Basta Digital logo

Ako bola Pizza SEO na návšteve u kolegov v Rakúsku

6 min čítania
Florian Tomko
Florian Tomko

Začiatkom marca sme navštívili jednu z popredných rakúskych SEO agentúr .Kloos. Prečítajte si o tom, ako dve rozdielne cesty môžu viesť k úspechu digitálnych marketingových agentúr.  

Prečo sme išli do Viedne?

V Pizza SEO sme zaviedli minulý rok návštevy partnerských agentúr v zahraničí – partnerov z medzinárodných projektov a členov Blue Alliance. Ich cieľom je zdieľať vedomosti a procesy s agentúrami pôsobiacimi v digitálnom marketingu a súvisiacich oblastiach na iných európskych trhoch.

Ako sa ukázalo, pridanú hodnotu majú tieto výmeny pre obe strany. Minulý rok sa traja z nás vybrali na návštevu v Rumunsku, z ktorej sme si odniesli množstvo podnetných nápadov. Tentokrát sme sa ja, Florián Tomko – manažér medzinárodných projektov a naša projektová manažérka a UX špecialistka Zuzana Konečníková vybrali smerom na západ.

Agentúra .Kloos, ktorú sme navštívili, sídli vo Viedni, čo bolo pre nás ideálne z viacerých dôvodov. Prvým je to, že Viedeň sa nachádza kúsok od Bratislavy, asi hodinku cesty autom. Druhým dôvodom je to, že vďaka ich polohe v hlavnom meste krajiny sme sa dozvedeli zaujímavé informácie o rakúskom podnikateľskom prostredí.

Hlavným cieľom našej návštevy bolo zistiť, či si vieme s viedenskou agentúrou pomôcť a vzájomne si vymeniť zaujímavé know-how.

Prečo sme si vybrali .Kloos?

Príležitosť na agentúrnu výmenu vo Viedni vyplynula z úspešnej spolupráce medzi Pizza SEO a .Kloos. Dobré vzťahy medzi našimi agentúrami sa začali vďaka spoločnému klientovi. V čase, kedy sme začali spolupracovať, sme pomáhali jednému z našich hlavných klientov s expanziou na rakúsky trh. Hľadali sme kvalifikovaného partnera s nemecky hovoriacimi pracovníkmi a know-how o rakúskom trhu, aby sme nášmu klientovi zabezpečili čo najlepšie výsledky. Z našej spolupráce (ešte stále trvajúcej) môžeme jednoznačne potvrdiť, že .Kloos bola správna voľba.

Čo sme sa naučili?

Počas našej návštevy sme sa stretli s rôznymi členmi tímu z .Kloos a naše diskusie sa týkali mnohých tém – SEO, PPC, agentúrnych procesov, získavania a udržania talentov a predajných procesov. Pozrite si, čo sme si z tejto návštevy odniesli:

SEO:

O technikách a koncepcii SEO procesov sa Zuzana porozprávala s Danielom a Thomasom, aby zistila, ako sa naše prístupy líšia.

V .Kloos sa SEO projektom venujú Thomas Kloos, zakladateľ agentúry,  Daniel – SEO špecialista a Emanuel – SEO projektový manažér. Keďže Thomas má aj marketingové a obchodné povinnosti, na SEO projektoch pracujú full-time Daniel s Emanuelom. Ich filozofia spočíva v tom, že senior špecialisti s rokmi skúsenosti prinášajú klientom oveľa lepšie výsledky, ako mladí neskúsení SEO stážisti. Jedným z hlavných zameraní .Kloos v SEO projektoch sú spätné odkazy, kde razia filozofiu, že kvalita je viac ako kvantita. Ich výsledky dokazujú, že je oveľa lepšie generovať menší počet spätných odkazov z dôveryhodných zdrojov, ako generovať množstvo spätných odkazov bez konkrétnych výsledkov. Dlhoročné skúsenosti SEO špecialistov v .Kloos boli badateľné aj pri diskusii o kreatívnych spôsoboch, ako kontaktovať influencerov a ako v minulosti vytvárali online a offline PR pre svojich klientov.

Počet zamestnancov v .Kloos je diametrálne odlišný od Pizza SEO. U nás máme päť SEO špecialistov: Daniel Duriš – hlavný konzultant a SEO expert, Imrich Petro – senior SEO špecialista a tím líder, Silvia Balejčíková, Hana Feriancová a Peťo Ondko – SEO špecialisti. Okrem týchto piatich SEO expertov máme aj junior špecialistov, ktorí pomáhajú pri vykonávaní a realizácii niekoľkých SEO úloh.

Z našich dlhoročných skúseností môžeme povedať, že náš prístup má viacero výhody – učí mladších kolegov o SEO aspektoch a čo je dôležitejšie, senior SEO špecialisti majú viac času na strategické aspekty SEO projektov.

PPC:

Okrem toho, že pracujem ako manažér medzinárodných projektov našej agentúry, veľa času trávim spravovaním AdWords kampaní pre domácich aj medzinárodných klientov. Z tohto dôvodu má zaujímalo, ako v .Kloos pracuje PPC špecialistka Andrea.

Spolu s Andreou sme porovnávali spôsob reportovania a nástroje, ktoré používame na ich vytváranie. Okrem toho som využil túto príležitosť na to, aby som Andrei ukázal nástroje, ktoré používame v Pizza SEO na zlepšenie výsledkov PPC kampaní. Hlavnou témou boli skripty, ktoré denne používame a skúsenosti, ktoré s nimi máme. O niektorých z nich si môžete prečítať na našom blogu.

S Andreou sme dospeli k záveru, že naše každodenné aktivity a celkový prístup k PPC kampaniam je veľmi podobný. Stratégie reklamých kampaní oboch agentúr sú postavené na prínose senior konzultantov s dlhoročnými skúsenosťami. To zaručuje, že špecialisti majú stále na pamäti dlhodobé ciele a kladú dôraz na poskytovanie skutočných a merateľných výsledkov klientom.

Procesy:

Pokiaľ ide o firemné procesy, na veľkosti spoločnosti veľmi záleží. Inak je riadený tím 5 – 7 špecialistov v .Kloos a iné procesy si vyžaduje naša agentúra, kde pracuje viac ako 30 ľudí.

V .Kloos zvyčajne riešia problémy na krátkych stretnutiach a sú flexibilní kedykoľvek prechádzať od projektu k projektu, aby vyriešili najnaliehavejšie úlohy. Uvedomujú si však, že v prípade prijatia nových zamestnancov bude potrebné vytvoriť a implementovať predefinované procesy, avšak v tomto momente im súčasný systém procesov postačuje. Každý z nich je odborník a presne vie, čo má robiť.

V Pizza SEO sme po období veľkého nárastu počtu zamestnancov zistili, že potrebujeme nové procesy na udržanie kvality našej práce a tímovej produktivity. Vďaka novej tímovej štruktúre, ktorá je od roku 2018 ešte viac zameraná na klientov, a presne nadefinovaným procesom sme teraz schopní efektívne pracovať s väčšou zamestnaneckou základňou. Viac informácií o tom, prečo sme sa rozhodli zmeniť tímovú štruktúru, sa dočítate na našom blogu

Predaje:

V .Kloos Thomas pôsobí ako predajca služieb agentúry. Počas nášho rozhovoru o predaji a marketingu agentúry sme sa veľa rozprávali o tom, ako sa odlíšiť od konkurencie, ako pôsobiť pred potenciálnym klientom profesionálne a ako prezentovať služby tak, aby bola jasná ich vysoká pridaná hodnota. Vďaka tomu, že Thomas v oblasti nie je nováčikom, pripravuje pre klientov ponuky služieb úplne na mieru, podľa ich požiadaviek.

V Pizza SEO máme v súčasnosti štyroch ľudí, ktoré sa podieľajú na procese predaja: Andrej Salner – obchodný a marketingový riaditeľ, Patrik Barták – hlavný stratég, Filip Med – manažér predaja a ja, Florián Tomko – manažér medzinárodných projektov.

Vďaka viacerým členom tímu, ktorí sa tejto oblasti venujú, vieme využiť silné stránky každého z nich a potenciálnym klientom sa venuje ten, kto má s podobnými projektmi najviac skúseností. Zatiaľ čo Patrik a Filip sa zameriavajú na domáci trh a ponuky pre klientov na Slovensku a v Českej republike, Andrej a ja riešime medzinárodných klientov, ktorí pôsobia na anglicky, nemecky, rusky alebo francúzsky hovoriacich trhoch.

Oddych s niekoľkými pivami

Naša návšteva v .Kloos nebola samozrejme len o obchode. Večer sme po dlhom dni dorazili na prenajatý byt, osviežili sme sa a vydali sa do miestnej arabskej reštaurácie, aby sme niečo zjedli predtým, ako sa stretneme s Thomasom a Danielom na plánovanom drinku. Po chutnej večeri sme sa vybrali do baru. Pri pive boli rozhovory oveľa neformálnejšie, vďaka čomu sme mohli hovoriť aj o tom, ako byť najlepšou agentúrou na trhu, kde nájsť talentovaných potenciálnych zamestnancov alebo ako získať vysnívaných klientov.

Za mňa a Zuzku môžem napísať, že náš krátky výlet do Viedne bol úspešný a už teraz sa tešíme na možnosť navštíviť v budúcnosti ďalšiu digitálnu agentúru.

Ako sa vám páči náš formát medziagentúrnych výmen?

 

 

 

Páči sa vám tento článok?
Dostávajte nové články a dôležité novinky o marketingu v digitálnom svete priamo na mail.
Prihláste sa na odber noviniek v online marketingu
newsletter