Basta Digital logo

10 zaujímavostí z Newsfeed Day, ktoré vám pomôžu k efektívnejšej reklame na Facebooku

5 min čítania
Barbora Remeňová
PPC špecialistka
Čo funguje na Facebooku veľkým e-shopom, ako na influencer marketing či na čo myslieť pri expanzii do Maďarska? V apríli sme čerpali inšpiráciu na konferencii Newsfeed Day v Prahe - jedinej konferencii v Českej republike, zameranej na výkonnostný Facebook marketing. Prinášame vám z nej 10 najzaujímavejších poznatkov.

1. Instagram stories sú budúcnosť, ale musíte im prispôsobiť aj kreatívu

Cena za reklamu na Facebooku sa stále zvyšuje. Reklamnú plochu preberajú stories – majú až 2,5-krát nižšiu cenu za tisíc zobrazení ako reklamy v newsfeede.

Z pohľadu miery konverzie to pri stories až také ružové nie je. Najmä, ak vyzerajú príliš reklamne a nie sú prispôsobené obsahom aj formátom – ľudia hneď vidia, že to je reklama a preskočia ju.

Využívajte v stories video, carousel ads for stories (3 za sebou idúce stories – fotky/videá), dbajte na rýchly nástup toho, čo chcete povedať (čas na zaujatie máte len cca 1,7 sekundy). Využívajte stickers, emoji, “swipe up” funkciu a iné fičúry, aby reklama pôsobila čo najviac “nereklamne”.

Správne využitie Instagram Stories

2. Použite stories na začiatku “lievika”

Reklamy v stories nie sú úplne konverzné. Skúste využiť video reklamu v stories na vytvorenie “warm” publika, ktoré urobí konverziu neskôr, z iného formátu.

Ako na to? Z tých, ktorí videli video reklamu v stories, si vytvorte tzv. “vlastné publikum” a na toto publikum následne cieľte reklamné formáty s vyššou mierou konverzie- napríklad produktový carousel.

3. Nie je všetko krásne, čo predáva – testujte reklamy a vyhodnocujte úspešnosť

Nedajte na svoj pocit z obrázku reklamy, ale testujte. Niekedy funguje to, čo by ste nikdy nepovedali.

Typickým príkladom je značka Bonami, ktorá má v ponuke rôzne, často bizarné produkty. Pri testovaní kreatív zistili, že práve tie prinášali konverzie, a luxusné fotky, naopak, ciele neplnili.

Ukážky obrázkov reklám e-shopu Bonami

4. Plánujete expanziu na zahraničný trh? Plánujte aj s rodákmi

Žiadna prekladateľská agentúra vám texty na web či do reklám nepreloží tak prirodzene, ako ten, kto tam žije a pozná všetky nuansy danej krajiny.

Napríklad v Maďarsku nerozumeli, že za registráciu dostanú kredity využiteľné v eshope. Po preformulovaní slova kredity na vernostné body (v Maďarsku vo veľkej miere využívajú vernostné systémy) už bolo všetko jasné.

Zaujímavosťou tiež je, že v Maďarsku chcú nájsť všetky benefity produktu priamo v texte reklamy, bez zbytočného preklikávania sa na webstránku. Rodák z danej krajiny tak nielen prirodzene naformuluje texty, ale lepšie rozumie aj zvyklostiam, spôsobu života v danej krajine či potrebám obyvateľov.

5. Facebook v Maďarsku majú radi všetci! Vrátane ľudí nad 50

Vedeli ste, že Facebook v Maďarsku nemá zo sociálnych sietí žiadnu konkurenciu a nájdete tam naozaj početne zastúpenú aj vekovú skupinu 50+? Facebook kampane v Maďarsku sú určite trefa do čierneho.

Vekové zastúpenie používateľov Facebooku v Maďarsku a v Rumunsku

Páči sa vám tento článok?
Dostávajte nové články a dôležité novinky o marketingu v digitálnom svete priamo na mail.

6. Nezmenšujte už malú cieľovú skupinu a nastavte celkový rozpočet

Daniel Dedek z agentúry Pepermint odporúča neobmedzovať už beztak úzke cieľové skupiny. Napríklad pri cielení Facebook reklamy na Prahu a Plzeň malo cielenie len na základe demografie o 15 % lepšiu cenu za konverziu, ako keď toto publikum obmedzili ešte záujmami.

Ak chcete z kampane čo najviac konverzií, rovnako neodporúča pri úzkej cieľovej skupine nastaviť manuálnu cenovú ponuku (bid) a takto ju tiež obmedziť. Čím menej totiž Facebook obmedzíme, tým lepšie dokáže využívať automatizáciu a prinášať výsledky.

Posledným odporúčaním v nastavení adsetu je nastaviť “celkový rozpočet” a nie “denný rozpočet”. Je to efektívnejšie, pretože napríklad cez víkend sa nemusí kampani až tak dobre dariť. Facebook tak cez víkend minie menej a v pracovné dni, kedy je kampaň výkonnejšia, minie z rozpočtu viac.

Samozrejme, každá kampaň je iná a s iným cieľom, preto by sme sa mali aj na nastavenie každej kampane pozerať individuálne.

Ako na kampane s úzkymi cieľovými skupinami

7. Pozitívny feedback predáva

Pozitívne skúsenosti so značkou ako reakcie pod reklamou môžu byť veľmi prospešné – zvyšujú dôveryhodnosť a pomáhajú získavať nových zákazníkov. Navyše, keď Facebook vidí, že reklama je klikaná, komentovaná a zdieľaná, zvyšuje jej “rank”, a tým znižuje cenu.

Reklama s pozitívnymi reakciami v agentúre Pepermint tak dosiahla až o 39 % lepšiu cenu za konverziu ako tie bez reakcií. Preto ak niekto komentuje vaše reklamy, nenechávajte tieto komentáre bez povšimnutia, ale čo najskôr a v slušnosti na ne v mene značky odpovedajte. Práve váš záujem môže podnietiť aj iných vyjadriť svoju skúsenosť so značkou.

8. Nezabúdajte merať aj offline konverzie

Napríklad pri Lead Ads kampaniach sa často pozerá a vyhodnocuje len počet leadov a cena za lead. Nepozerá sa ďalej, či tie leady boli naozaj relevantné, aká bola ich kvalita, či si z nich niekto produkt alebo službu aj naozaj objednal.

Jan Pátek odporúčal merať konverzie až do reálneho konca nákupného procesu a offline konverzie nahrávať späť do Facebooku, aby sme ich vedeli spárovať s kampaňou, a tak lepšie vyhodnotiť.

Môžeme tak urobiť manuálne cez Business Manager prostredníctvom CSV súboru alebo hashované dáta nahrať cez API. Transakcia (offline konverzia) musí byť nahraná maximálne 90 dní po interakcii s reklamou. Napríklad pri eshope tak budeme vedieť, koľko objednávok z reklám bolo zaplatených na pobočke alebo z koľkých rezervácii z reklám boli aj objednávky.

9. Pri HR kampaniach sa oplatí vyskúšať Lead Ads

Jaroslav Slavičinský sa podelil o zaujímavosti, ktoré zistil pri náborovej kampani pre klienta Metlife. Testovali viaceré druhy kreatív aj reklamných formátov na Facebooku a LinkedIne (Facebook Lead Ads, Linkedin Lead Ads, Facebook Jobs, Linkedin Jobs a na získanie publika, na ktoré ďalej cielili Lead ad kampane, využili aj Instant Experience a videá v Instagram Stories).

Tiež testovali viaceré cieľové skupiny – mamičky na materskej, mladí hľadajúci prvú prácu, oteckovia, ktorí chcú vyšší príjem. Cieľom kampaní bolo získať čo najviac leadov (formulárov so záujmom o prácu) za čo najnižšiu cenu.

Čo zistili?

  • Statické formáty reklám fungovali lepšie ako videá (videá odvádzali pozornosť).
  • Facebook bol efektívnejší ako Linkedin.
  • Facebook Lead Ad kampane boli výkonnejšie ako Facebook Jobs.
  • Mamičky na materskej boli najlepšou cieľovou skupinou – priniesli najviac konverzií za najlepšie ceny.
  • Zaujímavosťou tiež je, že benefity v reklame neboli pre ľudí také zaujímavé ako výška platu. Konkrétna ponuka platu v reklame spôsobila, že tento typ reklamy dosiahol až o 60 % nižšiu cenu za lead (vyplnenie formuláru) ako reklamy s pracovnými benefitmi.

Samozrejme, každému môže fungovať niečo iné, a preto aj on opäť poukázal na testovanie, optimalizovanie a používanie toho, čo vám funguje najlepšie.

Porovnanie Facebook vs. Linkedin reklám

10. Kampaň s influencerom nenosí konverzie priamo, ale…

Martin Paukrt z Footshopu priblížil ich spoluprácu s influencermi z rôznych krajín. Od kampane s influencermi mnohí marketéri očakávajú enormný nárast objednávok, no po kampani bývajú sklamaní. Martin ukázal, že ani im influenceri neprinášajú priamo veľa objednávok (vyhodnocujú to vďaka zľavovému kódu, ktorý dajú influencerovi na spropagovanie). Veľmi im však pomáhajú z dlhodobého hľadiska pri budovaní značky.

Vďaka spolupráci s nimi sa zvyšuje návštevnosť eshopu a objednávky prichádzajúce priamo po zadaní footshop.cz do vyhľadávača, zvyšuje sa vyhľadávanosť značky či návštevnosť a objednávky z PPC brandovej kampane vo vyhľadávaní Google.

Nemali by sme teda pozerať len na priame konverzie z Youtube či Instagram spolupráce s influencerom, ale na celkový vplyv na značku a vyhodnocovať aktivity čo najviac do hĺbky.

A ako si vyberajú influencerov? Dôležité je, aby mal pozitívny vzťah k značke, aby reprezentoval jej hodnoty. Spolupráci nechávajú “voľnú ruku”, aby výstup influencera bol čo najautentickejší, a v 90 % prípadoch dokonca fungujú na tzv. “bartrovej spolupráci”.

Spolupráca Footshopu s influencermi

Ktorý poznatok z konferencie Newsfeed Day vás zaujal najviac? Ak vás zaujímajú zhrnutia zaujímavostí zo skvelých konferencií, odoberajte nové články z nášho blogu cez newsletter.

Páči sa vám tento článok?
Dostávajte nové články a dôležité novinky o marketingu v digitálnom svete priamo na mail.
PPC
int(10)
Social media
int(12)
Prihláste sa na odber noviniek v online marketingu
newsletter