať aj skupiny stránok, napr. ak máte v sekcii Služby viac služieb s rôznymi URL adresami, vytvorte si segment pre celú túto skupinu stránok. Inou možnosťou je vyfiltrovanie stránok. Pre vyfiltrovanie kliknite na Edit (Upraviť), vložte podmienku, ktorú by mala URL spĺňať (napr. by mala obsahovať /sluzby/) a stlačte Apply (Použiť).
Čo vám povie organická návštevnosť konkrétnych stránok?
Organická návštevnosť konkrétnych stránok alebo skupiny stránok vám napovie, ktoré stránky sú na tom v porovnaní s ostatnými lepšie. Napríklad pri webe so službami budete pravdepodobne chcieť, aby rástla návštevnosť stránok so službami. Ak to tak nebude, budete musieť venovať viac úsilia týmto stránkam.
3. Ciele/konverzie z organickej návštevnosti
Ďalšou smerodajnou metrikou je sledovanie naplnenia konverzií a cieľov z organickej návštevnosti. Nastavené ciele vám povedia, do akej miery sa návštevníci vašej stránky správajú tak, ako očakávate.
Konverzie v Google Analytics by mali indikovať úspešnosť firemných KPIs. Pre sledovanie konverzií potrebujete vedieť, čo je cieľom stránky a čo očakávate, že návštevníci urobia po príchode na ňu. Môže to byť napríklad nákup, registrácia, vyplnenie a odoslanie kontaktného formulára, stiahnutie dokumentu, kliknutie na e-mail alebo telefón a pod.
Ďalej môžete nastaviť a sledovať menšie ciele, ktoré vedú k naplneniu konverzií. Napríklad je možné sledovať priemerný čas strávený na stránke, priemerný počet zobrazených stránok, návštevu konkrétnej stránky (kontaktu), prihlásenie sa do newslettera. Prečítajte si, na čo sa zamerať v našom článku o nastavení cieľov alebo si prečítajte na webe Googlu, ako technicky nastaviť ciele v Google Analytics.
Kde hľadať ciele z organickej návštevnosti?
Ciele v Google Analytics nájdete v záložke Conversions (Konverzie). Kliknite na Goals (Ciele) a Overview (Prehľad) a zobrazí sa vám prehľad.
Na čo sa zamerať pri sledovaní cieľov
Po nastavení segmentu Organic Traffic (Organická návštevnosť) uvidíte plnenie cieľov z organickej návštevnosti. Tieto čísla môžete opäť porovnávať s predchádzajúcim obdobím – mesiacom alebo rokom. Pri porovnávaní s minulým mesiacom si však dajte pozor na sezónnosť, ktorá niekedy spôsobí pokles cieľov. Opäť nezabudnite na voľbu obdobia, počas ktorého chcete sledovať plnenie cieľov z organickej návštevnosti.
4. Obrat z organickej návštevnosti
Ďalšou vhodnou metrikou, ktorú sa oplatí sledovať, je obrat z organickej návštevnosti. Platí to najmä pre e-shopy, pri ktorých uvidíte, akú veľkú časť obratu vám priniesla organická návštevnosť.
Kde hľadať obrat z organickej návštevnosti
Prehľad nájdete taktiež v záložke Conversions (Konverzie) a po kliknutí na Overview (Prehľad) sa vám zobrazí nasledujúci prehľad. Opäť je vhodné použiť segment pre vyfiltrovanie organickej návštevnosti, na obrázku je zobrazené aj porovnanie s celkovou návštevnosťou.
Na obrázku je zobrazená konverzná miera nákupu z organickej návštevnosti, celkový obrat za dané obdobie, počet konverzií a priemerná hodnota jedného nákupu.
5. Rýchlosť načítania webu
Rýchlosť načítania webu sa oplatí sledovať z dvoch pohľadov – použiteľnosti webu (UX) a ako SEO faktora.
Z pohľadu použiteľnosti sa pri pomaly načítaných stránkach zvyšuje pravdepodobnosť, že návštevník webu ich rýchlo zatvorí. Tým sa zvyšuje aj miera odchodu zo stránky (bounce rate). Používateľ neurobí žiadne akcie na stránke, čím sa znižuje konverzná miera napĺňania cieľov z organickej návštevnosti.
Z pohľadu vplyvu na optimalizáciu pre vyhľadávače – ak človek rýchlo odíde zo stránky kvôli pomalému načítaniu, Google bude považovať túto stránku za menej zaujímavú pre ľudí. Následne je pravdepodobné, že ju vo výsledkoch vyhľadávania umiestni na nižšie pozície.
Kde nájdete rýchlosť načítania webu?
Rýchlosť načítania svojej stránky nájdete v sekcii Behaviour (Správanie) a po kliknutí na Site Speed (Rýchlosť webu) a Overview (Prehľad) uvidíte nasledujúci prehľad.
Okrem Google Analytics sa môžete pozrieť na stav rýchlosti webu aj cez nástroj Google Page Speed Insights, ktorý vám ukáže aj možnosti, ako optimalizovať web, aby sa čas načítavania skrátil. Speed Insights sú však jednorazovým testom v určitom momente a dôležité je sledovať dlhodobý trend a štatistiky, ktoré vám poskytne Google Analytics. Tam si môžete filtrovať aj zobrazenie podľa rôznych zariadení – desktopu, mobilu alebo tabletu.
Na čo sa zamerať pri rýchlosti načítania stránky?
Odporúčam sledovať vývoj rýchlosti webu za dlhšie obdobie. Užitočné tiež je pozrieť sa na rýchlosť webu na jednotlivých úrovniach stránky, ako sú kategórie, podkategórie, v prípade e-shopu stránky produktov alebo príspevkov na blogu. Rýchlosť webu by nemala prekročiť 3 sekundy, keď prudko rastie počet okamžitých odchodov návštevníkov.
Okrem rýchlosti načítania stránok sledujte aj čas reakcie servera, ktorý by sa mal približovať k 0 milisekundám. V prípade, že máte tento čas už okolo 500 ms. (pol sekundy), mali by ste zlepšiť svoj hosting.
6. Publikum (Audience)
Ak ešte nemáte responzívny web, odporúčam sledovať, odkiaľ prichádza návštevnosť. Môžete sledovať typ zariadenia – stolný počítač, mobil alebo tablet, značku zariadenia (Apple, Samsung), ale aj typ operačného systému (iOS, Android, Windows). Ak už responzívny web máte, je dobré sledovať ostatné metriky a správanie používateľov segmentované napríklad na základe zariadenia, z ktorého návštevníci prichádzajú.
Kde hľadať údaje o publiku?
Prehľad o svojom publiku nájdete v časti Audience (Publikum) → Mobile (Mobilné zariadenia) → Overview (Prehľad). Prípadne návštevnosť z jednotlivých zariadení a operačných systémov nájdete v časti Audience (Publikum) → Technology (Technológia) → Browser & OS (Prehliadač a operačný systém).
Čo vám tieto údaje povedia?
V prípade, že nemáte responzívny web a prichádza vám naň nezanedbateľná časť používateľov z mobilu, je najvyšší čas začať sa zaoberať jeho responzivitou. Pokiaľ návštevníci vašej stránky nebudú spokojní s mobilnou verziou stránky, budú z nej odchádzať, a tým sa dostanete do podobnej slučky ako pri pomalom webe.
Návštevníci zo stránky odídu, nevykonajú na nej akcie (alebo len veľmi málo), čo spôsobí zníženie konverzného pomeru plnenia cieľov a ďalších SEO metrík. V konečnom dôsledku môžu prejsť ku konkurencii, ktorá má pre používateľov príjemnejšiu stránku, a vy prídete o objednávku. Taktiež môžete zistiť, že niektorý segment zákazníkov vám prináša viac konverzií, a na základe toho mu ponúknuť dodatočný alebo podobný produkt, ktorý by ho mohol zaujímať.
7. Počet zobrazených stránok a miera odchodu
Počet zobrazených stránok a miera odchodu (bounce rate) zo stránky dobre reprezentujú, nakoľko web zaujal návštevníkov. Čím vyšší je počet prehliadnutých stránok na používateľa, tým je väčšia pravdepodobnosť, že web návštevníkov zaujal. Okrem miery opustenia konkrétnej cieľovej stránky je dobré sledovať aj okamžitú mieru odchodu stránok, na ktoré sa užívateľ preklikol. Vysoká miera odchodu značí, že návštevníkom sa nedarí nájsť to, čo hľadajú.
Kde sa pozerať na počet prehliadnutých stránok a bounce rate?
Počet prehliadnutých stránok nájdete v sekcii Audience (Publikum) a Overview (Prehľad) a zodpovedá im metrika Pages/Session (Počet relácií na jedného používateľa).
Bounce rate odporúčam sledovať pre jednotlivé stránky alebo skupiny stránok zvlášť. Na obrázku vyššie je uvedený bounce rate ako priemer všetkých stránok, čo nie je veľmi výpovedná metrika. Bounce rate pre jednotlivé stránky nájdete v časti Behaviour (Správanie), Site Content (Obsah webu) a All Pages (Všetky stránky). V pravom dolnom rohu si potom môžete nastaviť porovnanie metriky k priemeru na celom webe a zistíte, ktoré stránky sú na tom dobre a ktoré majú vyšší bounce rate, ako je priemer.
Inou možnosťou, ako sa pozrieť na metriky pre skupiny stránok, je nastavenie segmentu, ktorý bude zahŕňať niektoré stránky. Táto možnosť je vhodná najmä vtedy, keď máte na webe sekciu, ktorá obsahuje viacero stránok (napríklad sekcia Služby).
Čo vám tieto metriky povedia?
Vysoký bounce rate stránok, pri ktorých to nečakáte, signalizuje, že návštevníci pravdepodobne nenašli, čo hľadali. V ďalšom kroku môžete zmeniť obsah na stránke alebo dokonca vzhľad stránky a po čase sledovať, ako sa vyvinie bounce rate. Ak sa zníži, ste na dobrej ceste, ak zvýši, zmena zrejme nebola prospešná.
Odporúčam pozrieť sa na vývoj počtu prehliadnutých stránok, ako aj na bounce rate v čase – nastavte si obdobie napríklad za posledný rok a porovnajte ho s predchádzajúcim. Zistíte tak, či s úpravami na webe idete správnym smerom.
Neexistujú „správne“ hodnoty
Uviedla som viacero metrík, ktoré je vhodné sledovať počas optimalizácie pre vyhľadávače . Bez nich nemáme konkrétne informácie, na základe ktorých by sme sa mohli rozhodnúť, či si vedieme dobre (a to nielen pri SEO) alebo nie.
Neznamená to však, že musíte sledovať všetky metriky, ktoré som uviedla. Stačí sa zamyslieť, ktoré z nich sú relevantné pre váš web a zamerať sa na tie.
Dôležité je uvedomiť si, že ani pre jednu z týchto metrík (možno okrem rýchlosti) neexistujú konkrétne správne hodnoty. Skôr ako sa pozerať na konkrétne čísla, odporúčam sledovať vývoj metrík v čase a na základe trendu usúdiť, či sa hýbete správnym smerom.
Zabudla som na niečo? Aké iné metriky poznáte a sledujete ich v Google Analytics? Dajte mi vedieť!