Basta Digital logo

Monitorujte konkurenciu a zlepšite spätné odkazy pomocou nástroja Ahrefs

6 min čítania
Peter Ondko

Tvorba obsahu a budovanie spätných odkazov sú veľmi dôležitými časťami optimalizácie pre vyhľadávače. Ak chcete vyťažiť z obsahového marketingu a link buildingu čo najviac a zefektívniť si prácu, tak určite využite niektorý zo špecializovaných nástrojov. Jedným z nich je Ahrefs a v článku vám ukážem, ktoré funkcie tohto online nástroja sa oplatí používať.

V článku preberieme aj tieto témy:

  • ako zistiť existujúce spätné odkazy webu,
  • na akých pozíciách sa vo vyhľadávaní umiestňujú kľúčové slová, na ktoré je zameraná konkurencia,
  • prečo je dobré si nastaviť upozornenia na zmienky o vašej firme.

Čo je to Ahrefs?

Ahrefs je nástroj, ktorý ponúka užitočné funkcie na kontrolu spätných odkazov. Podobne ako má Google robotov, ktorí pravidelne navštevujú weby, tak má vlastných robotov aj Ahrefs. Roboti Ahrefsu denne prehľadajú obrovské množstvo stránok a vďaka tomu je možné si pozrieť väčšinu odkazov, ktoré vedú na jednotlivé weby. Ahrefs je tiež skvelým pomocníkom pri analýze kľúčových slov, keďže ponúka odhad hľadanosti a náročnosti jednotlivých slov.

Nástroj využijete najmä pri:

  • analýze spätných odkazov,
  • analýze kľúčových slov,
  • analýze konkurencie,
  • monitorovaní pozícií,
  • monitorovaní zmienok,
  • a iných činnostiach.

Ahrefs je tak vhodný nielen pre SEO špecialistov, ale aj pre všetkých online marketérov na získanie všeobecného prehľadu o webe.

Ahrefs je platený nástroj, najlacnejší program stojí $99 na mesiac. Na začiatok si ho však môžete vyskúšať na sedem dní za cenu $7.

Rýchly prehľad informácií o stránke

Po zadaní adresy sa zobrazia o nej informácie, ako počet odkazov a domén, kľúčové slová, odhad organickej návštevnosti, Ahrefs metriky (URL rating, Domain rating) a iné. Vďaka týmto informáciám získate rýchly prehľad o stave akejkoľvek webovej stránky.

Trend spätných odkazov

Ahrefs ponúka grafy, na ktorých zobrazuje vývoj počtu odkazujúcich domén a stránok. Rýchlo a jednoducho si vieme pozrieť, či sa počet odkazov dlhodobo zvyšuje alebo znižuje. Dokážeme napríklad zistiť, či naša konkurencia robí aktívne link building.

Ako možno vidieť na obrázku, od marca 2017 na web začal odkazovať väčší počet domén. Z toho môžeme usúdiť, že web pravdepodobne začal robiť aktívny link building.

Spätné odkazy

Vďaka nástroju Ahrefs si viete pozrieť detailné informácie o odkazoch akéhokoľvek webu. Okrem aktuálnych odkazov je možné pozrieť si aj stratené alebo nefunkčné odkazy. Ďalej zistíte, či ide o dofollow alebo nofollow odkazy. Samozrejmosťou je aj prehľad anchor textov (teda textov, cez ktoré sa človek môže v odkazoch prekliknúť).

Všetky tieto informácie pomáhajú pri analýze odkazového profilu a uľahčujú získavanie nových spätných odkazov. V nástroji si vieme jednoducho pozrieť odkazy rôznych webov, vyhodnotiť ich kvalitu a nájsť zaujímavé odkazové príležitosti.

Po získaní odkazu je dôležité ho občas skontrolovať, či ešte stále existuje. Niektoré odkazy po čase môžu byť odstránené (zrušenie webu, vymazanie odkazu, technický problém a iné).

Roboti Ahrefsu prehľadávajú nielen nové stránky, ale aj tie staré. Ahrefs tak dokáže zobraziť aj stratené odkazy, čo nám môže pomôcť pri kontrole.

Z tohto dôvodu Ahrefs zobrazuje dva indexy, a to Live index a Fresh index. Live index obsahuje všetky odkazy, ktoré boli počas poslednej kontroly funkčné. Fresh index obsahuje funkčné odkazy + nefunkčné odkazy, ktoré boli funkčné počas posledných 3 mesiacov.

Broken link building

Broken link building spočíva v hľadaní odkazov, ktoré vedú na nefunkčné stránky, a v ich náhrade za funkčné odkazy. Tento spôsob získavania spätných odkazov je považovaný za jednu z najlepších metód white-hat link buildingu a môžete vďaka nej získať aj veľmi kvalitné odkazy.

Nefunkčné odkazy nájdete v časti Backlink profile – Backlinks – Broken.

a) Nefunkčné odkazy smerujúce na vlastný web
Najprv odporúčam skontrolovať odkazy, ktoré smerujú na náš web. Hlavne pri prechode na nový web sa stáva, že sa mení štruktúra URL adries, a keď sa nevykoná presmerovanie, tak odkazy smerujú na nefunkčné stránky. V tomto prípade máme možnosť buď presmerovať nefunkčnú stránku, alebo kontaktovať majiteľa webu, aby opravil odkaz.

b) Nefunkčné odkazy smerujúce na iné weby
V tomto prípade je potrebné kontrolovať odkazy iných webov, najčastejšie konkurencie alebo príbuzných informačných webov. Ak nájdeme zaujímavé odkazy, tak nasleduje oslovenie majiteľa stránky, na ktorej sa odkaz nachádza. V e-maile je dobré ponúknuť pomoc s tým, že sa snažíme vylepšiť jeho web, a navrhneme náhradu alebo doplnenie nášho odkazu.

TIP: Ukončila vaša konkurencia činnosť a zrušila svoje webové stránky? Pozrite si ich odkazy a snažte sa niektoré získať pre seba!

Odkazy konkurencie

Ďalšou často využívanou metódou link buildingu je získavanie odkazov z webov, ktoré odkazujú na stránky našej konkurencie. Ak nejaký web odkazuje na viacero našich konkurentov, tak je veľká šanca, že sa nám podarí získať takisto odkaz na našu stránku.

V Ahrefse nájdeme užitočnú pomôcku – Link Intersect, pomocou ktorej si vieme výrazne skrátiť čas hľadania takýchto webov. Jednoducho zadáte adresy konkurenčných webov a takisto svojho webu. Následne sa zobrazia weby, ktoré odkazujú na našich konkurentov, ale na nás nie.

Anchor texty

Prirodzený odkazový profil by mal obsahovať rôzne texty odkazov. Pomocou Ahrefs si to viete jednoducho skontrolovať.

Kľúčové slová

Ďalšou skvelou funkcionalitou Ahrefsu je zobrazovanie pozícií kľúčových slov, na ktoré sa zameriavajú jednotlivé weby. Vďaka tomu si napríklad môžeme pozrieť, na akých pozíciách sa vo vyhľadávaní umiestňujú kľúčové slová, na ktoré je zameraná konkurencia, a zistiť približnú organickú návštevnosť.

Takéto informácie ocenia nielen SEO špecialisti, ale aj copywriteri a ostatní online marketéri. Využijú ich najmä pri analýze kľúčových slov, analýze konkurencie alebo pri tvorbe obsahu.

Analýza kľúčových slov

Analýza kľúčových slov je často prvým krokom pri začiatku optimalizácie webu pre vyhľadávače. Údaje z takejto analýzy je však možné použiť aj na rôzne iné účely. Napríklad pri tvorbe PPC reklám, písaní článkov na blog, vytváraní štruktúry a kategórií v e-shopoch, prípadne iných činnostiach. Vďaka Ahrefs je možné vylepšiť tvorbu analýzy – nájsť nové slová, zistiť ich hľadanosť alebo konkurenčnosť.

Čísla, ktoré zobrazuje Ahrefs, by sa nemali považovať za presné hodnoty. Ide o odhadované hodnoty a skôr by mali slúžiť na vzájomné porovnávanie webov.

Stránky s najvyššou organickou návštevnosťou

Chcete vedieť, ktoré stránky majú najväčšiu zásluhu na organickej návštevnosti? Aj to je možné zistiť v Ahrefs. Tieto stránky nájdete v časti Organic search – Top pages.

Medzera v obsahu

Ďalšou zaujímavou pomôckou je Content Gap, pomocou ktorej zistíte, aký obsah vám chýba na webe v porovnaní s konkurenciou. Vďaka tomu získate nápady na témy a kľúčové slová vhodné pre tvorbu nového obsahu.

Upozornenia

Súčasťou online marketingovej stratégie by malo byť aj sledovanie zmienok o firme na internete (online reputácia). Je bežné, že si potenciálni zákazníci, klienti či partneri hľadajú o vás informácie, a preto by ste mali vedieť, čo o vás nájdu.

Pravidelne by ste preto mali sledovať stránky, na ktoré používatelia môžu pridať hodnotenie vašej firmy. Môže ísť o diskusné fóra, recenzné weby, cenové porovnávače, katalógy a iné.

Pri negatívnych zmienkach je potrebné včas reagovať, aby ste si chránili svoju reputáciu (napr. odpovedaním na negatívne hodnotenie, ponúknutím zľavy pre budúci nákup a pod.).

Preto vám odporúčam pravidelne monitorovať obsah týkajúci sa vašej firmy/webu a segmentu, v ktorom pôsobíte. Ahrefs vám pomôže aj tu pri sledovaní online reputácie.

Nastaviť si môžete upozornenia na:

  • získané a stratené spätné odkazy,
  • pozície nových kľúčových slov, na ktoré sa web začal uameriavať,
  • zmienky na ľubovoľné výrazy (brand, kľúčové slovo, …).

Následne vám pravidelne budú chodiť e-maily s upozorneniami na nové zmienky, spätné odkazy alebo kľúčové slová.

Monitorovanie pozícií

Monitorovanie pozícií kľúčových slov je stále obľúbenou činnosťou mnohých SEO špecialistov a majiteľov webových stránok. Rast alebo pokles pozícií vo vyhľadávači by však nemalo byť hlavné KPI, podľa ktorého sa posudzuje SEO výkonnosť. Skôr ide o vedľajšiu činnosť, na základe ktorej vieme určiť, či robíme správne optimalizáciu webu.

Momentálne na trhu existuje viacero nástrojov, ktoré pravidelne monitorujú pozície slov vo vyhľadávačoch. Túto funkciu poskytuje aj Ahrefs.

Ako ste si mohli prečítať, tak Ahrefs je naozaj užitočným pomocníkom pre mnohých online marketérov, keďže ponúka viacero funkcií. Napríklad vám pomôže pri získavaní spätných odkazov, analýze kľúčových slov a konkurencie alebo pri monitorovaní zmienok o vašej firme. Vďaka tomu je možné na tieto činnosti používať jeden nástroj namiesto viacerých.

Používate aj vy tento nástroj alebo preferujete niektorý iný? Napíšte mi to do komentárov.

Páči sa vám tento článok?
Dostávajte nové články a dôležité novinky o marketingu v digitálnom svete priamo na mail.
SEO
int(11)
Prihláste sa na odber noviniek v online marketingu
newsletter