Basta Digital logo

Veľa príjemných prekvapení v roku 2013!

4 min čítania
Andrej Salner
Senior konzultant
Remarketing – reklama zacielená na minulých návštevníkov webu – zvykne byť veľmi účinná. Marketéri ju najčastejšie používajú v Google Ads a na Facebooku, oplatí sa však skúsiť aj iné kanály. V článku vám ukážem možnosti pre remarketing na Slovensku a najefektívnejšie kanály pre dosiahnutie konkrétnych cieľov.

Priatelia, v Pizza SEO máme za sebou rok na húsenicovej dráhe – miestami to triaslo, miestami sme sa báli, ale jazda nám priniesla množstvo radosti. Je čas na krátku bilanciu toho, aký bol pre Pizza SEO rok 2012 a čo nás čaká v novom roku 2013 (ak vás zaujímajú podobné bilancie na blogu z predošlých rokov, nájdete ich za rok 2011 a za rok 2010).

Super klienti

Najviac nás tešila práca s dobrými klientami. Máme skupinu klientov, s ktorými robíme kontinuálne niekoľko rokov. Realizujeme pre nich komplexné SEO a pomáhame budovať stále silnejšiu viditeľnosť na webe.

Dobre sa nám robilo s viacerými eshopmi – tí si vedia naše výsledky rýchlo odmerať a neboja sa intenzívnejšej spolupráce, keď vidia efekt.

Spokojnosť na oboch stranách sme videli aj pri projektoch v cestovnom ruchu – máme niekoľko hotelových klientov (na Slovensku i v Rakúsku), veľa sa na realizovaných zakázkach učíme a prinášame z webu viac rezervácií (aj vďaka skúsenostiam našich senior konzultantov v projektoch BratislavaHotels.com).

Ďalšia vertikála, kde sme mali možnosť robiť so špičkovými ľuďmi a na veľmi zaujímavých projektoch sú banky a celkovo finančné inštitúcie. V tejto oblasti nás čakajú ďalšie výzvy a príležitosti: začiatkom nového roka máme naplánované testovanie použiteľnosti a SEO pre vracajúcich sa aj nových partnerov.

Tešíme sa aj produktívnym partnerstvám s viacerými reklamnými agentúrami, digitálnymi agentúrami, PR agentúrami a web developermi, ktorým pomáhame so SEO na klientských projektoch.

Radili sme formálne aj neformálne viacerým neziskovým organizáciám a projektom od Pontisu cez Cyklokoalíciu, OdkazPreStarostu.sk alebo Labanov ateliér.

Silnejší tím

Rok 2012 bol ohromný z hľadiska ľudí. Narástli sme v číslach a máme najväčší tím v šesť a pol ročnej histórií. K doterajším dvom senior konzultantom sa od Nového roka pridáva aj Ján Laurenčík. Jano robí v Pizza SEO od roku 2007, má skúsenosti s prácou pre desiatky klientov ako konzultant na SEO a internetovú reklamu, ako aj na vlastných webových projektoch.

Dôležitým členom tímu je junior konzultant Stano Kukučka. V roku 2012 získal ďalšie cenné skúsenosti s viacerými aspektmi SEO, zapájal sa do strategických projektov a je kľúčovým kontaktom pre časť slovenských klientov.

Dvaja naši bývalí stážisti, študenti FMK UCM Monika Sedliaková a Michal Majerník sa stali pevnými členmi Pizza SEO – po skončení stáže nastúpili na pozície online marketing asistentov. Ku koncu roka k ním pribudli Patrik Barták, ktorý sa zameriava na sociálne siete, Kristína Karabínošová, nová copywriterka a Katka Tomková, ktorá robí pre klientov v nemeckom a ruskom jazyku.

Kubo Cambel, tiež študent FMK UCM a náš stážista, doplnil kolektív. Pomáha s prácou pre klientov a odvádza výbornú robotu.

Do mája s nami pracoval aj náš bývalý stážista a neskôr junior konzultant Juro Horný, ktorý odišiel do agentúry Triad. Ďuro bol pre Pizza SEO prínosom a veríme, že naše pracovné cesty sa ešte niekedy skrížia.

Úspechy a výzvy na 2013

Podarilo sa nám posilniť si expertízu a procesy vo viacerých oblastiach online marketingu. Rozšírili sme tím certifikovaných AdWords špecialistov, realizovali pre klienta fokusovú skupinu a robili na použiteľnosti online aplikácií pre banky a iných sofistikovaných klientov. Z hľadiska jazykových kapacít máme popri slovenčine a angličtine interné kapacity v nemčine, ruštine a maďarčine.

V roku 2012 sme spustili aj dlho avizovaný nový web Pizza SEO – s novou grafikou, funkcionalitou a čiastočne aj obsahom. Ďakujeme za pozitívne ohlasy a nemenej si ceníme kritiku.

Aké sú výzvy pre Pizza SEO v roku 2013? Ciele sa nemenia – chceme čo najlepšie slúžiť súčasným klientom. Zároveň chceme rásť a zvládnuť to tak, aby kvantita nebola na úkor kvality. “Malosť” či “butikovosť” vnímame ako našu konkurenčnú výhodu – každý náš klient je v kontakte aspoň s jedným zo senior konzultantov a stratégiu vždy tvoríme v širšom tíme.

V roku 2013 nás čaká kľúčová práca na reportingu klientom. Potrebujeme sa naučiť komunikovať ešte stručnejšie a poskytovať prehľadné údaje v podobe priamo použiteľnej pre rozhodovanie klienta.

Posilniť chceme aj naše kapacity v sociálnych médiách – popri tvorbe originálnych a účinných stratégií chceme lepšie využívať nástroje na správu väčších profilov a na efektívnejšie reportovanie výsledkov.

Chceme byť viditeľnejší a prístupnejší pre klientov a potenciálnych klientov – chodiť počúvať i prispievať na podujatia a blogovať a publikovať s reálnou pridanou hodnotou. Náš slovenský blog, Facebook i Twitter v roku 2012 v porovnaní s predošlým rokom žili. Trochu sme si zaexperimentovali a ak sa aj náhodou niečo nevydarilo, veľa sme sa pritom naučili.

Máme rozbhenuté tri “špeciálne projekty” – vlastné weby a aplikácie. Poučení minulosťou nechceme nič sľubovať, pokým dosiahneme aspoň beta stav, ale dúfame, že už v prvom polroku budeme vedieť ukázať viac.

Nedávno nám pribudla nová kancelária a ešte jedno sťahovanie (respektíve presuny medzi miestnosťami v našich existujúcich priestoroch na Gajovej 4) nás v prvom polroku 2013 čaká. Získali sme tým vlastné zasadacie priestory, ktoré budú, veríme, pohostinnejšie a pohodlnejšie pre klientov, ktorí k nám chodia osobne. Tí tiež určite ocenia chutné ristretto z nového stroja na kávu.

Ďakujeme všetkým klientom, kolegom i priateľom za spoluprácu v roku 2012 a prajeme všetkým veľa príjemných prekvapení v roku 2013 (tu je odkaz naše PF-ko). Ak nás a našu prácu ešte nepoznáte, veríme, že nám dáte príležitosť príjemne vás prekvapiť v roku 2013.

Páči sa vám tento článok?
Dostávajte nové články a dôležité novinky o marketingu v digitálnom svete priamo na mail.
Prihláste sa na odber noviniek v online marketingu
newsletter