Basta Digital logo

Google nástroj niekedy na kľúčové slová nestačí (PPC tip)

2 min čítania
Ján Laurenčík
Senior konzultant

Hľadanie, zdroj: Flickr - http://www.flickr.com/photos/jerseyjj/3126014676/in/photostream/Pred začatím optimalizácie vášho webu pre vyhľadávače alebo pred vytvorením reklamnej kampane v Google AdWords (či v inom podobnom systéme) je dobrým zvykom zanalyzovať množinu kľúčových slov, ktoré pre váš web prichádzajú do úvahy. Pri analýze kľúčových slov alebo fráz vychádzame najmä z relevancie kľúčového slova, jeho hľadanosti a konkurenčnosti. Pomáhame si  pri tom rôznymi automatizovanými nástrojmi, ktoré vypľujú čísla potrebné k rozhodnutiu.

Každý, kto sa o analýzu kľúčových slov niekedy pokúšal, určite narazil na Google Keyword Tool (aka Google AdWords Keyword Tool, Nástroj pre návrh kľúčových slov). Tento nástroj od Google pre ľubovoľné slovo alebo frázu prezradí jeho hľadanosť a konkurenčnosť.

Ak analyzujete úzko špecializované slovo alebo frázu (s predpokladaným nižším počtom vyhľadávaní), môže sa ľahko stať, že vás Google “oklame”. Jednoducho, pri málo hľadaných slovách Google v kolónke hľadanosti ukáže nulu. Príklad vidíte na nasledujúcom obrázku pre frázu “autosedacky 0-13”.

Hľadanosť kľúčovej frázy "autosedacky 0-13" podľa Google Keyword Tool

Presvedčte sa, že ste sa naozaj dobre oboznámili s produktami alebo službami webu a nevypisujete do nástroja nezmysly. :). Ak nie, urobíte dobre, keď sa na Google v takýchto prípadoch nespoľahnete! Správnosť svojho myšlienkového postupu si môžete overiť veľmi rýchlo a (prekvapivo) v ďalšom nástroji od Google. Začnite vaše slovo písať priamo do vyhľadávača Google a Google Suggest vám hneď prezradí, či také slovo pozná (pozná = je hľadané). Podobné informácie šikovne sumarizujú nástroje Ubersuggest.org alebo keywordtool.io.

Vyhľadávanie "autosedacky 0-13" v Google (Google radí)

V našom prípade (obrázok vyššie) Google poznal aj frázu “autosedacky 0-13”. Nielen poznal, táto fráza bola dokonca hľadaná. Nielen hľadaná, dokonca v kampani v Google AdWords konvertovala (po hľadaní návštevník na webe nakúpil).

Výsledky slova "autosedacky 0-13" v Google AdWords

Takéto detaily vedia ovplyvniť celkové výsledky reklamnej kampane. Veľmi špecifické kľúčové slová zväčša výborne konvertujú, pričom tieto konverzie sú často (aj kvôli tomu, že konkurencie na tieto slová zabúda) lacnejšie.

Ak chcete, aby sme pre váš biznis pripravili analýzu kľúčových slov a vyšperkovali vašu reklamnú kampaň, ozvite sa nám.

Páči sa vám tento článok?
Dostávajte nové články a dôležité novinky o marketingu v digitálnom svete priamo na mail.
Prihláste sa na odber noviniek v online marketingu
newsletter