Basta Digital logo

SEO tipy pre rok 2019

6 min čítania
Daniel Duriš
Lead konzultant
Aj v roku 2019 je prínosné mať dobrú viditeľnosť v organických výsledkoch Google. Na aké aktivity sa potrebujete zamerať, aby bol váš web nájditeľný na súvisiace kľúčové slová? Ponúkam aktualizovanú sériu tipov pre tento rok.
SEO špecialist(k)a

Rýchlosť webu

Rýchlosť ? webu Google dlhodobo tlačí ako jeden z hodnotiacich faktorov, ale najmä pre dobrú používateľsku skúsenosť (UX). Málokto je ochotný čakať na pomalý web.

Aj keď sa mobilné pripojenia zrýchľujú, dlhodobo tiež narastá objem obsahu, ktorý používateľom servírujeme. Zamerajte sa preto najmä na rýchle prvotné zobrazenie obsahu, po ktorom je už používateľ ochotný počkať na zvyšok.

Okrem rýchlej odozvy servera ponúknite návštevníkovi úvodný obsah, ako sú texty či zmenšené a komprimované obrázky, a keď už návštevník s vaším obsahom interaguje, nahraďte ich napríkald vyššou kvalitou.

Nástroj na analýzu rýchlosti webu
Nástroj na analýzu rýchlosti webu

Na hostingu využite moderný protokol HTTP 2 a posielania obsahu cez metódu push. Na webe zvážte techniky ako prefetching, či lazy loading, ktorá natiahne náročný obsah (fotky, videá a pod.) až po presunutí sa k nemu. Kompresia webu (GZIP) zmenší prenášaný obsah a cacheovanie stránok umožní takmer okamžité načítanie pri opätovných návštevách používateľov.

Atraktivita výsledkov

Máte zopár desatín sekundy až niekoľko sekúnd na to, aby sa hľadajúci rozhodol kliknúť práve na váš web.

Titulky a meta popisky sú dôležité pre kľúčové slová, najmä však definujú, ako sa váš web zobrazí potenciálnemu záujemcovi v Google. Je váš web vo výsledkoch niečím zaujímavý ?? Odlišuje sa oproti konkurencii?

Titulky píšte zrozumiteľné a k veci. Do popiskov zahrňte dôležité argumenty a výzvu konať (call to action). Dodržujte limity ich zobrazenia vo výsledkoch vyhľadávania (približne 50 znakov pre titulky a 150 pre popisky).

Porozmýšľajte nad použitím štruktúrovaných dát – dnes už existuje mnoho formátov pre široké využitie. Od firemných výsledkov, cez články, recepty, podujatia, ponuku zamestnania, až po produkty a hodnotenia využiteľné pre e-shopy. Každý spôsob, akým ozvláštnite váš web v Google, vám zvýši šancu, že získate návštevníka.

Využiť môžete aj emotikony ✅ (emoji) ?.

Recepty (štruktúrované dáta) vo výsledkoch Google
Recepty (štruktúrované dáta) vo výsledkoch Google

Pre účely zdieľania na sociálnych sieťach zapracujte do webu formát ako OpenGraph, ktorý zatraktívni výsledky na sieťach ako Facebook či LinkedIn.

Pri vylepšovaní vzhľadu vašich výsledkov sa vyvarujte spamovaniu či zneužívaniu rôznych formátov popísaných vyššie. Dlhodobo si tiež vyhodnocujte vplyv zmien na zvýšenie miery prekliku a návštevnosti z vyhľadávania.

Personalizácia a používateľský zážitok

Čo je jednoduchšie? Opätovne sa snažiť získať nových návštevníkov webu alebo pracovať s tými, ktorí boli už raz spokojní? ? To druhé je správne. Opakovaní návštevníci majú pre váš vyššiu hodnotu ako tí jednorazoví.

Základom je dobre dostupný, rýchly web, ktorý vychádza používateľom v ústrety. Využiť môžete aj personalizáciu, napríklad formou odporúčaní podobného obsahu (produktov) či na základe špecifického správania používateľa v minulosti. Po prvej návšteve (nákupe, odoslaní formuláru a pod.) udržujte s návštevníkom kontakt cez ďalšie kanály ako newsletter, push či SMS notifikácie a podobne.

Silná značka

Silná značka ™️ je čoraz potrebnejšia pri prítomnosti vo vyhľadávačoch. Určití používatelia vás budú preferovať (napr. na základe skúsenosti či odporúčania) vo výsledkoch vyhľadávania. Množstvo vyhľadávaní dnes obsahuje popri generických výrazoch práve názov konkrétnej značky.

Miera prekliku podľa pozície na hľadanie so značkou a bez značky
Miera prekliku podľa pozície na hľadanie so značkou a bez značky

Špecificky to dokážu využiť kamenné predajne či prevádzky, kde použitie značky a lokality nájde v Google lokálne výsledky (My Business). Aj v lokálnych výsledkoch môžete optimalizovať pre atraktivitu a vyššiu hľadanosť. Tie vám tiež poskytnú výraznejšiu pozíciu vo výsledkoch (vrátane hľadania na mapách).

Hlasové vyhľadávanie

Vyhľadávanie hlasom ? je obľúbené najmä u mladších ľudí, avšak jeho používanie stúpa naprieč všetkými vekovými skupinami. Jeho využiteľnosť sa zvyšuje pri činnostiach, kde písanie rukami nie je praktické – či už pri šoférovaní, na stavbe, počas kráčania a podobne.

Aby ste dokázali uspieť aj vo vyhľadávaní hlasom, kde je možnosť poskytnúť informáciu obmedzená a otázky sú kladené prirodzeným jazykom, potrebujete začať pracovať na zmenách v obsahu.

Google dokáže extrahovať text z vašich stránok a poskytnúť výsledok vo forme odpovede hlasom.

Otázky budú veľmi špecifické, vyhľadávanie bude vo forme omnoho dlhších fráz, ako vidíme doteraz. Konkrétne kľúčové slová budú tvoriť len časť otázky, výzvou bude aj množstvo používaných tvarov a foriem (vrátane slangu a nárečia).

V obsahu sa skúste na úvod zamerať na stručnú prezentáciu faktov, a až následne rozvíjajte obsah do hĺbky. Vhodným obsahom pre používateľov sú aj jednoduché otázky a odpovede.

Obsah je stále kráľ

Čoraz viac obsahu ? začínajú generovať algoritmy a umelá inteligencia. Napriek tomu má človek stále náskok a kvalitné texty šancu na dobré umiestnenie.

Umelou inteligenciou generovaný obsah - športové novinky vo Washington Post
Umelou inteligenciou generovaný obsah – športové novinky vo Washington Post

Analýza kľúčových slov vám pomôže získať prehľad o tom, čo hľadajú potenciálni návštevníci. Pripravte si stručný publikačný plán a cielené kľúčové slová využite pri príprave textov pre stránky. Rovnako pristupujte k originálnym fotografiám či videu – v krátkosti ich textovo opíšte, pomôžete tak ich lepším pozíciám.

Spätné odkazy

Spätné odkazy ? smerujúce z iných webov na ten váš stále prinášajú návštevnosť a pomôžu aj SEO. Zamerajte sa na to, aby vznikali prirodzene. Dobrým spôsobom je prechádzať si zmienky vášho webu či značky a chýbajúce odkazy dožiadať.

Návštevnosť a zlepšenie pozícií vám prinesú najmä odkazy z autoritatívnych webov – ako sú napríklad médiá, Wikipedia alebo autority vo vašej oblasti. Fajn sú aj verejne prístupné odkazy zo sociálnych sietí (napr. z Facebook stránok).

V rámci prechádzania odkazového profilu sa pozrite aj na veľmi staré odkazy, ktoré nemusia byť dostatočne kvalitné (napríklad registrácie do katalógov). Aj keď vznikli v dobe, keď Google takéto odkazy akceptoval, dnes ich Google dokáže rozoznať a môže ich v lepšom prípade ignorovať, v horšom penalizovať.

Stále však platí, že spätné odkazy potrebujete, aby ste mohli dosiahnuť dostatočnú viditeľnosť na súvisiace kľúčové slová.

Technické SEO

Aj keď ho uvádzam medzi poslednými, technické SEO je vďaka štandardizácii podmienkou dobrej viditeľnosti vášho webu v Google. Okrem vyladenia servera to pre vás znamená kontrolu náležitostí ako robots.txt ? či zoznamu stránok sitemap.xml.

Ukážka robots.txt súboru z Google.com
Ukážka robots.txt súboru z Google.com

Prepojenie s nástrojom Search Console je vhodné na získanie prehľadu o tom, ako Google váš web vníma. Našiel na ňom nejaké technické nedostatky? Nájdete to práve v tomto nástroji. Dočasné vypadol váš hosting alebo váš web sa zosypal? O chybových hláseniach vás dokáže Google pomerne rýchlo notifikovať.

Pri roky fungujúcich weboch, ktoré niekoľkokrát už zmenili systém na správu obsahu, sa zamerajte aj na presmerovania – kontrolujte, či nedochádza k viacnásobnému presmerovaniu (tzv. redirect chains) alebo mixu rôznych kódov ako 301, 302 či dokonca 404.

Záverečné tipy pre oneskorencov

Raz za čas na mobile ? stále nájdeme na web, ktorý nie je responzívny, a teda sa jeho obsah neprispôsobí obrazovke zariadení, ako sú tablety či mobily. Web je teda po prvom načítaní nepoužiteľný a návštevník musí zväčšovať obsah dvoma prstami či poklepaním. Navyše nie je možné obsah skenovať rýchlym posúvaním zhora nadol, keďže časť obsahu bude skrytá aj horizontálne.

Ak ste váš web doteraz nepreviedli na responzívnu šablónu, neváhajte, už ste pekných pár rokov pozadu a klesajúcu návštevnosť či stúpajúcu mieru odchodov iným spôsobom ani nezachránite.

Bezpečnosť webu ?, respektíve pripojenia návštevníka na váš web, je ďalším zlomovým bodom. A to nielen z pohľadu prehliadačov, ktoré zobrazujú výstrahy na nezabezpečených weboch s formulármi – ale práve pre zabezpečenie súkromia používateľov. Akékoľvek citlivé údaje (najmä dáta z odoslaných formulároch) musia byť prenášané zásadne cez zabezpečený protokol HTTPS s využitím SSL certifikátu (GDPR túto povinnosť tiež nepriamo definuje).

Odkedy v roku 2014 odštartovala bezplatná certifikačná autorita Let’s Encrypt, neexistuje žiadna výhovorka, prečo ste bezplatný SSL certifikát na web nenasadili. Ak chcete komerčný certifikát, žiaden problém – mnohé zlacneli, a to platí aj pre certifikáty s vyšším zabezpečením (EV SSL).

Chcete držať krok s najnovšími poznatkami zo sveta digitálneho marketingu? Zapíšte sa do nášho newslettra a dostávajte ich priamo do e-mailovej schránky.

Páči sa vám tento obsah?
Dostávajte nový obsah a dôležité novinky o marketingu v digitálnom svete priamo na mail.
SEO
int(11)
Prihláste sa na odber noviniek v online marketingu
newsletter