Niekedy nás oslovia záujemcovia o SEO služby, ktorých web donedávna dobre slúžil a zrazu je návštevnosť nízka a objednávky nechodia. Niekedy za to môže “iba” prechod na nový web, inokedy sa web prepadol po aktualizácii algoritmu Google. A častokrát rýchla pomoc neexistuje – môže trvať týždne až mesiace, kým sa web znova presadí v organickom vyhľadávaní Google. Popisujem základné problematické stavy webu a to, ako sa z nich dostať.
Indexácia a pozície
Je web indexovaný? Ak web existuje dlhšie, má očakávané pozície v prvej tridsiatke, t.j. je maximálne na tretej strane výsledkov na kľúčové slová s ním spojené.
Ak web nie je indexovaný, návod na odstránenie problému hľadajte v ďalších tipoch.
Viditeľnosť v Google
Výsledky v Google nevyzerajú dobre, titulky sú neatraktívne a popisy odrezané troma bodkami? Neatraktívny vzhľad vo výsledkoch vyhľadávania skôr návštevníkov odradí a budete mať nižšiu mieru prekliku a tým aj nižšiu návštevnosť.
Zjednoťte titulky na webe, zahrňte do nich značku, limitujte ich dĺžku do cca 55 znakov. Pre META popisky použite zaujímavý text a nepresiahnite dĺžku 155 znakov.
Rýchlosť webu
Naťahuje sa váš web ako žuvačka na slnku? A čo tak skúška načítania cez pomalé mobilné pripojenie.
Rýchlosť je jeden z hlavných faktorov použiteľnosti webu a tiež hodnotenia Google. Optimálny web by sa mal načítať najneskôr do 3 sekúnd, keďže potom prudko stúpa odchodovosť a návštevníci to radšej skúsia u vašej konkurencie.
Zrýchlite odozvu servera na maximálne desiatky milisekúnd, zobrazujte prvý viditeľný obsah už okolo prvej sekundy.
Chybové kódy
Search Console vám ukazuje report s chybovými stránkami. Sú to náhodné preklepy alebo stránky, ktoré kedysi existovali, ale neboli presmerované?
Dáva váš server Google falošné 404 stránky, t.j. chybové stránky s kódom 200, že je všetko v poriadku? Máte problém s používaným CMS alebo nastavením hostingu. Vidíte tam aj kódy 5xx? Môže to poukazovať aj na problém s hostingom.
Informácie nájdete aj v nápovede Google.
Migrácia na nový web
Máte nový web a ste naňho veľmi hrdý/hrdá? Že ste ho pripravovali dlho a máte na ňom najnovšie efekty a ešte aj rýchlosť na mobile je super? Akurát, že ste stratili všetky pozície v Google a teraz ich môžete prácne získavať odznova.
Prečo to tak je? Web developeri zabudli zobrať do úvahy existujúcu štruktúru URL adries starého webu, prípadne ju zachovať a ak to nie je možné, tak presmerovať.
Zachráňte, čo sa ešte dá, zavedením presmerovaní zo starých na nové URL. Prečítajte si náš návod k migrácii webu a presmerovaniam.
Zakázaný obsah
Že sa vám neindexuje celý alebo časť webu a Google zobrazuje pri výsledkoch takýto text?
Tak máte v robots.txt zakázané aj to, čo ste nechceli alebo vám developeri zabudli prepnúť CMS do stavu, aby sa obsah v Google indexoval.
Definujte robots.txt tak, aby nezakazoval žiaden obsah. Až následne zakážte prípadnú administráciu, košík a podobné stránky. Tiež si preverte, či nemáte niekde v HTML zabudnutú inštrukciu noindex (príp. aj nofollow).
Niektoré stránky bez pozícií
Neindexuje všetky URL na webe a pritom majú unikátny obsah? Pri zložitejších weboch je aktualizovaná sitemapa výbornou pomôckou pre Google, aby našiel a zaindexoval všetky stránky, ktoré na webe existujú.
Zabezpečte, aby sa v sitemape nachádzali všetky URL na webe.
Nezabezpečený web alebo chybný certifikát
Ešte stále ste na HTTP alebo máte podozrivý, vlastný certifikát? Okrem veľmi miernej straty bodov v Google je používateľský zážitok výrazne horší. Dokonca až tak, že vám prestanú používatelia dôverovať a web opustia. Veď varovanie prehliadača o nezabezpečenom obsahu či odosielaných údajoch vo formulároch, môže naozaj vystrašiť.
Prečítajte si návod k bezbolestnému prechodu na HTTPS.
Mix jazykov
Sú vaše texty vo viacerých jazykoch na rovnakej doméne? Mení sa vám výberom jazyka na webe obsah, ale URL ostane rovnaká pre všetky jazyky?
Google bude mať problém priradiť ten správny jazyk vášmu webu, a tak môžete prichádzať o pozície alebo sa váš web nebude vôbec ľuďom v danom jazyku zobrazovať. Pre URL platí, že obsah v každom jazyku by mal mať priradenú vlastnú URL (podadresár, subdoménu alebo aspoň parameter).
Pozrite si odporúčania pre správne nastavenie indikácie jazyka – inštrukcie hreflang.
Duplicitný obsah
Máte totožné texty na viacerých stránkach. Alebo ste dokonca iba prebrali popisky od konkurentov či z katalógu vášho dodávateľa? Je pravdepodobné, že dobré pozície nikdy nezískate. V horšom prípade získate akurát tak penalizáciu za duplicitný obsah.
Pracujte na unikátnom obsahu (vrátane fotiek, videa a pod.), ktorý vás odlíši od konkurencie.
URL adresy a stránkovanie
Existujú na webe rôzne duplicity vznikajúce napr. z vyhľadávania či filtrovania? Google zobrazuje nesprávnu stránku kategórie s filtrami?
Sú pri stránkovaní jasne označené súvisiace (predchádzajúca / nasledujúca) stránky? Síce je to iba pomôcka pre indexovacie roboty ako Google, ale najmä pri zložitejších weboch to môže podporiť indexáciu a previazanosť obsahu.
Odkazujte cez rel=canonical na pôvodnú stránku, ktorú chcete zaindexovať. V prípade dlhších súvisiacich zoznamov (napr. výpis produktov) rozdelených na viacerých stránkach nezabudnite na previazanie cez rel=prev/next.
Externé feedy pre eshopy
Máte e-shop, pracne vytvárate vlastné popisky produktov, ktoré ešte predtým sami odskúšate? A potom túto tvrdú prácu jednoducho zahodíte tak, že poskytnete tento unikátny obsah agregátorom a porovnávačom cien? Nerobte si zle.
Obsah vo feedoch pre porovnávače odovzdávajte iba v pár vetách alebo ho pregenerujte podľa šablóny nanovo. Vyhnete sa tak duplicitám na externých weboch, ktoré vás potom dokonca môžu predbehnúť vo výsledkoch vyhľadávania Google.
Prehnaná optimalizácia
Roboticky opakujete tie isté kľúčové slová dookola (veď sú veľmi hľadané) v titulku, nadpisoch a ešte niekoľkokrát v bežnom texte? Roboti vás napriek tomu, že sa im snažíte podobať, radi mať nebudú. Za to algoritmus od Google si na vašom obsahu pochutná – rovno smerom do spamu.
Spravte si aspoň základnú analýzu kľúčových slov, prípadne použite synonymický slovník. Pracujte najmä s prirodzeným textom tak, aby sa váš obsah dobre čítal a návštevníci neodchádzali späť na vyhľadávanie.
Divná štruktúra
Je váš web v divnej štruktúre, z menu odkazujte na kontakt niekam a z pätičky inam? Existuje viacero navzájom previazaných stránok a odkazujú na seba nelogicky a zmätene? Okrem toho, že Google nebudete vedieť správne prioritizovať obsah, stratia sa aj vaši návštevníci.
Ujasnite si hierarchiu obsahu na webe a zaraďte ho do štruktúry, ktorá je jasná a prehľadná. Najmä však prispôsobte odkazy v navigácii tak, aby kopírovali túto štruktúru.
Prepojenie obsahu
Máte množstvo zaujímavého obsahu, ale neumiestňuje sa? Návštevníci na webe vydržia krátko a ignorujú ďalší súvisiace texty? A ste si istí, že je obsah rozumne prepojený?
Z existujúcich (nových) textov odkazujte cez relevantné kľúčové slová na súvisiaci, starší obsah. A tiež aj naopak – tam, kde to dáva zmysel.
Priveľa interných odkazov
Sú vaša pätička či hlavné menu dlhšie ako hlavný, unikátny obsah na stránke? Niekde ste spravili chybu. Návštevníci ani Google nepotrebujú vidieť kompletnú štruktúru webu na každej stránke.
Obmedzte počet odchádzajúcich odkazov na každej stránke, špecificky v navigačných prvkoch. Namiesto neho doplňte vyhľadávanie alebo filtrovanie.
Spam so štruktúrovanými dátami
Na web vám síce chodí málokto, ale hlavne, že máte všade 5 hviezdičiek hodnotenia pri výsledkoch? Robte to tak ešte chvíľku a skončíte niekde v koši, ktorý má Google vyhradený pre spam.
Štruktúrované dáta používajte iba tam, kde naozaj dáta existujú. Hviezdičky hodnotenia využívajte iba na popis existujúcich hodnotení od návštevníkov, nie umelé tapetovanie výsledkov vyhľadávania.
Neaktuálne lokálne výsledky
Vaši (potenciálni) zákazníci sa vám snažia dovolať a odpoveďou je im ha-la-lí (pozor, nemá nič spoločné s halalom)? Otváracie hodiny chýbajú a fotky máte ešte spred rekonštrukcie priestorov? V horšom prípade na Google mapách neexistujete vôbec a ľudia chodia inam.
Vaše lokálne výsledky sú vašou vizitkou. Od pekných fotiek, cez aktuálne otváracie hodiny či odpovedanie na otázky návštevníkov. A nezabúdajte na dobré hodnotenie – mnohí turisti si už dnes vyberajú iba na základe neho.
Prečítajte si viac o fungujúcom nastavení lokálnych výsledkov.
Profil spätných odkazov
Je web úplne nový a nemáte žiadne spätné odkazy? Alebo naopak existujete už dlho, ale vaše spätné odkazy sú výhradne z pochybných katalógov či PR článkov, kde sa ešte popri vašom auto servise spomínajú aj podprsenky a tlač vizitiek? (žiaľ, skutočný príbeh) Kvalitné spätné odkazy sú stále dôležitým faktorom v Google a dobré pozície bez nich získate iba ťažko.
Budujte si prirodzený mix spätných odkazov – využite vašich partnerov, sponzoring, tlačové správy, ale najmä kvalitný obsah, ktorý odkazy sám priťahuje ako testy, video, interaktívne prehľady, kalkulačky či podobné obľúbené aplikácie.
Nefunkčné spätné odkazy
Že váš web (doména) pamätá ešte dial up? A čo tie desiatky starých odkazov z iných webov, ktoré dnes smerujú na u vás neexistujúce (404) stránky? Nie je škoda prichádzať o týchto návštevníkov?
Pozrite si prehľad chybových stránok v Search Console a vašej webovej analytike a presmerujte tieto stránky na príbuzný obsah na webe. Zabezpečíte tým spokojných návštevníkov a tiež mierne pomôžete pozíciám.
Penalizácie
Tak dlho ste chodili s optimalizačným krčahom po vodu, až vám ho Google aktualizácia rozbila? Automatická penalizácia väčšinou znamená, že ste (neúmyselne či úmyselne) porušili niektoré z pravidiel a pomôcť vám môžu tipy vyššie. Manuálna penalizácia znamená závažné porušenie pravidiel Google, zväčša úmyselnou snahou o spamovanie alebo inými technikami, cez ktoré ste sa pokúsili vyhľadávač oklamať.
Tu už všeobecné odporúčanie neexistuje, iba ak web komplet vyčistiť a následne požiadať o nové zhodnotenie cez “Request review” v Search Console.
Možností, prečo sa web neumiestňuje na vysnívané kľúčové slová je zvyčajne viac a ide o ich kombináciu. Verím, že vám tento článok pomôže zlepšiť stav vášho webu a zachrániť aspoň časť návštevnosti, o ktorú ste prišli. Nezabudnite vyhodnotiť zmeny v SEO, ktoré na webe urobíte.