Basta Digital logo

Tri tipy pre adresnejšie reklamy v AdWords … pre vášho lenivého PPC špecialistu

6 min čítania
Monika Sedliaková
Senior PPC špecialistka

Chcete, aby boli vaše reklamy v AdWords adresnejšie, s textom viac na mieru a vždy aktuálne? Môžu obsahovať práve prebiehajúcu akciu či výpredaj, termín platnosti akcie alebo aj lokalitu predajne, v okolí ktorej sa nachádza potenciálny zákazník. Ak ste sa o to už pokúšali, mohli ste naraziť na problém najmä s udržaním platnosti akcie, termínu, percenta zľavy a podobne. Často to (po niekoľkých zlyhaniach a behu neaktuálnych reklám) končí tak, že máte radšej statické reklamy (bez akcie, termínu, percenta zľavy a pod.), ale aktuálne. Máme pre vás riešenie!

Čo sú Ad Customizers?

V slovenskom preklade “nástroje na prispôsobenie reklám” jednoducho automaticky upravia reklamu bez toho, aby ste pohli prstom. Sú to parametre, ktoré sa dynamicky vložia do reklám na vopred určené miesto (napríklad slovo, dátum, číslo či percento). Výsledná reklama vo vyhľadávaní Google teda vždy zobrazí text, ktorý je aktuálny podľa spracovania Ad Customizers.

priklady-reklam-s-ad-customizermi

Ad Customizers používajte a…

  • ušetríte čas pri tvorbe reklám, v ktorých chcete často meniť akciu alebo iný text
  • budete mať istotu, že máte reklamy s vždy aktuálnou akciou či zľavou alebo termínom
  • všetky reklamy budete mať pekne (a hlavne jednoducho) pod kontrolou
  • “upracete” si reklamy v kampaniach

K tomuto článku ma inšpirovala prednáška na konferencii AdWorld Experience 2016 v Bologni, tentokrát od nemeckého PPC špecialistu Martina Roettgerdinga, “Head of SEM” v Bloofusion Germany, ktorý porozprával o “Ad Customizeroch”.

Kde ich viete využiť?

Tip 1: Zmeňte akciu v reklame na 2 kliknutia

Máte e-shop či kamenný obchod, kde pravidelne opakujete akciu na tovar? Prípadne aspoň raz za mesiac ponúkate deň s dopravu zadarmo? Alebo meníte akciu na určitý sortiment podľa sezónnosti?

Ak áno, určite chcete tieto akcie odkomunikovať všade, kde sa dá. Ako ale robiť reklamy s takýmito akciami, keď máte vo vašom AdWords konte cca 80 reklám a nechcete pri tom stráviť celý deň? Ako odsledovať reklamy, aby v niektorých neostali staré akcie a nemiešali sa s tými aktuálnymi?

Pomocou Ad customizeru a dynamického vkladania textu do reklamy vieme vytvoriť reklamu raz a potom ju zmeniť v priebehu pár sekúnd. Napríklad, ak pravidelne meníme akciu podľa dátumu a výšky zľavy (napríklad 20% zľava len do 31. augusta), reklamy vieme upraviť veľmi jednoducho a nemusíme vytvárať stále nové a nové reklamy.

Ako na to?
V prvom rade je potrebné nahrať .csv alebo iný tabuľkový súbor, z ktorého sa dynamické atribúty budú ťahať. Toto môže niektorých inzerentov odradiť, no je to jednoduchšie, ako sa zdá. V AdWords v menu “Business data” v “Shared library” sa nachádza možnosť “Ad customizer data”.

ad-customizers-adwords

 

Následne doň treba vložiť súbor, ktorý vôbec nemusí byť vopred vyplnený. Nahrali sme .csv súbor, ktorý obsahoval 3 stĺpce “den”, “mesiac” a “zlava” a následne sme ručne-stručne pridali jednotlivé položky a vytvorili tak feed.
(Do Ad customizer data sa, samozrejme, dá nahrať aj vopred vyplnený .csv feed.)

ad-customizers-tvorba-feedu

 

Ďalšie stĺpce sa dajú jednoducho pridať pomocou pridania ďalších atribútov v možnostiach.

ad-customizers-tvorba-feedu-3

 

Feed teda vôbec nemusí obsahovať nezmyselne veľa riadkov. Stačí, keď bude obsahovať jeden, kde sa jednotlivé položky budú meniť. Akcia, ktorá 10. augusta skončí a nahradí ju akcia s nižšou zľavou, sa dá veľmi ľahko zmeniť v našom feede. Po zmene údaju vo feede sa reklama aktualizuje automaticky.

Ďalej už stačí pridať ad customizery do reklám. Aj v tomto prípade vám AdWords pomôže s nápoveďou. Ad customizery sa pridávajú do zložených zátvoriek { }, do ktorých sa vložia dynamické premenné. Tieto vám AdWords po zadaní zátvorky ponúkne sám – stačí len vybrať feed a premennú.

ad-customizers-tvorba-reklamy-1

 

Tip 2: Vytvorte jednu reklamu pre viacero produktov

Máte kamenný obchod či e-shop so stálou ponukou produktov a chceli by ste ukazovať v reklamách cenu za tieto produkty? Prípadne zobrazovať cenu na určitú skupinu produktov?

Tip 2.1: Ak máte často sa meniacu cenu na produktoch (ktorú upravujete napr. podľa sezónnosti či akcií) či e-shop s tisíckami produktov, vhodnejšie sú pre vás externé nástroje, tzv. API, ktoré vám uľahčia prácu s veľkými množstvami produktov a reklám. Využite napr. slovenský nástroj AdBoost či český ppcHIT.

Aj tu pomôže dynamické vkladanie textu do reklám. V tomto prípade stačí jedna reklama pre všetky produkty. Tie sa potom budú dynamicky vkladať do kampane podľa reklamných skupín.

Ako na to?
Opäť začíname s feedom. Podobne ako v prvom prípade, je potrebné nastaviť atribúty v .csv a následne ich nahrať do AdWords. Aj tu vieme neskôr atribúty dopĺňať. Tentokrát však do feedu pridáme aj cielenie na reklamné skupiny – Target campaign a Target Ad Group. Týmito určíme, v ktorých reklamných skupinách sa zobrazia správne atribúty v reklame.

ad-customizer-feed-priklad-1

 

Do feedu teda vyberieme také atribúty, ktoré chceme uvádzať v reklamách – názov produktu (pozor na registrované značky) a cena.
Ďalšie položky do feedu pridávame tak isto ako v prvom prípade.

Následne len vytvoríme reklamu s parametrami a jednoducho ju skopírujeme do ostatných reklamných skupín. Pozor ale na počet znakov, AdWords vám ich v náhľade neukáže, no rátajte s tým, že ich ráta. 🙂

ad-customizer-tvorba-reklamy-2

 

Tip 3: Vytvorte jednu reklamu s rôznym textom pre ľudí z odlišných krajov či miest

Máte viacero kamenných predajní? Vytvorte personalizovanú reklamu pre používateľov s odkazom na najbližšiu predajňu a upozornite na ňu nielen rozšírením, ale aj priamo v reklame!

Vďaka Ad customizeru a cieleniu podľa lokácie viete ľuďom z rôznych miest ukazovať rozličný obsah v reklame. AdWords podľa stanovenej lokácie zobrazí dynamicky vložený text v reklame ľuďom, ktorí sa nachádzajú v danom meste/kraji.

Tip 3.1: Nemáte kamenné predajne, no chceli by ste zobraziť ľuďom z Trnavy iný benefit ako obyvateľom Popradu? Napríklad, ak ľudí z Trnavy zaujíma viac to, že si produkt môžu vyzdvihnúť v Bratislave a ľudí z Popradu zaujíma viac dodanie do 2 dní, v reklamách im presne toto môžete povedať.

Ako na to?
Znova, najdôležitejší je feed. V tomto prípade je však potrebné napárovať názvy miest s presnými názvami miest podľa Google (tzv. Canonical names). Vo väčšine prípadov sa zhodujú, upraviť treba najmä kraje.
Ak však chcete v reklame použiť názov mesta a adresu prevádzky, je dobré názvy miest trocha upraviť.

Keďže v reklamách chceme upozorniť na najbližšiu prevádzku, musíme k zoznamu miest od Google pridať správne mesto, kde tú-ktorú prevádzku máme. Napríklad, ľuďom z Nových zámkov chceme ukázať adresu s Nitrou, preto vo feede musíme napárovať adresu Nové Zámky a Nitru. Ak chcete názvy miest aj vyskloňovať, (napr. chcete v reklamách použiť datív – v kom, v čom – v B. Bystrici), stačí pridať další stĺpec s datívom miest.

ad-customizers-geo-target-feed-1

 

Kompletný zoznam miest s Canonical names (pre všetky krajiny) nájdete v centre pomoci AdWords API tu.

Ďalej už len vytvoríte reklamu rovnako ako v ostatných prípadoch. Jedna pre všetky reklamné skupiny stačí. Pokiaľ však máte inú cieľovú stránku (Final URL) pre rôzne prevádzky, je potrebné vytvoriť pre každú cieľovú stránku samostatnú reklamu (Ad customizer neplatí pre Final URL).

ad-customizers-tvorba-reklamy-3

 

V “Shared library” v AdWors následne môžeme vidieť štatistiky impresií a kliknutí na dynamické premenné z jednotlivých lokalít, teda sa môžeme presne pozrieť, v akej lokalite sa zobrazila reklama s predvolenými premennými (adresou a mestom), koľko mala reklama kliknutí a aké mala CTR.

Zaujali vás Ad customizery? Tak pozor na:

Počet znakov jednotlivých položiek vo feede

  • Pri vytváraní reklamy sa do náhľadu nezapočíta počet znakov z Ad customizeru (resp. z tej-ktorej premennej) a uloží sa, akoby bol počet znakov v poriadku. O tom, že ste prekročili počet znakov, sa dozviete z následne zamietnutých reklám.
  • Vzhľadom na to, že v náhľade sa počet znakov z Ad customizeru neukáže, je dobré si vopred nahrať jednotlivé adresy do Excelu a pomocou funkcie LEN skontrolovať počet znakov.

Text reklamy

  • Keďže v slovenčine máme rôzne skloňovania, niektoré adresy alebo produkty nemusia vyzerať dobre v reklame – nebudú dávať zmysel a reklama môže vyznieť smiešne. Riešením je vopred si naplánovať, čo chceme v reklame povedať a spísať si rôzne verzie textov vopred (napríklad do Excelu) spolu s kombináciou adries/produktov. Samozrejme pritom musíme stále myslieť na počet znakov.

Alternatívnu reklamu

  • V reklamnej skupine musí okrem reklamy s Ad customizerom byť aj reklama bez Ad customizeru.

Final URL

  • Ad customizer sa nedá použiť pre Final URL a Display URL. Tieto je potrebné upravovať ručne (v AdWords alebo AdWords Editore).

Ak častejšie obmieňate akcie na webe a váš PPC-čkar (či dokonca vy sami) je zahltený neustálou tvorbou reklám, vymeňte starý systém a pustite sa do Ad customizerov.

Možno si teraz poviete, že je to zbytočná komplikácia, lebo aj tak sa všetky tieto úpravy dajú robiť v AdWords Editore pomocou Search and Replace, prípadne upraviť aj pomocou Labelov a hromadných úprav priamo v AdWords. No v takomto prípade sa vám určite stalo, že sa v konte nájde stará reklama s neaktuálnou akciou, ktorá sa pri zmenách niekde zapotrošila. A tu je práve jedna z výhod Ad customizerov – reklamy sa aktualizujú okamžite (čiže budete mať v reklamách vždy správnu akciu) a úpravy akcií zaberú pár sekúnd (a pár klikov).

Páči sa vám tento článok?
Dostávajte nové články a dôležité novinky o marketingu v digitálnom svete priamo na mail.
PPC
int(10)
Prihláste sa na odber noviniek v online marketingu
newsletter