Začnem rovnako, ako v mojom predposlednom článku o analýze kľúčových slov: predtým, ako sa pustíme do optimalizácie pre vyhľadávače, mali by sme starostlivo vybrať skupinu kľúčových slov, na ktoré sa zameriame. Posudzujeme pritom hľadanosť a konkurenčnosť kľúčových slov. Hľadanosť nám naznačí, koľko návštev môže kľúčové slovo po úspešnej optimalizácii priniesť, konkurenčnosť prezradí, koľko môže optimalizácia trvať. Pri stredne a vysoko konkurenčných kľúčových slovách počítajte s mesiacmi práce (vlastnej alebo agentúrnej).
Zlý výber kľúčových slov by nás mohol po „odmakanom“ roku sakramentsky mrzieť. Pri dvoch relatívne rovnocenných kľúčových slovách nie je vždy jasné, ktoré z nich bude reálne prinášať zákazníkov alebo obchod. Analytické nástroje vám ukážu, koľko ľudí slovo hľadá, ale neukážu, kto to slovo hľadá. Najmä pri špecifických oblastiach, ako sú napr. B2B riešenia, atď. K tomuto článku ma inšpiroval práve potenciálny klient v jednej z týchto oblastí. Často totiž podobné kľúčové slová hľadajú ľudia, ktorí sa napríklad chcú naučiť s daným produktom pracovať, ako tí, ktorí ho zvažujú kúpiť.
Dobrým nápadom a možným riešením by bolo spýtať sa vašich zákazníkov: „Ako by ste hľadali naše služby v Googli?“. Keď použijete dostatočnú vzorku, zrejme vám výsledky pri výbere kľúčových slov pomôžu. Nie vždy je však tento postup možné zrealizovať. Navyše čelíte rizikám tejto formy výskumu: ľudia sa môžu v skutočnosti správať inak, než si myslia alebo povedia, keď sa ich pýtate.
V takom prípade vám odporúčame spustiť na zvažované kľúčové slová reklamnú kampaň vo vyhľadávaní (Google AdWords). Môžete použiť tento postup:
- Vytvorte špecifické zostavy pre jednotlivé kľúčové slová.
- K zostavám pridajte relevantné reklamy.
- Spustite kampaň.
- Nechajte bežať (v závislosti na hľadanosti) približne 1 mesiac.
- Po nazbieraní dostatočného množstva údajov preskúmajte správanie jednotlivých kľúčových slov.
Návštevníci cez jednotlivé kľúčové slová budú mať rôzne správanie (ale nemusia). Budú sa líšiť v ukazovateľoch ako:
- počet
- bounce rate
- priemerný počet navštívených stránok
- priemerný čas zotrvania na webe
- konverzná miera
Z našich skúsenosti sa líšili:
[ws_table id=“1″]
*1 pri podobnom priemernou čase trvania návštevy a podobnom bounce rate kľúčových slov
*2 rozdiel je uvedený v prospech kľúčového slová s lepšou konverznou mierou
Víťazné kľúčové slovo skóruje v štatistikách, ktoré vás v danej kampani zaujímajú. Nespoliehajte sa ale nikdy len na čísla. My sme sa, ako vidíte v tabuľke, zamerali na konverznú mieru. Samozrejme, že bez udania hľadanosti resp. klikanosti kľúčových slov nie je možné urobiť kvalifikované rozhodnutie, na ktoré kľúčové slovo sa pri optimalizácii zamerať. Ako však vidíte, veľmi podobné kľúčové slová vám môžu priniesť veľmi rozdielnu návštevnosť, v tomto prípade veľmi rozdielny predaj.