Basta Digital logo

Stačí SEO expertovi 5 minút, aby zistil, že váš web je nanič?

4 min čítania
Daniel Duriš
Lead konzultant

Po rokoch skúseností s optimalizáciou pre vyhľadávače mi stačí otvoriť si web na pár minút a hneď viem, ako na tom web je a čo bude potrebovať. Ako to robím?

AKTUALIZOVANÉ pre rok 2018.

Pozriem si web, otvorím si jeho kód, rýchlo pozriem do hlavičky a ešte skontrolujem niekoľko ďalších výrazných znakov.

Pomocou jednoduchého vylučovania áno/nie odhalím základné problémy webu a v prípade potreby môžem ísť ďalej do hĺbky sofistikovanejšími metódami.

Chceli by ste za 5 minút zvládnuť rýchlu kontrolu aj vy? Poďme na to.

SEO expert skúma vyplazený jazyk webu
SEO expert skúma vyplazený jazyk webu

1. Aká je štruktúra webu?

Web by mal mať layout vyriešený výhradne cez CSS štýly. Dnes už je beztabuľkový layout štandardom, ale občas sa nájdu weby z minulosti, ktoré sú (alebo ich časť) robené cez tabuľky.

Najmä však kontrolujem štruktúru stránky. Využíva web aspoň základné nadpisy, zoznamy a pod.?

Kontrola

Použiť môžete tento bookmarklet, po ktorého aktivácii sa web „odlíči“ – zbaví sa štýlov:

javascript:var%20i=0;if(document.styleSheets.length>0){cs=!document.styleSheets[0].disabled;for(i=0;i<document.styleSheets.length;i++)%20document.styleSheets[i].disabled=cs;};void(cs=true);

Web by mal byť po odštýlovaní ľahko čitateľný, nadpisy by mali logicky nasledovať. Príklad: nadpisy H3 nasledujú po H2, H1 by mal byť na stránke jedenkrát (v HTML5 to môže byť raz pre každú sekciu obsahu, ale nie je to zaužívané).

2. Majú titulky a metapopisky vhodný formát?

Titulok by mal mať vhodnú štruktúru, keďže je najdôležitejší pre upútanie pozornosti vo výsledkoch vyhľadávania. Takisto používatelia používajú titulok ako orientačný bod (napr. história alebo len rozoznanie tabov prehliadača).

Metapopisky sú dôležité pre presvedčenie používateľa, aby klikol. Môžu obsahovať výzvu konať (call to action). Tiež sú vhodné pre doplnenie obsahu o kľúčové slová z hľadiska SEO.

Zahrnúť sem môžeme aj kontrolu ďalších metaúdajov, ako sú opengraph tagy pre Facebook či Twitter cards a mikroformáty poskytujúce vyhľadávačom ďalšie dáta.

Kontrola

Prejdite si tri najpoužívanejšie „šablóny“ – napr. hlavnú stránku, kategórie a detail produktu. Zamerajte sa na to, či titulky a popisky majú rovnaký formát a neopakujú sa.

Využitie mikroformátov a správne nastavenie overíte cez https://developers.google.com/structured-data/testing-tool/.

3. Funkčné robots.txt a sitemap.xml?

Súbor robots.txt hovorí vyhľadávačom, čo majú a čo nemôžu indexovať. Sitemap.xml navyše podáva indexovacím robotom pomocnú ruku pri veľkých weboch s množstvom obsahu. Funkčnosť oboch je preto základnou požiadavkou.

Kontrola

Overte existenciu súborov na adresách nazovdomeny.tld/robots.txt a nazovdomeny.tld/sitemap.xml (sitemap.xml môže byť nazvaná aj inak, ale toto je najčastejšie umiestnenie).

4. Ako rýchlo sa web načíta?

Rýchlosť webu je významný faktor ovplyvňujúci pozície. Ak sa web načítava „neprirodzene“ dlho, je to problém.

Medzi faktory ovplyvňujúce dĺžku naťahovania webu patria aj inline Javascript či CSS štýly. Z hľadiska cacheovania je lepšie mať všetky skripty a štýly ťahané ako externé súbory.

Kontrola

Okrem dlhodobých štatistík v Google Analytics môžete na overenie rýchlosti skúsiť nástroj https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/.

5. Je web responzívny?

Mať web responzívny pre mobily je už dnes štandardom. Za kontrolu však stále stojí to, ako sa web zobrazí na rôznych mobilných zariadeniach.

Okrem týchto bodov vám môže veľa napovedať aj informačná architektúra webu (interpretovateľná zo štruktúry menu), veľkosť písma (časy 12px sú dávno preč) alebo kvalita fotiek (optimálne väčšie rozmery prispôsobujúce sa menším obrazovkám).

Kontrola

Responzívnosť overíte jednoducho cez zmenšenie (zúženie) okna prehliadača. Web by mal byť v každom momente ľahko čitateľný, jednotlivé prvky by sa nemali prekrývať. V úzkom okne (mobil) by menu nemalo zaberať celú obrazovku. Odporúčam doplnkové overenie na reálnom mobilnom zariadení.

6. Je web pripravený na GDPR?

Aj keď to úplne nespadá pod SEO, smernica GDPR od mája 2018 zasahuje všetkých v online. Skontrolujte si vašu pripravenosť tým, či dostatočne jasne uvádzate, ako budú dáta z formulárov využité. Ak máte nasadenú pokročilú analytiku vrátane personalizácie a remarketingu, potrebujete na tieto explicitné súhlasy návštevníkov.

Kontrola

Zamerajte sa na stránky s formulárom, kde má byť informácia o použití zadaných údajov napísaná v „jednoduchom jazyku“. Pre analytiku si žiadajte súhlasy v momente, keď dochádza k potenciálnej personalizácii obsahu alebo pridaní do remarketingových publík.

Bonus: 7. Ako vyzerá web v Google?

Web by mal byť jednoducho nájditeľný vo výsledkoch vyhľadávania Google. Môžete si overiť, či sa dá web nájsť na svoj názov/značku (ak nemá prvú pozíciu, niekde je chyba) a tiež jedno-dve súvisiace slová ako názvy kategórie či produktu.

Kontrola

Vo vyhľadávači Google najprv hľadajte názov webu/značku a následne tiež vybrané kľúčové slová. Pozrite sa nielen na pozíciu webu, ale aj relevanciu titulku či zobrazeného popisku.

Päť minút ubehlo

Teraz musíme rozhodnúť čo ďalej. Ak sú problematické iba niektoré z uvedených bodov, väčšinou je jednoduché opraviť ich a optimalizovať tak web. V prípade nevyhovujúceho obsahu je ho najlepšie prepísať či napísať nanovo, mysliac už aj na vhodné nadpisy a podnadpisy podložené analýzou kľúčových slov. Ak má však web problémy vo väčšine bodov, napr. nie je responzívny, má zastaraný dizajn a nespĺňa požiadavky na dobrú štruktúru, odporučenie bude radšej web komplet prepracovať.

Páči sa vám tento obsah?
Dostávajte nový obsah a dôležité novinky o marketingu v digitálnom svete priamo na mail.
SEO
int(11)
Prihláste sa na odber noviniek v online marketingu
newsletter